امیرعبداللهیان: برخی کشورها، گفتگوهای آشکار و محرمانه برای عادی‌سازی روابط با تهران دارند/توافق ایران و آمریکا به مذاکره برای لغو تحریم‌ها کمک می‌کند

ایسنا نوشت:وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس خبری در بیروت، با بیان اینکه توافق اخیر تهران و واشنگتن برای مبادله زندانیان و آزادسازی دارایی‌های ایران به گفت‌وگو برای لغو تحریم‌ها کمک می‌کند، مداخلات خارجی در تصمیمات سیاسی لبنان را نادرست دانست.

«حسین امیرعبداللهیان» که به لبنان سفر کرده است، در ابتدای نشست خبری خود با رسانه‌ها در بیروت، یاد «امام موسی صدر» را گرامی داشت.

او درباره روابط ایران و لبنان گفت: بین تهران و بیروت روابطی دیرینه و استراتژیک برقرار است. تحولات لبنان را به دقت پی‌گیری می‌کنیم و به حمایت خود در ارتباط با امنیت لبنان در رابطه با جنایات رژیم صهیونیستی ادامه می‌دهیم. در دهه های اخیر رهبران سیاسی لبنان و مقاومت اثبات کرده‌اند برای امنیت لبنان تلاش می‌کنند. تاریخ لبنان نشان داده رهبران سیاسی لبنان از شایستگی و درایت برای حل مسائل سیاسی برخوردارند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: هرگونه مداخلات خارجی در تصمیمات سیاسی لبنان را نادرست می‌دانیم و معتقدیم این دخالت‌ها شرایط را پیچیده می‌کند. جمهوری اسلامی ایران هرگز در امور داخلی لبنان دخالت نداشته است، مادامی که لبنان بخواهد حمایت از ملت، ارتش و دولت را ادامه می‌دهد.

گفت‌وگوی برخی کشورها با ایران برای احیای روابط 

وزیر امور خارجه ایران در مورد این‌که بعد از برقراری روابط ایران و عربستان، آیا گفت‌وگوهایی در ارتباط با شرایط لبنان انجام و چه راهکاری مطرح شده است، گفت: سیاست خارجی دولت سیزدهم مبتنی بر همکاری با کشورهاست. در این چارچوب فرمت گفت‌وگو و همکاری با کشورهای منطقه را در میان گذاشته‌ایم و مورد استقبال قرار گرفته است. بازگشت روابط تهران و ریاض را گاهی مثبت ارزیابی می‌کنیم. تعدادی دیگر کشورها در حال گفت و گوهای آشکار و محرمانه با ما هستند برای بازگرداندن روابط به حالت طبیعی. بر شما پوشیده نیست بعد از قطع روابط دیپلماتیک عربستان با تهران، تعدادی از کشورها روابط خود را به حالت تعلیق درآوردند.

او اظهار داشت: تهران و عربستان قصدی برای دخالت در امور لبنان ندارند، البته در دیداری که در ریاض با مقامات این کشور داشتم ایده‌هایی را در ارتباط با منطقه از جمله لبنان دریافت کردم. جمهوری اسلامی از هرگونه توافق رهبران لبنانی استقبال می‌کند.

امیرعبداللهیان در پاسخ به این‌ سوال که «مواضع مثبتی از عربستان درباره لبنان دریافت کردید در عین حال گفتید ایران و عربستان دخالتی در امور این کشور ندارند» گفت: گفت‌وگوها و بازگشت روابط ایران و عربستان آثار مثبتی در منطقه داشته است. تصمیم در مورد انتخاب رئیس‌جمهور به لبنان و رهبران لبنان باز می‌گردد.

امروز مقاومت در بهترین شرایط خود قرار دارد

وزیر امور خارجه ایران درباره دیدار با رهبران گروه‌های مقاومت فلسطین در بیروت نیز گفت: روز گذشته در نشست با رهبران فلسطینی از جمله حماس و جهاد و دیگر رهبران فلسطینی، شنیدم امروز مقاومت در بهترین و آماده‌ترین شرایط خود قرار دارد. در صورت ترور هر یک از رهبران فلسطینی، از زبان رهبران فلسطین شنیدم معادله را در منطقه به نفع مقاومت و ضرر صهیونیست تغییر می‌دهند.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه گفت: در خصوص مشکل برق در لبنان پیشنهادات را بارها مطرح کردیم این موضوع نیازمند تصویب در هیات وزیران است. هر زمان هیات وزیران تصمیم بگیرد ایران آمادگی برای اعزام نیروهای فنی و مهندسی خود دارد که نیروگاه ایجاد کند. شرکت های خصوصی امروز در کشورهای همسایه و جهان اقدام به تاسیس نیروگاه کرده‌اند.

او درخصوص همزمانی سفرش به لبنان و سفر یک مقام آمریکایی به منطقه گفت: سفرم به لبنان بر اساس برنامه‌ریزی قبلی انجام شد، اما برخی رسانه‌ها مسائل را به هم ربط می‌دهند.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه در مورد مسائل یمن نیز اظهار کرد: در موضوع انصار الله و یمن، این یمنی‌ها هستند که تصمیم می گیرند. ما همواره تاکید کرده‌ایم از بر قراری آتش‌بس و گفت‌وگوهای سیاسی استقبال می‌کنیم. امیدوارم گفت‌وگوهای یمنی و سیاسی که وجود دارد، به حل و فصل سیاسی مسائل یمن منجر شود.

از هر طرحی که مشکل انرژی را در لبنان حل کند، استقبال می‌کنیم

امیرعبداللهیان در ادامه در مورد شرایط اقتصادی و مشکل برق در لبنان گفت: امروز می‌گویند از اردن و مصر خط لوله شبکه گاز را به لبنان وصل می‌کنند و روز دیگر حرف دیگری می‌زنند. ما از هر طرحی که مشکل برق و انرژی را در لبنان حل کند استقبال می‌کنیم. اگر ۱۰ سال پیش هیات وزیران لبنان پیشنهاد ایران را پذیرفته بود امروز لبنان از صادرکنندگان برق بود.

وی درباره این‌که رایزنی‌هایش در سفر به سوریه و لبنان در مورد مسائل منطقه چگونه بوده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری که به ثبات آرامش و امنیت منطقه منجر شود استقبال می‌کند. برای امنیت منطقه در مبارزه با تروریسم شهدایی را تقدیم کردیم. ادای احترام می‌کنیم به همه شهدای لبنانی مقاومت و ایرانی که نقش مهمی در تثبیت امنیت در منطقه ایفا کردند. ادای احترام می‌کنیم به همه شهدای منطقه از جمله شهید سردار سلیمانی عزیز.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ابراز کرد: معتقدیم صفحه و فضای جدید در منطقه ایجاد شده است. در این فضای جدید بسیاری از رهبران منطقه باور دارند کمک خارجی، کمکی به حل مشکلات منطقه نکرده است، همواره از طرح هایی که در آن امنیت منطقه توسط اهل منطقه تامین شود استقبال می کنیم.

وزیر امور خارجه ایران گفت: با عربستان سعودی در مورد مناسبات جدید تهران و ریاض گفت‌وگوهای مثبت و سازنده‌ای داشتیم. در خصوص مسائل منطقه ایده‌هایی را از مقامات عربستان دریافت کردیم.

برای لغو تحریم‌ها، از سوی سلطان عمان ابتکاری روی میز است

امیرعبداللهیان درباره این‌که قطر و عمان درباره تبادل زندانی میان ایران و آمریکا گفت‌وگو انجام می‌دهند و آیا این مسئله به بازگشت برجام منجر می شود، گفت: در خصوص توافق هسته‌ای و مذاکره برای لغو تحریم‌ها، ما همواره در مسیر دیپلماسی و مذاکره قرار داریم. طبعا انجام درست توافق اخیر غیرمستقیم ایران و آمریکا برای آزادی بخشی از اموال ما و تبادل زندانی، به گفت‌وگو برای لغو تحریم‌ها کمک خواهد کرد. تهران از اراده لازم برای بازگشت به تعهدات برخوردار است. در خصوص به کارگیری دیپلماسی برای لغو تحریم‌ها، از سوی سلطان عمان ابتکاری روی میز است و از طریق آن ابتکار تبادل پیام‌هایی در جریان است.

او درباره نتایج رایزنی‌های خود در سفرش به سوریه و لبنان گفت: در گفت‌وگو با مقامات سوریه و لبنان مسائل مهم بین‌المللی را مورد توجه قرار دادیم. هر گونه تصمیم‌گیری در مورد تردد کامیون‌ها در مرزهای ایران و سوریه به تصمیم تهران و دمشق بر می‌گردد. هیچ طرفی قادر نخواهد بود مسیرهای مواصلاتی تاریخی را مسدود کند. مرزهای ما باید دوستی و تجاری باشد. مرز مشترک عراق و سوریه نیازی به بازگردان فضای نظامی میان خود نمی‌بینند.

وزیر امور خارجه ایران درباره موضوعات مربوط به فلسطین گفت: در مورد فلسطین تلاش ما این است کشورهای اسلامی همگام با مردم به حمایت خود از فلسطین ادامه دهند. در روزهای اخیر جهانیان شاهد بودند مردم لیبی چگونه غیرتمندانه از فلسطین حمایت کردند. ما هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم جعلی اسرائیل را خطای استراتژیک می‌دانیم. به دوستان‌مان در منطقه توصیه می‌کنیم که مانع هرگونه عادی‌سازی روابط شوند. خرسندیم روابط دیپلماتیک بین دمشق و ریاض بر اساس توافق موجود از سر گرفته خواهد شد.

امیرعبداللهیان درباره نقش فرانسه در تحولات لبنان اظهار داشت: بار دیگر تکرار می کنم کنشگران خارجی می‌توانند برای روند گفت‌وگو در لبنان تاثیر بگذارند. همه ما باید به تصمیم سیاسی و رهبران لبنان احترام بگذاریم. رهبران سیاسی ثابت کرده‌اند تسلیم دیدگاه خارجی نمی‌شوند. دیدار با مقامات لبنانی به نفع دو کشور است. فکر می‌کنم کنشگران فرا منطقه‌ای به خوبی می‌دانند و باید مرزها را به حال خود بگذارند تا صاحبان آن مناطق تصمیم بگیرند.

کاخ سفید واقعیت‌های جدید منطقه را درک کند

او با بیان اینکه «از بازگشت سوریه به جامعه عربی و روابط و عصر جدید روابط در منطقه استقبال می‌کنیم» گفت: امروز منطقه وارد صفحه جدیدی از همکاری و درک متقابل شده است. به کاخ سفید توصیه می‌کنیم واقعیت‌های جدید منطقه را درک کند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: مناسبات تهران و ریاض در مسیر درست قرار دارد. دیپلمات‌های دو کشور در پایتخت‌ها مستقر هستند و وظایف خود را انجام می‌دهند. سفرای دو کشور تعیین شده‌اند و در محل ماموریت‌شان مستقر می‌شوند.

وزیر امور خارجه ایران در مورد مناسبات و تعاملات حزب‌الله گفت: این‌که حزب‌الله در مناسبات خارجی و روابطش چگونه عمل می‌کند، موضوعی است که حزب‌الله خود می‌داند. همه در جهان می‌دانند حزب‌الله سهم بزرگی در مبارزه با داعش داشت.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به اینکه «جهانیان می دانند مقاومت و حزب الله سهم عظیمی را در مقابله با صهیونیست ها ایفا کرده و ادامه می‌دهد»، گفت: حزب‌الله امروز در قلب مقاومت در منطقه و در مبارزه با صهیونیسم و تروریسم قرار دارد. باور داریم اگر حزب الله در قلب مقاومت منطقه در مبارزه حضور نداشت امروز منطقه شکل دیگری داشت، لذا می‌خواهم در بیروت یکبار دیگر ادای احترام کنم به همه شهدای لبنان و حزب‌الله.

امیرعبداللهیان در مورد همکاری‌های فنی و پزشکی ایران با لبنان گفت: شرکت‌های ایرانی برای هرگونه کمک‌های فنی، مهندسی و پزشکی به لبنان آمادگی دارند. مفتخرم که امروز با صدای بلند اعلام کنیم که ایران به رغم فشارهای غرب، امروز در رده کشورهای بزرگ و مهم در زمینه علمی و فنی قرار گرفته است.

ماکرون به امور فرانسه توجه کند

وزیر امور خارجه درباره اظهارات مداخله‌جویانه ماکرون در امور لبنان و در ارتباط با ایران گفت: به ماکرون توصیه می‌کنیم به جای پرداختن به مسائل مداخله‌آمیز در امور کشورها، بعد از این به امور فرانسه توجه کند. ایران همواره سازنده‌ترین نقش را در کمک به لبنان داشته است، ما با قدرت در کنار دوستانمان در لبنان خواهیم بود.

امیرعبداللهیان درباره ارزیابی خود از دیدار با سیدحسن نصرالله گفت: خوشبختانه در دیدار با دبیرکل حزب‌الله، سخنان امیدبخشی را در حوزه مقاومت و منطقه از ایشان شنیدیم. برای ما همواره دیدار با ایشان و نظرات‌شان در مورد صلح و ثبات و امنیت در منطقه بسیار امید بخش و مفید است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پایان گفت: همه مطلع هستند رژیم صهیونیستی از بحران‌های چندلایه درون سرزمین‌های اشغالی رنج می‌برد. از جناب سید حسن نصرالله شنیدم اگر رژیم جعلی اسرائیل مرتکب خطایی شود، این بار در کمتر از چند ساعت وضعیت علیه صهیونیست ها تغییر خواهد کرد. همگان و حتی دشمنان مقاومت و حزب‌الله اعتراف می‌کنند کلام سید حسن نصرالله صادق بوده و او به وعده‌ خود عمل می‌کند.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1808548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =