گویا هیچ کس نمی تواند برای جلوگیری از حکم اعدام محیط بان دنا کاری کند چون نمایندگان فراکسیون محیط زیست از رییس مجلس برای کمک به محیط بان درخواست کمک کرده‌اند.

زهرا تالانی: تایید حکم اعدام محیط بان منطقه حفاظت شده دنا در حالی وارد مرحله تازه ای شده که تلاش ها برای جلب رضایت و دلجویی از خانواده مرحوم «مجتبی رضایی نیک» از سوی چهره های برجسته محیط زیست ایران و بزرگان خانواده ها در بویراحمد ادامه دارد. در همین باره انوشیروان محسنی بندپی نایب رییس فراکسیون محیط زیست ضمن انتقاد به عملکرد اداره کل حقوقی سازمان محیط زیست می گوید: متاسفانه مسوولان اداره کل حقوقی سازمان محیط زیست در این مساله برخورد خیلی جدی نداشتند و به اهمیت و حساسیت موضوع دقت نکرده‌اند و بعد از صدور رای دادگاه و تایید حکم تازه از خواب بیدار شده‌اند.
گفت وگوی خبرآنلاین با او را بخوانید:


بالاخره فراکسیون چه تصمیمی برای نجات محیط بان دنا گرفت؟
برای گرفتن رضایت خانواده مقتول کارهایی انجام داده‌ایم و هم‌اکنون منتظر تصمیم دکتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی هستیم.


در این زمینه با سازمان محیط زیست هم گفت وگویی انجام داده اید؟
متاسفانه مسوولان اداره کل حقوقی سازمان محیط زیست در این مساله برخورد خیلی جدی نداشتند و به اهمیت و حساسیت موضوع دقت نکرده‌اند و بعد از صدور رای دادگاه و تایید حکم تازه از خواب بیدار شده‌اند. در حالیکه اسعد تقی زاده در لباس ضابط قضایی محیط زیست و به عنوان محیط بان منطقه حفاظت شده دنا با شلیک گلوله از دماغه اسلحه دولتی اش یک جوان را به قتل رساند، عملی که به دلیل خلاقانون یا نبود آموزش صحیح و به کارگیری اسلحه منجر به صدور حکم اعدام برای یک محیط بان دیگر در کشور شده است.


در حال حاضر هیچ راهی جز رضایت خانواده برای جلوگیری از حکم وجود ندارد؟
خیر اما ما نهایت تلاشمان را می کنیم که بتوانیم مانع اجرای حکم شویم چون پرونده برای اجرای حکم آماده است .البته باید توجه داشت که طرف دیگر موضوع نیز افرادی هستند که عزیز خود را از دست داده اند.باید پیگیری های لازم انجام شود. اگرچه باید توجه داشته باشیم که مرجع قضایی مبتنی بر قانون رای خود را صادر کرده است.


با قاضی پرونده هم صحبت کردید؟
من نمی‌خواهم در کار دستگاه قضایی دخالتی داشته باشم.چون به هر حال قاضی با علم به قانون اقدام به صدور رای کرده است.اما فکر نمی‌کنم این موضوع قتل عمد محسوب شود.به هر حال باید ملاحظات رعایت شود.
47232

 

کد خبر 179847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام US ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۱
  1 0
  مقصر اصلی نبود آموزش کافی برای محیط بان برای شرایط خاص و استرس زا بوده است. اگر محیط بان تقصیری داشته می توان او را در حدی که مقصر بوده زندانی کرد ولی بهرحال با توجه به اینکه هدفش کشتن فرد مقابل نبوده است اعدام وی کاملا نادرست است.
 • هموطن IR ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۱
  6 0
  اعدام شدن این شخص جز اشاعه بی اعتمادی و به نمایش گذاشتن بی عدالتی و ناقص بودن قانون هیچی چیز دیگه ای رو در بر نداره . شخصا به عنوان یک ایرانی بسیار متاسف هستم که قانون انقدر بی عدالته .
 • الف IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  3 2
  متاسفانه ديده مي شود در بعضي از جنايات بسيج مي شوند كه جلو اجراي حكم را بگيرند مثل اسيد پاشي كه با فشار رسانه هاي عمومي و دولتمردان مورد عفو قرار گرفت يا حالا اين مورد خاص اگر حكم اعدام غلط است پس در مورد هيچكس نبايد اجرا شود اگر حكم قصاص غلط است پس آنرا از قانون حذف نمائيد اگر هم درست است اين فشارها به خانواده مظلوم ديگر چيست اين مربوط به دو خانواده يعني قاتل و مقتول است كه بايد تصميم بگيرند بقيه فشار ها ظلم به خانواده مظلوم است
  • بدون نام IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
   3 0
   الف عزيز اين مورد خاص است چون اولا مقتول خود متخلف بوده و شايد اگر محيط بان شليك نمي كرد چه بسا الان آقاي مقتول خود يك قاتل بود كه متاسفانه اقاي قاضي اصلا اين تخلف را در نظر نگرفته . ثانيا كسي كه مسول حفاظت جايي است و اسحله با حكم اداري در دست وي است پس اجازه استفاده هم دارد. اين موضوع بايد روشن شود كه صاحبان مشاغلي كه شاغلين آن بايد از اسلحه استفاده كنند بايد براي آنها مصونيت بگيرند يا اينكه اسلحه را بگيرند كه آن بيچاره ها هم براي حفاظت از مال كس ديگر يا منابع ملي دچار مشكلات شخصي نشوند. اين محيط بان از منابع ملي دفاع كرده و آن آقاي مقتول هم در محلي ممنوعه اقدام به شكار كرده و تازه با محيط بان هم درگير شده . آقايان قضات بايد بسيار مراقب اين نكات باشند تا بعدها بدهكار نشوند.
 • بدون نام IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  5 1
  با اجرای حکم دیگر شکار آزاد خواهد بود و مناطق حفاظت شده دیگر مفهومی نخواهند داشت .
 • بدون نام IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  5 3
  آقایون دقت بفرمایند که از زمان پیش آمده استفاده مفید کنند. اگر قرار نیست محیط بان از اسلحه استفاده کند پس چرا مجوز استفاده از اسلحه برای این بندگان خدا صادر می شود؟ لطف بفرمایید استفاده از اسلحه برای محیط بانان را غیر قانونی اعلام کنید تا قاچاقجیان محترم با آسودگی خاطر بیشتری جهت کسب روزی فعالیت داشته باشند.
 • mahmoud IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  4 2
  اي كاش خانواده اين عزيز به اين نكته پي ببرند كه با اعدام محيط بان دنا دلسردي كه در محيط بانان ديگر ايجاد ميشود باعث نابودي طبيعتي ميشود كه عزيز از دست رفته علاقه زيادي به آن داشته و با اين عمل روح او هم بي شك در آسايش نخواهد بود.
 • barzin IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۶
  3 1
  به نظر من این عادلانه نیست که یک مامور وظیفه شناس دولت آن هم در حین انجام ماموریت حکم اعدام داشته باشد. اگر ایشان اعدام شوند دیگر هیچ محیط بان وظیفه شناسی جرات حتی یک هشدار کوچیک به شکارچی را ندارد. امیدوارم این حکم لغو شود
 • بدون نام IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۸
  1 2
  این امر نشان میدهد بزرگترین قاچاقچیان خود آقازاده ها هستند که در اینجا یک قاچاقچی را حق میدانند و مدافع حقوق ملت را قاتل ؟؟!!!!
 • بدون نام IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۶
  1 0
  جسارت بنده را ببخشيد.جناب آقاي لاريجاني رييس قوه قضاييه با احترام بايد بگويم که در چنين مواردي قاضي سليقه اي عمل مي کند و در موارد مشابه راي هاي متفاوتي صادرمي شود.آيا لازم نيست در مورد اين مسئله مهم تصميم گيري در دادگاه خاص صورت گيرد.چرا دادگاه مطبوعات و غيرو داريم اما براي اين محيط بانان دلسوز طبيعت نه؟
 • بی نام A1 ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۲
  0 0
  چرابعضی ازعزیزان بدون اطلاع ازمحتویات پرونده قصاص قبل ازجنایت می کنندایا میدانیداسدتقی زاده به عنوان محیط بان فاقدمجوز حمل اسلحه بوده است وایشان هیچگونه مدارکی مبنی براموزش حمل اسلحه وغیره را نداشته ودراین ماموریت ازاسلحه محیط بان بنام شمشیرکشاورز استفاده نموده وخود مجوز حمل اسلحه رانداشته است وده هاموردتخلف نامبرده مستنددرمحتویات پرونده موجودضامن بقاء واقتدارقاضی محترم پرونده بوده است .