پیدا شدن بقایای یک کشتی باستانی در خشکی/ عکس

همشهری‌آنلاین نوشت: یک قایق رومی باستانی، متعلق به شهری مرزی در امپراتوری، در معدن زغال سنگی در صربستان کشف شد.

معدنچیان زغال سنگ بقایای یک قایق چوب بزرگ رومی را پیدا کردند که احتمالا متعلق به یک شهر مرزی باستانی و مقر نظامی بوده است.

باستان‌شناسان منتظر بررسی تاریخ‌های رادیوکربن چوب بقایای قایق هستند، ولی در حال حاضر حدس می‌زنند که ممکن است متعلق به قرن سوم یا چهارم پس از میلاد باشد. آن‌ها گمان می‌کنند که کشتی باستانی برای حمل چیزها در امتداد رودهای کوچک بین دانوب و شهر مرزی رومی ویمیناسیوم استفاده می‌شد. بقایای این قایق باستانی در اواخر ماه ژولای در معدن سطحی زغال سنگ درمنو در نزدیکی کوستولاک در حدود ۵۰ کیلومتری شرق بلگراد کشف شد.

بقایای چوبی در لایه‌ای از گل‌ولای در حدود ۸ متر زیر سطح دفن شده بود. معدنچیانی که آن را پیدا کردند، با باستان‌شناسان پارک باستان‌شناسی ویمیناسیوم تماس گرفتند. گفته می‌شود اگرچه مواد آلی مانند چوب معمولا وقتی در معرض هوا قرار می‌گیرند می‌پوسند، اما تخته‌های چوبی و ماسه بالای آن‌ها مرطوب بودند، بنابراین به نظر می‌رسید که رطوبت به حفظ قایق باستانی کمک کرده است. اما پس از کشف آن، خطر بزرگ خورشید درخشان بود که قایق باستانی را تهدید می‌کرد.

پیدا شدن بقایای یک کشتی باستانی در خشکی/ عکس

این قایق حدود ۲۰ متر طول و حدود ۳.۵ متر عرض داشته است. باستان‌شناسان فکر می‌کنند از آن برای حمل بار بین دانوب و ویمیناسیوم استفاده می‌شد. این قایق شکسته اولین قایق باستانی نیست که در این نزدیکی کشف شده است: بقایای قایق‌های مشابه در سال ۲۰۲۰ در این منطقه پیدا شد، که نشان می‌دهد زمانی آب این منطقه برای قایقرانی مناسب بوده است.

ویمیناسیوم یک سکونتگاه رومی و قلعه نظامی و پس از سال ۸۷ پس از میلاد، مرکز استان مرزی موزیا بالای (Moesia Superior) امپراتوری روم بود. باستان‌شناسان تخمین می‌زنند که ویمیناسیوم تا ۴۵۰۰۰ نفر جمعیت داشته است که آن را به یکی از بزرگترین سکونتگاه‌های بالکان در آن زمان تبدیل می‌کند. شهر و قلعه توسط هون‌ها در سال ۴۱۱ ویران شد که به حکومت رومیان در بیشتر اروپا پایان داد.

ویمیناسیوم در اوایل قرن ششم توسط امپراتور بیزانس، ژوستینیان کبیر بازسازی شد، اما در سال ۵۸۲ دوباره ویران شد. ویرانه‌های ویمیناسیوم در قرن نوزدهم کشف شد و اکنون یکی از مهم‌ترین مکان‌های رومی صربستان است، اگرچه تخمین زده می‌شود که تنها درصد کمی از آن حفاری شده است.

باستان‌شناسان ده‌ها هزار اثر، از جمله صدها اثر ساخته شده از نقره و طلا، و همچنین مقبره‌هایی با تزئینات غنی، کارگاه‌های باستانی، کاخ‌ها، معابد، خیابان‌ها، میدان‌ها و استحکامات، حمام‌های رومی، مسیری برای ارابه‌های مسابقه‌ای و یک آمفی تئاتر با گنجایش ۱۲۰۰۰ نفر را در آن‌جا کشف کرده‌اند.

در سال ۲۰۲۱ بقایای حداقل ۱۳ سگ در ویرانه‌های آمفی‌تئاتر کشف شد که ممکن است آن‌جا قربانی شده باشند.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1798150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =