پرواز شگفتی‌ساز اولین هواپیمای هیدروژنی جهان/ عکس

همشهری‌آنلاین نوشت:‌ هیدروژن مایع دردسر بزرگی است، اما یکی از معدود فناوری‌هایی محسوب می‌شود که شانس واقعی برای کربن‌زدایی از پروازهای دوربرد را دارد.

این خبر بزرگی برای هوانوردی پاک است که H2Fly اکنون اولین پرواز با خلبان هیدروژن مایع در جهان به حساب می‌آید. هیدروژن مایع یک سوخت تمیز است که در هنگام سوختن چیزی جز آب منتشر نمی‌کند و می‌تواند از طریق سلول سوختی برای تولید نیروی فوری برای موتورهای الکتریکی عمل کند. این سوخت حدود ۲.۸ برابر بیشتر از سوخت جت انرژی دارد و در دنیای هوانوردی که هر گرم وزن تفاوت ایجاد می‌کند، این عدد بسیار بزرگ است.

از طرفی کار کردن با آن کمی هم کابوس‌وار است. برای نگهداری آن به شکل مایع، باید سوخت را نزدیک به دمای صفر مطلق نگه دارید. با توجه به سطوح فشار محیط، تنها در منفی ۲۵۳ درجه سانتیگراد می‌جوشد و ممکن است محتوای انرژی بالایی از نظر وزن داشته باشد، اما از نظر حجمی چگالی انرژی آن بسیار کم است. برای حمل همان مقدار انرژی به مخزن تقریباً چهار برابر بزرگ‌تر از مخزن سوخت جت معمولی نیاز است. بنابراین برخی از مزیت وزن آن در تجهیزات سنگین‌تر از بین می‌رود.

پرواز شگفتی‌ساز اولین هواپیمای هیدروژنی جهان/ عکس

با این حال، هنگامی که همه چیز در نظر گرفته شود، H2Fly می‌گوید که توانسته حداکثر برد هواپیمای Pipistrel Taurus HY4 دو بدنه خود را هنگام تغییر از سوخت هیدروژن گازی به مایع دو برابر کند و برد آن را از ۷۵۰ کیلومتر به ۱۵۰۰ کیلومتر برساند. هر دوی این ارقام با فناوری باتری نسبتاً سنگین امروزی امکان‌پذیر است.

طراحی عجیب این هواپیما به خلبان اجازه می‌دهد در بدنه سمت راست بنشیند، در حالی که سیستم سوخت در بدنه سمت چپ ایزوله نگه داشته می‌شود. در همین حال، سیستم پیشرانه الکتریکی و سلول‌های سوختی تبدیل‌کننده هیدروژن همگی در یک اتاقک موتور مرکزی در بین آنها قرار دارند.

این شرکت می‌گوید که اکنون نه تنها اولین پرواز خلبان‌دار هیدروژن مایع در جهان را به انجام رسانده است، بلکه سه ماموریت دیگر را که از فرودگاهی در ماریبور، اسلوونی انجام می‌شود، داشته است.

طبق بیانیه مطبوعاتی، این هواپیما در طول آزمایش‌های پروازی متعدد، عملکرد ایمن و کارآمد را داشته است و تجزیه و تحلیل پروازهای آزمایشی ارقام برد مورد انتظار H2Fly را تایید می‌کند.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1811128

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =