نماینده پیشین مجلس: اصل هشتادوپنجی کردن لایحه عفاف و حجاب خلاف قانون بود/ کارنامه مجلس یازدهم سوپرمنفی است

رویداد ۲۴ نوشت: نماینده پیشین مجلس نسبت به برخی اقدامات مجلس کنونی انتقاد کرد.

اهم اظهارات غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی درباره لایحه عفاف و حجاب و مشمول اصل هشتاد و پنجم شدن آن به شرح زیر است:

*اصل ۸۵، عمدتاً مربوط به مسائل امنیتی است و این‌طور نیست که در پستو بخواهند چیزی را تدوین کنند، وگرنه قانون‌گذار هیچ‌وقت نمی‌گفت که مذاکرات مجلس از رادیو پخش زنده و یا مشروح مذاکرات چاپ شود و در اختیار عموم قرار بگیرد.

*فلسفه قانون‌گذاری در مجلس ایران این است که مردم در جریان جزییات قرار بگیرند، چه برسد به مسئله به این مهمی که هم مربوط به نسل جوان است و هم نسل‌های آینده و کل جامعه ایران؛ پس اینکه در پستوها و مخفی‌گاه‌ها برای مردم قانون تصویب می‌کنند و بدون اطلاع اقدام می‌کنند، اشکال دارد.

*عده‌ای می‌گویند این لایحه در برابر لایحه بودجه که ۵۰۰ پیشنهاد داشته، ۱۵۰۰ پیشنهاد داشته است. حال باید گفت اولاً که لایحه بودجه هیچ‌وقت ۵۰۰ پیشنهاد نداشته، بلکه خیلی بیشتر بوده و حتی یادم است که هفت تا هشت هزار پیشنهاد هم داشته است، پس پیشنهادهای این طرح از بودجه بیشتر نیست و می‌توانست اصل هشتاد و پنجی نشود.

*لایحه‌ای که قوه قضاییه در خصوص عفاف و حجاب ارائه داد، ۹ ماده بود و شش ماده هم دولت به آن اضافه کرد و با ۱۵ ماده به مجلس رسید و گویا مجلس آن را به بالای ۷۰ ماده رسانده است. حال اگر مجلس بیشتر از سه تا پنج درصد، در آن تغییرات ایجاد کند، با سوابق گذشته که به کرار دیدیم، شورای نگهبان آن را برمی‌گرداند و می‌گوید این دیگر لایحه نیست و طرح است. در حالی که این لایحه، بالغ بر ۴۶۷ درصد افزایش ماده دارد، پس دیگر لایحه نیست و طرح است و احتمالاً شورای نگهبان آن را برمی‌گرداند و از طرف دیگر، با اصول متعدد قانون اساسی در مغایرت است؛ از اصل ۷۵ گرفته تا اصل ۵۲ و ۵۳ در مغایرت دارد؛ هم بار مالی و هم هزینه و درآمد برای دولت ایجاد می‌کند، پس اصلاً دیگر لایحه نیست. همچنین، اصل ۸۵ بودنش خلاف قانون اساسی بود.

*شورای نگهبان باید این لایحه را برگرداند و ای کاش در صحن علنی مجلس بحث می‌شد و مردم در جزییات آن قرار می‌گرفتند. الان اخباری که می‌آید، مردم را به شدت نگران کرده است و آن‌ها از همه طرف در حال جریمه شدن هستند.

*مجلس یازدهم کارنامه سوپرمنفی برای خود ایجاد کرده است. ایجاد این شرایط اقتصادی و نرخ افزایشی قیمت‌ها و تورم کمرشکن و رکودی که یخ‌زدگی در جامعه ایجاد کرده است تا افزایش نرخ بیکاری و ناامیدی و... بر حرف من صحه می‌گذارد.

*فیلمی در شبکه‌های مجازی دیدم که نفرات برتر کنکور می‌گویند همه قصد مهاجرت دارند. در این شرایط آیا واقعاً بررسی موضوع عفاف و حجاب، چنین اولویت بالایی آن هم با این مکانیزم را داشت؟

بیشتر بخوانید:

۲۷۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1810953

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =