ایسنا نوشت:

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بزرگان را نفوذ فرهنگ دانشگاهی در مسائل حوزوی دانست و تاکید کرد: نباید سنت‌های حوزه را رها کرد و به دنبال سنت‌های غربی گام برداشت.

 این مرجع تقلید در دیدار مدیر و معاونان حوزه علمیه استان قم با اشاره به اهمیت مساله تحول در حوزه، تصریح کرد: هرچه حوزه به سمت نظم و هماهنگی بیشتر، استقلال کامل و پرورش افراد نخبه حرکت کند، باعث افتخار است.

وی با بیان اینکه برخی مسائل مورد دغدغه مراجع و اعاظم حوزه‌های علمیه است، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بزرگان، نفوذ خزنده فرهنگ دانشگاهی در مسائل حوزوی است. بر این اساس نباید سنت‌های حوزه را رها کرد و به دنبال سنت‌های غربی گام برداشت.

اهم اظهارات وی به شرح زیر است:

 

*حوزه برای دانشگاه و دانشگاهیان و اساتید و دانشجویان احترام قائل است ولی فرهنگ حاکم بر دانشگاه‌ها معمولا فرهنگی است که از غرب نشئت گرفته است. این فرهنگ آرام آرام در حوزه نیز رخنه می‌کند؛ به عنوان مثال چند سال قبل تفسیر نمونه را به کمک چند نفر از محققان در 27 جلد تالیف کردیم که همگی با خلوص نیت پای کار بودند ولی امروز یک کتاب که می‌خواهید بنویسید، می‌پرسند «برای هر کلمه چقدر پول می‌دهید؟»

* اگر این مساله ادامه پیدا کند، همه چیز رنگ و بوی مادی پیدا می‌کند. در حوزه‌های علمیه، استاد مجانی درس می‌دهد و طلبه هم رایگان تحصیل می‌کند. حتی تا چند سال قبل شهریه استاد و شاگرد مساوی بود.

* تا جایی که می‌توانیم باید فرهنگ سنتی حوزه‌ها را حفظ و به این فرهنگ افتخار کنیم. امروز مشاهده می‌کنیم برخی طرح‌های کلان برای تالیف فلان کتاب هزینه می‌شود ولی برکتی در این کتاب‌ها نیست و استقبالی از آنها نمی‌شود ولی ما یک تفسیر را بدون اینکه پولی به کسی بدهیم تالیف کردیم و امروز سراسر دنیا را فرا گرفته است.

*باید طلاب را به این سمت تشویق کرد که به دنبال مادیات نباشند تا معنویات در حوزه تقویت شود؛ البته طلاب نیازهای مادی دارند که باید تامین شود چون این شهریه‌ها جوابگوی مشکلات نیست ولی نگاه مادی در همه مسائل خوب نیست.

* رواج برخی اصطلاحات دانشگاهی در مراکز علمی و تخصصی حوزوی خوب نیست. نباید اصالت و استقلال حوزه را از دست داد و سنت‌های دیرینه حوزه را رها کرد. باید برای فرهنگ دانشگاهی که به صورت خزنده در حال وارد شدن به حوزه‌هاست فکری کرد و مراقب بود.

* امروز بسیاری از طلاب سطوح پایین به سمت دوری از تلبس گام برمی‌دارند و آرام آرام مشاهده می‌کنیم افرادی که وارد درس خارج می‌شوند، معمم نیستند؛ البته برخی معذوریت دارند ولی همه این‌گونه نیستند و متاسفانه کسانی که معذوریت ندارند نیز به این سمت حرکت می‌کنند. باید طلاب را به تلبس تشویق کرد و کسانی که ملبس می‌شوند دارای امتیاز ویژه‌ای در حوزه باشند.

* مساله حضور و غیاب طلاب در دروس خارج و سطح نیز از دیگر دغدغه‌هایی است که اهمیت بسیاری دارد. باید راهی عملی برای کنترل حضور و غیاب طلاب پیدا کرد.

*مساله تعطیلات حوزه نیز زیاد است .متاسفانه برخی همین میزان را هم رعایت نمی‌کنند و تعطیلات را به بهانه‌های مختلف افزایش می‌دهند. گاهی مشاهده می‌شود در یک سال 140 روز درس خوانده می‌شود و گاهی در برخی دروس این رقم به 80 روز می‌رسد. باید تعطیلات حوزه را تا می‌توان کمتر کرد.

* مساله دیگری که در حوزه اهمیت فراوانی دارد، نظارت بر نشریات و کتاب‌هاست. اینکه هفته‌ای 200 کتاب منتشر می‌شود، رقم بسیار بالایی است و در حوزه باید مسئولی وجود داشته باشد که این کتاب‌ها را رصد کند زیرا برخی از این کتاب‌ها مخربند.

* حوزه باید جلوی برخی مکتب‌های عرفانی را که در پوشش‌های مختلف ظاهر می‌شوند، بگیرد و عرفان و فلسفه اسلامی را معرفی کند.

* امروز دشمن تلاش می‌کند معارف اسلامی را از مسیر درست خود منحرف کند. برخی به این فکر افتاده‌اند که عاشورای شمسی را زنده کنند. این مساله شکوه و عظمت عاشورا را از بین ‌می‌برد.

* باید مراقب بود درس‌های اخلاق حوزه به تصوف کشیده نشود و درس‌های عرفانی حوزه منجر به بروز عرفان‌های انحرافی نشود و به‌ جای تبیین فلسفه اسلامی، فلسفه یونان و غرب مطرح نشود.

/212 212

 

کد خبر 180053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =