نگاه به ۱۰ میلیارد سال قبل/ اولین شاهکار اقلیدس منتشر شد/ عکس

دیجیاتو نوشت: پس از رسیدن تلسکوپ فضایی اقلیدس به مقصد خود در نقطه لاگرانژی L2، حالا سازمان فضایی اروپا اعلام کرده که اولین تصاویر آزمایشی توسط این رصدخانه مهم به ثبت رسیده است. در ادامه مطلب با هم این تصاویر را می‌بینیم.

در اولین تصاویری که به‌طور آزمایشی توسط تلسکوپ فضایی اقلیدس ثبت شده است، می‌توانیم بخش‌هایی از آسمان شب را ببینیم. در این تصاویر مجموعه عظیمی از ستارگان، خوشه‌های ستاره‌ای، کهکشان‌ها و غیره دیده می‌شوند. این عکس‌ها توسط دو دوربین VIS و NISP تهیه شده‌اند.

اولین شاهکار تلکسوپی که برای تماشای ۱۰ میلیارد سال قبل ساخته شده/ عکس

«کنود یانکه» از مؤسسه نجوم مکس پلانک که در این پروژه نقش دارد، می‌گوید این تصاویر هنوز برای مقاصد علمی قابل استفاده نیستند، اما تأیید می‌کنند که این دو دوربین فعال شده‌اند و مشکلی برای فعالیت ندارند.

تصاویر تلسکوپ اقلیدس باید پردازش شود

نخستین تصاویر تلسکوپ اقلیدس از منطقه‌ای از آسمان گرفته شده که عرض و ارتفاع آن به اندازه یک‌چهارم ماه کامل است. سازمان فضایی اروپا تأکید کرده است که پردازش‌هایی باید روی این تصاویر صورت بگیرد تا اختلال‌های ناخواسته آن حذف شود.

در بیانیه این سازمان آمده است که کنسرسیوم اقلیدس می‌تواند نوردهی‌های طولانی‌تر را به تصاویری تبدیل کند که از نظر علمی آماده مصرف و فاقد اختلال‌اند. به‌علاوه، تصاویر پس از پردازش حتی می‌توانند جزئیات بیشتر و کیفیت بالاتری داشته باشند.

اولین شاهکار تلکسوپی که برای تماشای ۱۰ میلیارد سال قبل ساخته شده/ عکس

اولین تصاویر جدی اقلیدس احتمالاً در ماه اکتبر (مهر-آبان) منتشر می‌شود، چرا که این تلسکوپ هنوز باید مراحلی را برای تثبیت جایگاه خود در مدار پشت سر بگذارد و فاز تأیید عملکرد ابزارهای خود را تکمیل کند.

تلسکوپ اقلیدس با اکثر تلسکوپ‌های دیگر ازجمله هابل و جیمز وب تفاوت دارد. این رصدخانه که احتمالاً به مدت شش سال فعالیت خواهد کرد، قرار است به‌دنبال ماده و انرژی تاریک بگردد و حدود 10 میلیارد سال در زمان به عقب نگاه کند. دانشمندان انتظار دارند که با داده‌های این تلسکوپ بتوانند پاسخ برخی از سؤالات بنیادین خود را در زمینه قوانین فیزیکی جهان و ساختار آن بگیرند.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1796730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =