۸ نفر
۲۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۵
به مسئولان فحش ندهید؛ آنها مثل خودمانند

از بالا تا پایین محل مسکونی ما به گند کشیده شده است. این گندکاری اتفاقا کار دولت نیست. اینها بخشی از هنرنمایی مردمانی است که در نبود یک مدیریت شهری خردمند، هر کاری دلشان می‌خواهد می‌کنند. دور و بر خانه ما شده است گربه خانه.

همسایه‌های ما صبح تا شب مشغول گربه ولگرد پروری هستند. صحنه‌های نفرت‌انگیز و گاهی رقت‌انگیز از مردمانی که بدون آنکه یکبار به حرف گوش کنند، یک بار کتاب بخوانند خودشان شده‌اند تئوریسین و مجتهد. گاهی فکر می‌کنم این آدم‌ها اگر جرئت می‌کردند بعید نبود ادعای پیامبری هم بکنند. راه می‌افتی می‌آیی ابتدای گیشا، با صحنه زشت کفتر چاهی پروری مواجه می‌شوی‌. گو اینکه عده‌ای نذر کرده‌اند زباله‌های غذایی خود را بیاورند و در این محل تخلیه کنند. هر چه سعی می‌کنم به خودم تلقین کنم که مرد آرام باش و اصلا نگاه نکن!!! نه نمی‌توانم.

وقتی آدم‌هایی که آشغال و یا غیر آشغال برای کفترها می‌ریزند از همه قشری هستند، از آدم‌های مذهبی تا کاملا بی‌دین، از حامیان حکومت تا مخالفان دو آتشه، از باحجاب تا بی‌حجاب. همه آنها فقط در یک چیز مشترکند، گوشی برای شنیدن ندارند، مثل مسئولانی که هر چه به آنها توصیه می‌کنی صلاح این مملکت رفتار خردمندانه است تا هم شما بمانید و هم این سرزمین و مردمانش، نه گوششان بدهکار نیست؛ درست مثل همسایه‌های ما که هر چه بگویی ریختن غذا برای گربه‌ها اشتباه است، از سر لج باز بیشتر می‌ریزند، بکنید آخرش همه چیز را به گند بکشید، موفق باشید.

*استاد دانشگاه تهران و کارشناس محیط زیست

۴۷۲۳۲

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1815528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 16
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • هم حاکمیت هم مردم IR ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
  10 0
  دقیقا همین طور هست ... مشکل امروزه ی ما، متاسفانه عدم توسعه ی همه جانبه ( فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ... ) هست که باعث مواجه شدن با چنین جوامعی می شود که به نظر لزوما منحصر به کشور ما هم نیست ... اشکال دوسویه است هم حاکمیت هم مردم ! پرونده های نیمه باز و باز جامعه هیچ گاه حل نمی شوند ... بلکه صرفا به هر شکلی کنار گذاشته می شود!
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
  4 1
  محل ریختن غذا یا بهتر بگوییم ته مانده غذا و نان خشک برای این کبوترها رو که شهرداری نامحترم جابه جای شهر و نزدیک ترمینالهای تاکسی و مینی بوس و دوربرگردانها ساخته است مردم رو میگی عوامند لجبازند مسئول خیر سرش اسمش روشه نتیجه میگیریم مسئولین در پی نابودی ایران و مردمش است و به نظر میاد تا الان هم موفق بوده وگرنه الان دیگه تراس و نرده پنجره هیچ خونه ای از این کبوترها که دیگه ترسناک شدن در امان نیست گربه ولگرد و سگ ولگرد که جای خود دارد این وضعیت همان مطلوب و هدف مقامات است
 • US ۱۵:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
  3 1
  دقیقا منظور شما از این متن چیه واقعا ما مشکل فرهنگی داریم یا جامعه پذیری درستی نداریم که مال وضع آموزش ماست کدامیک؟
 • جمال IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
  8 2
  حرص نخور استاد حرف تو کله ملت نمیره حرف بزنی ادعای روشن فکری هم دارن و تو رو متهم به حیوان آزاری میکنن