نداشتن قصد پرداخت هنگام تعیین مهریه، عدم تمکین زن پس از دریافت قسط اول مهریه و اثبات عدم توانایی مالی مرد توسط خودش خلاف شرع است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی در درس خارج فقه و اصول خود که امروز در مسجد اعظم قم برگزار شد، سه دلیل برای خلاف شرع بودن احکام زندانی کردن مردان آورد.
این مرجع تقلید با اشاره به زندانی شدن روزانه 6 جوان به علت مهریه های سنگین، گفت: "جوانی که در عین فقر به دلیل عدم پرداخت مربه روانه زندان می وشد باید در زندان بماند تا ثابت کند که معسر است و نمی‌تواند مهریه را بدهد و اگر تقسیط کنند بیش از 110 سال طول می‌کشد تا ماهی یک سکه بپردازد."
پیش از این محمدتقی رهبر، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، درباره خلاف شرع بودن احکام زندانیان مهریه، موضعگیری کرده بود.
گزارشها نشان می دهد در حال حاضر، بیش از 3200 جوان به دلیل عجز از پرداخت مهریه در زندان هستند که میانگین سنی آنها 25 سال است. افزایش ناگهانی آمار زندانیان مهریه، باعث اعتراض مسئولان ستاد دیه کشور نیز شده بود.
 

احکام قضایی مهریه، مضحک و خلاف شرع هستند
آیت الله مکارم تاکید می کند مسئله زندانی کردن، اثبات اعسار مرد و پس از آن، تقسیط بدهی مهریه تا 110 سال، در عین مضحک بودن، قانون است و برخی قوانین مهریه آبروی اسلام را می‌برد.
به گفته این مرجع تقلید سه قانون خلاف شرع درباره مهریه وجود دارد که باید اصلاح شود: "اثبات پول نداشتن در پرداخت مهریه لازم نیست؛ نباید اعسار ثابت شود و فرد زندان برود تا ثابت کند که معسر است این خلاف بین شرع است؛ شما باید ثابت کنید که پول دارد و مهریه نمی‌دهد و اگر ثابت شد با وجود توانایی مهریه را نمی‌پردازد در این صورت باید به زندان برود."
به گفته وی، دومین قانون خلاف شرع این است که اگر ثابت شد کسی معسر است و اعسارش ثابت و مهریه تقسیط شود سکه اول را که پرداخت زن باید تمکین کند. همان طور که جنس اقساطی در تملک فرد در می‌آید در اینجا نیز دین یکجا دین اقساطی می‌شود و زن باید به محض پرداخت اولین سکه و اولین قسط بدهی در مقابل شوهرش تمکین کند.
 

در تعیین مهریه باید قصد پرداخت وجود داشته باشد
آیت الله مکارم شیرازی در تشریح سومین قانون خلاف شرع مهریه اظهارداشت: "برای عقد قصد جدی شرط است بنابراین جوانی که دانشجوست و برای عقدش زیر بار قرض رفته است مطمئنا پولی ندارد که بخواهد مهریه را عندالمطالبه بپردازد و با وجود تعهدی که کرده، قصد جدی برای پرداخت این مهریه از قبل نداشته است بنابراین زندانی کردن این فرد خلاف شرع است."
 

 

همکاری مجلس برای تغییر در قانون مهریه
فقهایی که نسبت به قوانین مهریه انتقاد دارند و آن را به عنوان "خلاف شرع" آشکار می شناسند، پیشنهادی برای تعیین سقف مهریه ارائه کرده اند. این پیشنهاد نیز به تعبیر بعضی دیگر از فقها، خلاف شرع است و حاکم نمی تواند در میزان مهریه زوجین، دخالت کند. ولی موضوع "عدم تمکین زنان پس از دریافت مهریه"، "اثبات اعسار در پرداخت مهریه" و "عدم وجود قصد پرداخت در زمان تعیین مهریه" شروطی هستند که به تعبیر فقها، خلاف شرع است و به همین دلیل نمی توان از مجازات زندان برای افراد در زمان عجز از پرداخت مهریه، استفاده کرد.
با وجود این اظهارات، مقامات قوه قضائیه نیز از قضات بارها خواسته اند مردان را به خاطر نداشتن پول مهریه، به زندان نفرستند. ولی، هنوز هم در برخی محاکم، درباره زوج بی پول، مانند بدهکار چک و سفته، پذیرایی و با احکام سنگین "یوم الادا" یا اثبات اعسار به زندان، آنها را بدرقه آن سوی میله ها می کنند.
اینجاست که باید مجلس به عنوان قوه مقننه فکری به حال افزایش روزافزون زندانیان مهریه کند. زیرا جدای از اجرای رویه قضایی در محاکم حقوقی، زندان رفتن مرد، برای زوجه اش، نه آب و نان می شود و نه مهریه.
47/233
 

کد خبر 181699

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 25
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سهیل IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۱
  25 3
  با سلام . من مقلد جنابعالی هستم . از دیدگاه حضرتعالی سپاسگزارم.خودم دچار مشکل نیستم ولی باید راهکاری مناسب پیدا شود.
 • سعيد IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۱
  11 2
  من هم مقلد شما هستم. مي خواستم بدونم اگر حكومت نمي تونه شرعا سقفي براي مهريه تعيين كنه. آيا حضرتعالي با مشورت مراجع و ديگر فقها ممكن هست سقف شرعي براي مهريه در قالب احكام ثانويه اسلامي تنظيم كنيد. اين مساله اي هست كه واقعا داره خانواده ايراني رو داغون مي كنه. تشكر.
 • اشکانی IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۱
  22 2
  من خودم خانم هستم ولی واقعا دلم به حال مردان جوان که وضعیت مالی خوبی ندارند و بخاطر یک سری رسم و رسومات زیر بار مهریه می روند دلم واقعا می سوزد. از طرفی از اینکه در مورد ازدواج برای یک زن قیمت تعیین می کنند به اسم مهریه در قبال ازدواج گرویی می گیرند واقعا دلگیرم. این شخصیت زن را خرد می کند...
 • بدون نام IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۱
  8 9
  پس این احکام شما لطفا یک توضیحی هم در مورد ادای حق زن بدهد وقتی هنگام ازدواج این شروط را می پذیرند لازم الاجرا هستند
 • بدون نام IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۱
  9 2
  آفرین
 • بدون نام IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۱
  16 3
  خدا خیرتون بده .عزت دنیا و آخر بده . شما هم با مجلس و قوه قضاییه بیشتر همفکری بفرمایید تا این قوانین بد فعلی زودتر اصلاح شوند دعای خیر مردم یه عمر همراهتون خواهد بود.
 • بدون نام IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۱
  16 3
  مهریه به معنای امروزی واقعا مسخره و موجب وهن اسلام است
 • جهاندیده IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۲
  5 1
  مهریه در صدر اسلام وقت نکاح درجا پرداخت می شده. الان هم اگر همین کار را بکنند، با ارقام نجومی سروکار نخواهیم داشت. مبلغ معقولی تعیین خواهد شد. در برخی از کشورهای اسلامی همین الان هم همین طور است و در نتیجه مبلغ آن به 10000 دلار هم نمی رسد.
 • بدون نام IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۲
  4 4
  الان که ترس از زندان رفتن هست ، بعضی ها تا بوی دادن مهریه میاد میرن تمام اموالشون رو به اسم یکی دیگه می کنن حالا فکر کنید... این یه چیز هم که تو این مملکت یه خورده به نفع زنها بود می خوان تغییرش بدن .
  • ابوالفضل IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۴
   0 0
   سلام مهریه حق زنه درست، ولی روز خواستگاری خانواده عروس باید سفت و محکم بگن فلان مبلغ ،مهر دخترمون واگه خانواده داماد میتونه اون مبلغ رو فراهم کنه در مجلس عقد هدیه خود رو که در توان مرد هست پرداخت کنه در غیر این صورت عروس باید بفهمد که مهریه یه حرف پوچ خواهد بود
 • بدون نام IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۲
  6 1
  صدها فرشته بوسه بر ان دست زنند که یک گره از کار خلق بگشاید اگه با فرمایشات جناب عالی هر چه سریع تر اقدامی در این جهت صورت پذیرد مطمعنآ گره از مشکلات زیادی حل خواهد شد مطمعنآ اسلام راهی به سوی رستگاری را نشان داده ولی بعضی از قوانین که طبق فرمایشات جناب عالی ماهیت غیر شرعی دارند قطعآ موجبات فساد و مشکلات بعدی را به همرا خواهد داشت
 • رضا IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۲
  2 0
  متشکرم من 300 سکه برا همسرم تعیین کردم با توافق و از همان زمان توان پرداخت داشتم به همین خاطر مشکلی ندارم ولی یه عدهای هزار و بیش از ان زدهان که توان پرداخت یکی از ان هم ندارن تا میای صحبتی کنی همه میگن کی داده کی گرفته اگه اینجوره پس چرا تعیین میشه ایا گول زنی خود نیست این جمله ویه چیز دیگه نمیشه این مهریه رو کلا برداشت و همون تقسیط نصف مال واموال مرد برا موقع طلاق در نظر گرفت
 • مقیمی IR ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۷
  6 0
  من 43 سالمه و در زندگی نمونه یک جوان موفق بودم و بعد از 20 سال کسب و کار حلال و تلاشهای شبانه روزی و عدم ولخرجی در زندگی , امروز توان پرداخت مهریه های 500 سکه ای را که حدوداً سیصد میلیون میشه را ندارم چه رسد به جوانی که اول زندگی برای تامین حداقلها دچار مشکل است. بنظرم باید مهریه را از حالت عندالمطالبه خارج و بصورت نقد در هنگام ازدواج منظور کنند تا خانمهای محترم اگر به جوان فقیری بله را گفتند فردا طلب مهریه اعیان و اشراف نداشته باشند.چرا باید مرد بابت انتخاب همسر خود تاوان بپردازند ولی خانمها بابت آن کاسبی کنند.مهریه های امروزی دیگر حالت مهریه ندارند بلکه دادن شمشیری بران بدست خانمها ست تا همیشه آنرا بالای سر مرد بچرخانند.البته مهریه همسر من فقط 800 هزار تومان است ولی زندگی بسیار خوبی دارم
  • علی IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۳
   0 0
   اقا خدا خیرت بده
  • علی IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۳
   0 0
   سلام امیدوارم قوانین اصلاح بشه من خودم از الان تو فکر زندانم بخاطر نداشتن مهریه همسرم حالا اون لاک قرمز میزنه و میره خرید! تمکین که نمیکنه هیچ برم بهش اعتراضیم بکنم میشم مزاحم بخدا این عامل فساده اگر میدونستم یه روز زنم میتونه اینجوری بد بختم کنه اصلا ازدواج نمیکردم نیمی از دینم کامل شد... نه نشد... اون اعتقادیم که داشتم داره اتیش میگیره اگه کسی که میتونه کاری نکنه به حال این وضع .عاقبت همه تباه میشیم
 • پرسپولیسی قدیمی IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۹
  10 0
  من 38 سالمه و دارم از زنم جدا میشم در طول زندگیم با تهدید گرفتن مهریه دارو ندارمو گرفت همه چیرو مثل یه برده با هام رفتار کرد حا لا هم باید برم زندان دو تا بچه دارم که یکیش 14 ماهشه لعنت به این مهریه و این قانون مهریه که پدر همه مردارو دراورده بعد می گن اسلام قانونش ضد زنه به مردا اهمیت می ده
 • بدون نام IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۹
  2 0
  با سلام - لطفاً كاري بكنيد تا جوانهاي ايراني با اين همه مشكلات بتواند با منطق درست به يك ارامش فكري و زندگي خوب برسند . با تشكر
 • بدون نام IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۹
  2 0
  لطفا كاري بكنيد
 • حميد IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۹
  2 5
  من فكر مي كنم تمام كساني كه مهريه بالا مي نويسند منظورشان وفاداري به ازدواج و تعهد مي باشد نه پرداخت عندالمطالبه. پس بهتر است مهريه را در زمان طلاق و به خاطر عدم وفاداري، از شوهر بگيرند.
 • پ پ IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۹
  1 0
  آیامیشود درعقدنامه مهریه راعندالاستطاعه ذکر نمود ودراین موقع شرایط طلاق زوجه وچگونگی پرداخت مهریه چگونه خواهدبود
 • بدون نام IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۰۳
  0 0
  از قدیم گفتن هرکی خربزه می خوره پای لرزش هم میشینه اون روزی که میرن خواستگاری و حسابی جو گیر شدن و هرکی هرچی بگه بدون فکر به عاقبتش قبول میکنن هر چی سرشون بیاد حقشونه پاشون رو اندازه ی گلیمشون دراز کنن و لقمه ی بزرگتر از دهنشون برندارن
 • حامد IR ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  0 0
  با سلام. مهریه مساله است که به هر حال وجود دارد.و نمی توان قوانینی وضع کرد که مثلا برای مهریه سقف تعیین کرد یا مانند آن. چرا که ضمانت اجرایی ندارد.چیز شخصی است بین دو نفر و قابل کنترل در سطح جامعه نیست.ولی می توان کاری کرد که هزینه طلب آن برای زن زیاد باشد.همانطور که همه می دانیم در اسلام حقوقی برای مرد در نظر گرفته شده که در جامعه امروز امکان اعمال ان وجود ندارد مانند اینکه زن جهت خروج از منزل باید از مرد اجازه بگیرد یا امثالهم.بنده موافق دشتن چنین حقی برای مردان در حالتی که زندگی روال طبیعی خود را دارد نیستم اما زنی که با علم به اینکه شوهرش توان پرداخت مهریه او را ندارد و با اجرا گذاشتن مهریه خود زندگی شوهر خود را با مشکلات زیاد روبرو می کند مستحق این است که او نیز هزینه ای را بپردازد.
 • علی IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
  2 0
  مهریه تویه اسلام به عنوان یه هدیه است از طرف مرد به زن. مواردی تویه صدر اسلام بوده که واقعا جالب و خوندنیه مثلا مردی که هیچی برایه مهر کردن نداره و پیامبر می پرسند که" قران بلدی؟" مرد می گه آره و مهریه اون زن میشه آموزش قران آون مرد به زن. منظورم اینه مهریه حتما باید وجود باشه ولی "مهریه" نه این چیزی که به عنوان مهریه تویه جامعه ی ما مطرحه. چیزی که مرد بتونه همون اول زندگی اونو پرداخت کنه. قرار نیست یکی برده بشه یکی ارباب. ولی خدا وکیلی الان مهریه تویه جامعه ما جز اینه؟!!
 • آدمیزاد IR ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۶
  1 0
  قبل از هرچیز اجاره میخوام از خانم"بی نام" گله بکنم که چرا اینقدر متعصبانه و یکطرفه اطهارنظر میکنند؟ تو نظرات دیگران رو ببینید،چقدر با آرامش و دوطرفه صحبت میکنن. منم مردی 38 ساله و درگیر این مسئله هستم.اما نظرم مثل بعضی از دوستان اینه که مهریه باید باشه،ولی نه بعنوان ابزاری برای ترساندن و تهدید کردن مرد توسط زن و خانواده زن!! بلکه مبلغ جزیی که بصورت نقدی و قبل از ازدواج به دختر پرداخت بشه تا تهیه جهیزیه و سایر هرینه های لازم به او و خانوادش فشار نیاره.درضمن این مبلغ (کم و بیش نه دقیقا) باید متناسب با جهیزیه باشد. نه اینکه 100 میلیون بگیرن، 5 میلیون جهیزیه بیارن یا (اون چیزی که الان هست) 10 میلیون جهیزیه بیارن و 400 میلیون طلا ببرند!! این یک تجارت 4000 درصدی ناجوانمردانه است!
 • زندانی مهریه IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۲
  0 0
  سلام بنده دبیرهستم ومدت نزدیک به 17ماه است که به علت عدم توان پراخت مهریه مددجوی زندان میباشم.