آخانی، حسین

متولد: ۱۳۴۴ / تحصیلات:دکترای گیاهشناسی از دانشگاه مونیخ آلمان/ عضو هیأت علمی دانشکده علوم دانشگاه تهران/ سوابق شغلی: موسس بخش گیاهشناسی موزه تاریخ طبیعی/تالیفات: کتابهایی به زبان انگلیسی با نامهای فلور مصور پارک ملی گلستان و کتاب تنوع زیستی گیاهان پارک ملی گلستان و همچنین بیش از ۸۰ مقاله علمی به زبانهای فارسی و انگلیسی

تیتر سه وبلاگ‌ها

 • پایان پرونده محیط زیستی‌ها

  پایان پرونده محیط زیستی‌ها

  بی شک بهار ۱۴۰۳ از بهترین بهارهای ما محیط زیستی‌هاست. بعد از ۶ سال پرونده ۹ متخصص و حامی محیط زیست بسته شد، البته با قیمت سنگین جان باختن یکی از آنها و معاوضه یکی دیگر در معاملات سیاسی-اقتصادی بین ایران و آمریکا.

 • چند سوال از مدیران کاشت یک میلیارد درخت

  چند سوال از مدیران کاشت یک میلیارد درخت

  بعد از انتشار مطلبی در مورد تاثیرات کاشت درخت اکالیپتوس در نهبندان که عینا باز نشر گزارش صدا و سیما بود، شخصی به نام سید یوسف مرادی که مدیر کل دفتر ترویج منابع طبیعی و آبخیزداری هستند به جای آنکه به موضوع کاشت اکالیپتوس بپردازند مستقیما به من حمله کرده است.

 • خداحافظ آشوراده

  خداحافظ آشوراده

  یلدای ما خیلی نا مبارک بود، خیلی تلخ بود، خیلی هم خشک بود.

 •  ما همگناهیم! 

   ما همگناهیم! 

  در این سالها فعالان محیط زیست به صدها پروژه اعتراض کرده اند؛ از ساخت سد سیوند گرفته، تا سد گتوند، شد چم شیر، سد فینسک، گردشگری آشوراده، معادن کرکس و شاهوار، تله کابین گرگان، انتقال های آب و این دست آخری هم‌ بلند مرتبه سازی در اطراف باغ گیاهشناسی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع و سدهای مارون ۲ و خرسان ۳. 

 • انقلاب سبز در میدان جمهوری پاریس

  انقلاب سبز در میدان جمهوری پاریس

  فرانسوی‌ها را به انقلابی گریشون می‌شناسند. بعد از ۳۳ سال که من مجددا به پاریس آمدم، با شهر جدیدی مواجه شدم. تحولاتی که در این مدت در این شهر اتفاق افتاده شبیه یک انقلاب است.

 • لات های مدرن

  لات های مدرن

  کسانی که مطالب من را دنبال می کنند، ممکن است به خاطر بیاورند که کمتر از یکسال پیش نوشتم که به دلیل انفجار جمعیتی سگ های ولگرد، ما شاهد حوادث دلخراش کشتار کودکان و گسترش هاری خواهیم بود.

 • از باغ گیاه‌شناسی تا کودکان کار افغانستانی

  از باغ گیاه‌شناسی تا کودکان کار افغانستانی

  پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ برای پیاده روی به پارک گفتگو رفتم. در پایان پیاده روی سری زدم به بالای پارک گفتگو، جایی که قرار بود در آنجا باغ گیاهشناسی تهران شود، جایی که تفاهم نامه‌اش در دوم خرداد ۱۴۰۰ بین دانشگاه تهران و شهرداری امضا شده بود و اولین نهال‌های شروع به کار توسط شهردار و رئیس دانشگاه کاشته شد.

 • به مسئولان فحش ندهید؛ آنها مثل خودمانند

  به مسئولان فحش ندهید؛ آنها مثل خودمانند

  از بالا تا پایین محل مسکونی ما به گند کشیده شده است. این گندکاری اتفاقا کار دولت نیست. اینها بخشی از هنرنمایی مردمانی است که در نبود یک مدیریت شهری خردمند، هر کاری دلشان می‌خواهد می‌کنند. دور و بر خانه ما شده است گربه خانه.

 • تهدید دانشگاه، تهدید ایران

  تهدید دانشگاه، تهدید ایران

  اخیرا بحث اخراج اساتید از دانشگاه‌ها در محافل خبری و شبکه‌های اجتماعی داغ است. لازم دانستم به عنوان یک دانشگاهی که دغدغه جدی علم و محیط زیست سرزمینم را دارم نکاتی را مطرح کنم.

 • چه کسانی مهسای ۷ ساله را کشتند؟

  چه کسانی مهسای ۷ ساله را کشتند؟

   چند سالی است که با افزایش نجومی سگ و گربه های ولگرد، مردمی که تا خرخره گرفتار مشکلات معیشتی، تورم، بیماری و ناامنی هستند با بیماری و نا امنی ناشی از سگ‌ها و گربه‌های ولگرد دچار شده‌اند.

 • عیدی به عاشقان تنوع زیستی ایران

  عیدی به عاشقان تنوع زیستی ایران

  تابستان سال ۲۰۰۲ میلادی (۱۳۸۱) بود که من برای یک سفر دو ماهه علمی به شهر فرایبورگ رفته بودم. در آن سفر در دانشگاه در مورد تنوع گیاهی پارک ملی گلستان سخنرانی داشتم. یکی از شنوندگان جلسه با هیجان کلی سوال پرسید. او گفت که پروانه شناس است و به ایران سفرهای متعددی داشته است.

 • آقای سلاجقه، شما کاره ای نیستید!

  آقای سلاجقه، شما کاره ای نیستید!

  اول: سوم بهمن ۱۴۰۰ با یکی از مدیران سازمان حفاظت محیط زیست جلسه داشتم. موضوع جلسه حیوانات ولگرد و بخصوص سگ های پردیسان بود. جلسه که تمام شد و از ساختمان معاونت طبیعی بیرون آمدم سگی بیمار دیدم که حسابی در ۲۰ نقطه جلوی ساختمان گلکاری کرده بود.

 • بیمار، معاند و حقوق بگیران مخالف سد چم شیر

  بیمار، معاند و حقوق بگیران مخالف سد چم شیر

  جناب استاندار استان کهکیلویه و بویر احمد از قول حضرتعالی مطالبی در خبرگزاری‌ها (منجمله تسنیم و فارس) منتشر شده است "که یک عده بیمار و یک عده‌ای هم معاند نظام و یک عده‌ای دیگر حقوق بگیر برای تخریب نظام و کارهای بزرگ صورت گرفته در آن هستند با بیان اینکه این سد را از سال گذشته تاکنون به صورت جد برای تحول استان در دستور کار قرار دادیم یادآور شد: سد آبگیری خواهد شد و به چرخه توسعه کشور و استان خواهد آمد زیرا مطالعات آن نشان داده که خلاف این دروغ‌ها است."  

 • سد چم شیر و نیرویی که جلوی همه ایستاده

  سد چم شیر و نیرویی که جلوی همه ایستاده

  کشور ما سالهاست زیر چرخ‌ پروژه‌های مخربی که درتقابل با توسعه پایدارند، گرفتار مشکلات پیچیده محیط زیستی شده است. از جمله می توان به گسترش کشاورزی ناپایدار، احداث سد و انتقال آب بین حوضه‌ای، ایجاد مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاهی در هر استان، تولید انبوه خودروهای بی کیفیت و به حاشیه کشاندن حمل و نقل عمومی اشاره کرد.

 • کارزار نجات زهره

  کارزار نجات زهره

  حکم اعدام زهره صادر شده است. زهره دختری با نمک، با گیسوان مواجی که هر روز با نسیمی از ییلاق های فارس تا دشت هایی سواحل خلیج فارس شانه می خورد.‌

 • بازی با دُمِ شیر در چَمِ شیر

  بازی با دُمِ شیر در چَمِ شیر

  چَم در لری به معنای مناطق دشتی کوچکی است که در حدفاصل رودخانه و کوه قرار دارند. این پدیده‌های زمین ساختی در مناطق کوهستانی که جنس کوه سخت نیست و پهنای اکولوژیکی رودخانه وسیع است شکل می‌گیرد.

 • مرگ زهرا و زهره

  مرگ زهرا و زهره

  خبر دردناک بود. زهرا دانشجوی دوره دکتری برق دانشگاه تهران، ۱۲ آذر در ساختمان دانشکده برق با سقوط خود اقدام به خودکشی کرده است.

 • گیسوان زاگرس

  گیسوان زاگرس

  چند روز پیش اربعین حسینی بود. تاریخ نام و یاد حسین را به خاطر مظلومیتش هرگز از یاد نخواهد برد. در این روز میلیون ها ایرانی برای ژینای عزیز گریستند. او ماهی بود که سایه پروازش، ابری از اندوه بر فراز ایران و فرارتر از ایران ایجاد کرد. نام او و یاد او مانند هر مظلومی در تاریخ خواهد ماند.

 • همزیستی یا ویلا زیستی

  همزیستی یا ویلا زیستی

  من دو هفته در ترکیه در دانشگاه آنکارا هستم‌. وقت من اغلب در اتاق و پشت کامپیوتر است. آرامش خاصی دارم و از این فرصت استفاده زیادی کردم. بجز مشکل سگ ها که با سر و صدایشان گاهی آزارم می دهد از حواشی به دور بوده و برای انجام کارهای علمی تمرکز فوق العاده ای داشتم.

 • دلیل تخریب‌ وسیع سیل‌های اخیر چه بود؟

  دلیل تخریب‌ وسیع سیل‌های اخیر چه بود؟

  در آغاز لازم است یادآورم شوم که این یادداشت با همکاری مشترک آقای مهدی معتق نگاشته شده است.

 • تکرار سیل ٧٠ سال پیش امام‌زاده داوود

  تکرار سیل ٧٠ سال پیش امام‌زاده داوود

  درباره سیلاب‌های اخیر در ایران و به خصوص سیلابی که در امام‌زاده داوود جاری شد، هنوز اظهارنظر دقیقی علمی نمی‌توان کرد.

 • پتروشیمی میانکاله و ۱۰ نکته!

  پتروشیمی میانکاله و ۱۰ نکته!

  پتروشیمی میانکانه همچنان به مساله ای مهم در نسبت با مسائل اجتماعی و محیطی زیستی ما مطرح است که در این خصوص لازم است ۱۰ نکته را یادآور شوم:

 • اسکوترها هر روز بیشتر می‌شوند
 • «آلمریا» نه سگ دارد نه گربه!

  «آلمریا» نه سگ دارد نه گربه!

  قسمت اول از گزارش سفرم به اسپانیا

 • پرپر شدن کودکان در سایه ترس مسئولان از سگ پروران

  پرپر شدن کودکان در سایه ترس مسئولان از سگ پروران

  این هم از دستاورد جماعت جاهلی که با دروغ های پی در پی مدعی هستند که دادن غذا به سگ های ولگرد آنها را مهربان می کند و در تکثیر آنها تاثیری ندارد.

 • آبادانی!

  آبادانی!

  سال هاست که رهبران خاورمیانه - صرف نظر از نوع اعتقادات و میزان وابستگی آنها به غرب و شرق - یک آرزو دارند، ساختن مدینه فاضله!

 • چرا پتروشیمی میانکاله نباید ساخته شود؟

  چرا پتروشیمی میانکاله نباید ساخته شود؟

  در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۵، ساخت یک مجتمع پتروشیمی در استان گلستان - درست در وسط تالاب صوفیکم - کلید خورد و بلافاصله عملیات ساخت و ساز آن شروع و ۹۰ هزار سهام فروخته شد.

 • بازگشت ریزگردها؛ دولت عامل اصلی مشکلات محیط زیستی

  بازگشت ریزگردها؛ دولت عامل اصلی مشکلات محیط زیستی

  از روز ۱۹ فروردین، تهران و بسیاری از شهرهای غربی، مرکزی و جنوبی کشور در زیر اقیانوس گرد و خاک قرار گرفته اند.

 • مردان عاشق

  مردان عاشق

  بیست و پنج بهمن روز عشاق و بیست و شش بهمن روز مرد (پدر) است.

 • کودک‌کُشی زنجیره‌ای توسط سگ‌های ولگرد

  کودک‌کُشی زنجیره‌ای توسط سگ‌های ولگرد

  سه شنبه ۷ دی ماه را باید روز کودکان قربانی سگ های ولگرد نامگذاری کرد.