تشدید سیلاب‌های شدید کره زمین به دنبال گرمایش جهانی!

تسنیم نوشت: تحقیق جدید اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا نشان می‌دهد که برخلاف تصور عموم مردم، گرمایش جهانی باعث افزایش بیشتر رواناب‌ها و تشدید سیلاب‌های شدید می‌شود.

وقتی به گرم شدن کره زمین فکر می‌کنید، به نظر می‌رسد که ما به سمت آب و هوایی گرم‌تر و خشک‌تر با خشکسالی‌ها و آتش‌سوزی‌های مکرر حرکت می‌کنیم. با این حال، یک مطالعه جدید منتشر شده توسط اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا تصویر متفاوتی را نشان می‌دهد؛ کارشناسان این مرکز گزارش می‌دهند که بیشتر جوامع با افزایش دما، شرایط مرطوب‌تری را تجربه خواهند کرد.

این تحقیق نشان می‌دهد که به جای خشکسالی، اکثر جوامع با بارش شدید باران در ارتباط با گرمای بیش از حد مواجه خواهند شد. این اتفاق همزمان از شدت بارش و گرما به عنوان شرایط "تر ـ گرم" نامیده می‌شود.

این تحقیق نشان می‌دهد که چنین شرایطی نه‌تنها به دلیل تغییرات آب و هوایی بیشتر می‌شوند، بلکه شدیدتر و گسترده‌تر نیز می‌شوند. دانشمندان می‌گویند: با کمال تعجب، گرمای شدید نسبت به دوره‌های طولانی هوای گرم و خشک خطر بیشتری دارد!

Haijiang Wu؛ محقق ارشد این مطالعه درباره علت این اتفاق توضیح داد: در هوای گرم، خاک به سرعت رطوبت خود را از دست می‌دهد و خشک می‌شود، در نتیجه توانایی آن در جذب آب به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد و هنگامی که بارندگی اتفاق می‌افتد، آب باران برای نفوذ به خاک خشک تلاش می‌کند.

وی افزود: به این دلیل که توانایی جذب آب توسط خاک کاهش یافته است، آب به جای جذب شدن، تمایل دارد در امتداد سطح جاری شود و در نتیجه بارندگی پس از موج گرما، منجر به مسائل متعددی از جمله خطر سیل می‌شود. در واقع همانطور که آب از سطح خاک خارج می‌شود، امکان تجمع آن در مناطق کم ارتفاع وجود دارد که منجر به سیل گسترده می‌شود.

۴۷۲۳۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1813827

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =