آیین افتتاح چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی دانش‌آموزان فیلمساز هشتم آبان در سالن اصلی سینما فلسطین برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم رشد، در این مراسم پیام محمدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پروش خوانده شد و بعد از آن پویانمایی «آب جادویی» از کشور لتونی به نمایش در آمد.

سپس حمیدرضا کفاش دبیر جشنواره به روی صحنه آمد و گزارشی از عملکرد جشنواره داد. در این گزارش کفاش به بیش از 20 عنوان تغییر و تحول و ابداع در جشنواره چهل و یکم اشاره کرد و نوید اتفاقات جدیدی را داد.

او یکی از مهم‌ترین تحولات جشنواره در سال آینده را فراخوان فیلمنامه‌نویسی بر اساس اقتباس از کتب درسی در مقاطع مختلف عنوان کرد و از برگزاری کارگاه‌های جدید، انتشار کتاب مجموعه مقالات علمی چهل دوره برگزیده و افزایش میزان نقدی و تعداد جوایز خبر داد.
 
تقدیر از معلم فداکار
در ادامه برنامه مستندی از زندگی خسرو حسنی‌نسب که توسط هوشنگ ارشادی ساخته شده بود به نمایش درآمد و به منظور تشویق روحیه ایثار و فداکاری در جامعه، از این معلم و مدیر فداکار تقدیر به عمل آورده شد.

«رشد» جشنواره گیشه نیست، جشنواره اندیشه است
در بخش بعدی حجت‌الاسلام‌والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان توسعه و پژوهش و معاونت وزیر آموزش و پرورش، گفت: «جشنواره رشد جشنواره گیشه نیست و جشنواره اندیشه است.»
 
او یادآور شد: «این جشنواره با پشتوانه 40 دوره موفقیت و تجربه اکنون به درجه‌ای رسیده است که آمادگی شروع فصل جدیدی از تعاملات را با وزارت ارشاد اسلامی دارد و مایل است در برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان وارد همکاری شود.»
 
اهدای جوایز
بخش اول اهدای جوایز مربوط به تقدیر و تشویق استان‌های برگزیده در عرصه تولید و برنامه ریزی فیلم‌های علمی آموزشی بود که به مدیران سه استان برتر اهدا شد.
 
ولی سمرقندی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی، امیر نجف‌زاده مدیر کل آموزش و پرورش استان گیلان و خسرو سالکی مدیر کل آموزش و پرورش استان کردستان ، سه نفری بودند که به نمایندگی از سایر مدیران استان خود برگزیده اعلام شدند.

جشنواره امسال بخشی تحت عنوان «چلچله‌ها» دارد که آثار برگزیده 40 دوره قبل در آن مجددا مورد ارزیابی و داوری قرار گرفته و در این میان به برگزیدگان جوایزی اهدا می‌شود.بخش بهترین پویانمایی
در این بخش ضمن تقدیر از URS محصول آمریکا، جایزه ویژه به دو فیلم «یکی کم است» ساخته عبدا...علیمراد و «پیاده رو» به کارگردانی فرشید شفیعی اهدا شد.

بخش بهترین مستند آموزشی
در این بخش ضمن تقدیر از فیلم «دلفین‌ها» از کشور فرانسه ، جایزه ویژه به دلیل پرداختنی صادقانه و همخوانی با کتب درسی به «هوا و خصوصیات آن» ساخته رضا ضیاعی اهدا شد.

بخش مستند تاریخی اجتماعی
در این بخش، جایزه ویژه به دلیل پرداخت جذاب در بیان مفاهیم اجتماعی به فیلم «اسماعیل آمد» ساخته فرشاد احمدی دستجردی و به دلیل پرداختی ساده و بی پیرایه از شیوه زندگی اجتماعی در ایران به «تینار» ساخته مهدی ممیزی اهدا شد.

بخش متن های تحقیقی
در این بخش دو جایزه ویژه به «ژن و انتقال آن» از کشور چین و «تولد یک مغز» از کشور فرانسه تعلق یافت.

بخش فیلم‌های داستانی کوتاه با مخاطب دانش آموز
 در این بخش ضمن تقدیر و اهدای لوح به فیلم «پناهگاه» از کشور نروژ ، جایزه اثر برتر به «درسی برای فردا» ساخته رضا حیدر نژاد و محصولی از کانون پرورش فکری کودک و نوجوان اهدا شد.

بخش فیلم‌های داستانی کوتاه با مخاطب اولیا و مربیان
در این بخش ضمن تقدیر و اهدای لوح به فیلم «گل سرخی از آفریقا» از کشور هلند جایزه ویژه این بخش به فیلم «ایثار باران» ساخته مهدی باقرپور رسید.
 


بخش فیلم های بلند داستانی با مخاطب دانش آموز
در این بخش جایزه بهترین بازیگر نوجوان به غزاله پارسافر بازیگر فیلم «حیات» تعلق گرفت.

بخش بهترین فیلمنامه بلند
در این بخش جایزه ویژه به مسعود کرامتی و رضا میهن دوست به دلیل پرداخت خوب موضوع و نشان دادن تاثیر مخرب نمره روی روحیه دانش آموز برای فیلم «روز کارنامه» اهدا شد.

بخش بهترین کارگردانی
در این بخش ضمن تقدیر از کیانوش عیاری برای فیلم «شاخ گاو» جایزه ویژه به ابراهیم فروزش برای فیلم «کلید» اهدا شد.

بخش بهترین فیلم دانش‌آموزی
در این بخش ضمن تقدیر از «پسر مریم»، «بچه‌های آسمان» و «کودک و سرباز» جایزه بهترین فیلم به «حیات» به تهیه‌کنندگی مرحوم محمدباقر آشتیانی اهدا شد.

بخش بهترین فیلمنامه با مخاطب اولیاء و مربیان
در این بخش جایزه ویژه به دلیل نگارش جذاب درباره درس انشاء و نگاهی تازه به درس انشاء در مدارس ، به فیلمنامه «صبح روز بعد» نوشته کیومرث پوراحمد بر اساس داستانی از هوشنگ مرادی کرمانی تعلق یافت .

بخش بهترین فیلم 40 دوره گذشته جشنواره
در این بخش ضمن تقدیر از فیلم های «تیک تاک» و «نیاز» جایزه ویژه به دلیل پرداختن به سه عنصر مهم آموزشی یعنی مربی ، دانش آموز و والدین ، به فیلم «خمره» به کارگردانی ابراهیم فروزش اهدا شد.
 
همچنین در این بخش هیئت داوران «چلچله» و دبیر جشنواره چهل و یکم تندیس سپاس و جایزه ویژه خود را به محمدعلی طالبی برای فعالیت مستمر خود در این عرصه و ساختن فیلم‌هایی از جمله «چکمه» ، «کیسه برنج» ، «تیک تاک» ، «تو آزادی» و ... اهدا کرد.
 
سخنرانی سجادپور و نوید اتفاق‌های نوین در سینمای آموزشی
پس از اهدای جوایز برگزیدگان این بخش، علیرضا سجادپور معاون اداره نظارت و ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مهمانان سخنرانی کرد و نوید اتفاق‌های نوینی را در راستای سینمای آموزشی و سرمایه گذاری برای کودک و نوجوان داد.
 
در پایان این مراسم فیلم «سیزده 59» سامان سالور به نمایش درآمد.

جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی رشد با 46 سال سابقه و 40 دوره برگزاری قدیمی‌ترین رویداد سینمایی ایران است که چهل و یکمین دوره آن از 8 تا 15 آبان‌ماه برگزار می‌شود.
 
58244 
کد خبر 181215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =