تنها در 50 روز گذشته، نزدیک به 330 نفر به خاطر مهریه، به زندان رفته اند. جمع زندانیان مهریه 3327 نفر است

امید سلیمی بنی: مسئولان ستاد دیه که وظیفه رها کردن زندانیان مالی جرایم غیرعمد را بر عهده دارند، می گویند ماهانه 196 نفر فقط به خاطر عجز از پرداخت مهریه به زندان می روند.
این در حالی است که بسیاری از حقوقدانان و فقها، اعتقاد دارند زندانی کردن مردان به دلیل نداشتن پول مهریه، خلاف شرع است. از جمله، محمدتقی رهبر، روحانی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با خبرآنلاین تاکید می کند: " زندانی کردن مردان برای پرداخت مهریه، غیر قانونی و غیر شرعی است."
این در حالی است که آمارها نشان می دهد 3 هزار و 327 جوان با میانگین سنی 25 سال، در زندانها به سر می برند و جرم همه آنها یک چیز است: نداشتن پول مهریه!
محمد تقی رهبر در این گفتگو تاکید کرده: "قرآن می فرماید باید به کسی که بدهی دارد مهلت داد تا بدهی خود را پرداخت کند. این روشی که برای پرداخت نشدن مهریه پیش گرفته اند برای قانون چک است اما در مورد مهریه نباید اینگونه عمل شود."
با این حال، معاون ستاد دیه کشور از استقبال نکردن زوجهای جوان برای ثبت عندالاستطاعه در سند ازدواج خبر می دهد: "متاسفانه زندانیان مهریه افزایش دو برابری داشته‌اند."
به گفته محمدعلی ساری، آمار زندانیان مهریه نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش داشته و تنها در مدت 50 روز شاهد افزایش 327 نفری زندانیان مهریه بوده ایم.
این مسئول در گفتگو با مهر تاکید کرده تاکنون هیچ زوجی از ثبت عندالاستطاعه بودن مهریه در سند ازدواج خود استفاده یا استقبال نکرده است.
همچنین سایر جرایم مالی مرتبط با خانواده از جمله نپرداختن نفقه، باعث حبس 959 نفر شده است. این میزان در سال گذشته، 800 نفر بوده است.
آمارهای ستاد دیه حکایت از افزایش مجرمان صدور چک بلامحل است. در سال گذشته، تنها 3500 نفر به خاطر عجز از پرداخت چکهای خود پشت میله ها رفتند، ولی امسال، این تعداد به 5339 نفر رسیده است. به عبارت دیگر، تعداد مجرمان نپرداختن چکها، 65 درصد افزایش یافته است.
 

دادستان کل کشور: حبس زوج، به دلیل نپرداختن مهریه قانونی است
با وجود انتقادات حقوقدانان و قانونگذاران از زندانی کردن افراد به دلیل مهریه، دادستان کل کشور در پاسخ به "خبر رادیو" اظهار داشت: "حبس زوج، به دلیل نپرداختن مهریه، قانونی است و باید برای دادگاه محرز شود زوج، توانایی پرداختن یکجای مهریه را ندارد."
این اظهارات در حالی عنوان شده که برخی حقوقدانان معتقدند برای اثبات اعسار مردان در پرداخت مهریه، نیاز به زندانی کردن زوج نیست و باید به شهادت شهود و بررسی احوال زندگی وی، قناعت کرد. با این وجود، برخی از قضات، همچنان ترجیح می دهند مردان جوانی با میانگین سن 25 سال در زندان باقی بمانند تا ثابت شود آنها توانایی پرداختن مهریه همسران خود را ندارند.
در کنار تمام این اخبار، هنوز هم ثبت مهریه های عجیب مانند سکه به ارتفاع برج میلاد، یا اسکناس به ارتفاع دماوند، در برخی ازدواجها، وجود دارد. انگار جوانانی که قصد ازدواج دارند، هزاران زندانی مهریه را نمی بینند که روزی مثل خودشان معتقد بوده: مهریه را کی داده و کی گرفته؟
47/233
 

کد خبر 180843

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • تارخ IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۷
  8 0
  مهریه باید فی المجلس باشد تا هم زوجه راحت باشد و هم زوج که نه باعث اختلافات خانوادگی میشود نه عواقب بعدی،اینکه 2000 سکه مهریه را کسی میکند که از سر ته بشه 2 سکه هم ندارد اصلاً درست نیست.
 • بدون نام IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۷
  7 2
  خواهشا رسانه هاي عمومي با شركت كارشناسان و جامعه شناسان مطرح كشور اين قضيه مهريه را به بحث گذاشته و به كانال معقولي هدايت نمايند. روند فعلي كاملا با عقل و منطق ناسازگار است.
 • بدون نام IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۸
  3 1
  قربان خودم که زن ایرانی نگرفتم.
 • بدون نام IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۹/۰۱
  1 1
  از قدیم گفتن هرکی خربزه می خوره پای لرزش هم میشینه اون روزی که میرن خواستگاری و حسابی جو گیر شدن و هرکی هرچی بگه بدون فکر به عاقبتش قبول میکنن هر چی سرشون بیاد حقشونه پاشون رو اندازه ی گلیمشون دراز کنن و لقمه ی بزرگتر از دهنشون برندارن