۳ پیام مهم امام، آیت الله خامنه ای و بنی صدر در روز اول تجاوز به خاک ایران

عصرایران نوشت: در ادبیات امام خمینی همواره اسلام جای ویژه‌ای داشته اما تکرار «میهن» و «فرزندان میهن» در پیام جنگ نشان می‌دهد به انگیزه‌های ملی هم نیاز یا توجه بوده است. این در حالی است که اکنون برخی انگیزه‌های ملی در جنگ را نفی می‌کنند و تنها بر جنبه های ایدیولوژیک پای می‌فشارند.

۳۱ شهریور امسال، چهل‌وسومین سال روز آغاز تجاوز عراق در دوران حکومت صدام حسین در سال ۱۳۵۹ خورشیدی به خاک ایران است با سه هدف جداسازی خوزستان از مام میهن، براندازی نظام تازه تأسیس جمهوری اسلامی ایران و جلوگیری از سرایت انقلاب به عراق چرا که از دیرباز میان ایرانیان و شیعیان عراق رابطه نزدیکی برقرار بود و با سقوط حکومت شاه عراق تعهد ایران به قطع حمایت از کردها در شمال را منتفی می پنداشت.

در آغازین روز جنگ و در پی اعلام خبر رسمی شروع آن سه پیام رسمی از رادیو و شب در تلویزیون پخش و قرائت شد.

نخست. پیام تلفنی آیت‌الله سید علی خامنه‌ای نمایندۀ امام خمینی در شورای عالی دفاع. (ایشان در آن زمان امام جمعۀ تهران و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و نمایندۀ امام در شورای عالی دفاع بود. نمایندۀ دیگر امام : دکتر مصطفی چمران که او نیز نمایندۀ تهران در مجلس بود و بعد ستاد جنگ‌های نامنظم تشکیل داد و به سوی جبهه شتافت. آقای خامنه ای هم تا قبل از ترور ۶ تیر ۱۳۶۰چند روز اول هفته در جبهه بود).

اظهارات سردار سلامی درباره علت حمله نظامی به خاک ایران بعد از انقلاب ۵۷


دو. امام خمینی رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران.

سه. ابوالحسن بنی‌صدر رییس جمهوری و فرمانده کل نیروهای مسلح. فرماندهی کل قوا به رییس جمهوری تفویض شده بود تا با امور اجرایی تداخل ایجاد نشود).


درباره این سه پیام ( در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹) چند نکته گفتنی است:


۱. آیت‌الله خامنه‌ای در پیام کوتاه خود از صدام حسین یک بار و به صورت «صدام» یاد می‌کند همان گونه که بعدا رایج شد اما امام ۵ بار می‌گوید صدام حسین. بعدتر البته در ادبیات ایشان هم صدام حسین به صدام تبدیل شد. لحن آیت‌الله خامنه‌ای کاملا رسمی است و از روی متن کوتاه نوشته شده می‌خوانند. اقتضای نمایندگی امام جز این نبوده مضافا به این که فرماندهی کل نیروهای مسلح در آن زمان با رییس جمهوری (‌بنی‌صدر) بود.

امام خمینی می‌گوید:

- «هر وقتی که مقتضی بشود من پیامی به ملت خواهم داد و به صدام حسین و امثال او خواهم ثابت کرد که این ها، این اذناب امریکا قابل ذکر نیستند.

- این صدام حسین، از اول وقتی که روی کار آمد تنبّه دادم که این دیوانه است، این عقلش درست کار نمی ‏کند، و لهذا، با دیوانگی دارد عمل می ‏کند و خودش را به هلاکت می ‏رساند.

- ملت عراق هرگز با صدام حسین موافق نیست. یک روز هم موافقت ندارد. ملت عراق با اسلام موافق است. - من چنانچه ـ خدای نخواسته ـ دامنه پیدا کرد این کارهای صدام حسین و ارباب‌های صدام حسین، تکلیف ملت ایران را تعیین خواهم کرد و امیدوارم به آنجا نرسد و اگر برسد، دیگر بغدادی باقی نخواهد ماند.»

۲. در پیام آقای خامنه‌ای دو جا به ارتش جمهوری اسلامی ایران اشاره شده و صحبتی از سپاه و بسیج نیست. در پیام امام هم گفته شده اگر ادامه پیدا کند فرمان بسیج صادر می‌کند. پیام اول البته بسیار کوتاه و در حد اعلام خبر است.

۳. امام خمینی برای این که به مردم دل‌گرمی و آرامش بدهد در پیام خود گفت: یک دیوانه‌ای آمده سنگی انداخته رفته است. وجه قابل توجه دیگر در پیام مکتوب رهبر فقید انقلاب این است که در آن چند بار واژه «میهن» به کار رفته است. در ادبیات امام خمینی همواره اسلام جای ویژه‌ای داشته اما تکرار «میهن» و «فرزندان میهن» در پیام مکتوب جنگ ( دو سه روز بعد) نشان می‌دهد به انگیزه‌های ملی هم نیاز یا توجه بوده است. این در حالی است که اکنون برخی انگیزه‌های ملی در جنگ را نفی می‌کنند و تنها بر جنبه های ایدیولوزیک پای می‌فشارند.

۴. ابوالحسن بنی‌صدر اولین رییس جمهوری ایران -که هنوز جشن نخستین سال‌گرد انتخاب خود را نگرفته بود و در عین حال فرمانده کل نیروهای مسلح شده بود- هم در پیام خود به این نکات اشاره کرد که به لحاظ تاریخی و اثبات آغاز تجاوز از طرف عراق به رغم برخی ادعاها مهم است:

-بر ما روشن بود که دولت بعث عراق در تابعیت کامل از ابرقدرت آمریکا عمل می کند و هدفی جز این ندارد که به انقلاب اسلامی ما صدمه بزند و دولت و رژیم انقلابی ما را هر روز با مشکلات تازه ای رو به رو سازد. تا اینکه اطلاعات ما از یک ماه و نیم پیش به این طرف واقعیت پیدا کرد و رژیم بعث عراق تجاوز در مرزها را آغاز کرد....


- چند روز پیش از این به توسط سفیر فلسطین گفته بودند که ما می خواهیم آنچه را که در قرارداد الجزیره به ما داده شده است باز پس بگیریم. هدف دیگری نداریم. ما همان وقت گفتیم که دروغ می‌گویند، کار آن ها جزیی از یک توطئه گسترده بر ضد جمهوری ما است و ما از پیش آگاه بودیم و برای مقابله با این توطئه آماده‌ایم.


- صدام حسین امروز کوشید به عنوان مقلد موشه دایان، فرودگاه های ما را مورد حمله قرار دهد، به تصور اینکه ما خام و بی خیال‌ایم و هواپیماهای او می‌توانند فرودگاه‌های ما را بزنند و نیروی هوایی ما را فلج کنند، چیزی که شد هواپیماهایی بود که از دست داد و به هیچ کدام از پایگاه های ما کمترین آسیبی نتوانست وارد کند.


- تا پیش از امروز نیروهای بعث عراق ۲۴۴ کشته داده اند، ۱۱ نفر به ما پناهنده شده اند. ۱۱ هواپیمای میگ آن ها سرنگون شده، شش بالگرد نیز از دست داده اند، و ۲۱ تانک.

تا پیش از امروز دو یگان شناور، یک ناوچه که ظاهرا از۱۲ یا ۱۳ ناوچه بسیار قوی آن ها بوده است از دست رفته؛ اما ما ۲۲ اسیر داریم، سه هواپیما از دست دادیم، یک بالگرد، ۱۱ تانک و سه قایق، اطلاعاتی که من به شما می دهم، امیدوارم کاملا با حقیقت منطبق باشد. اما امروز آن‌ها به فرودگاه های ما حمله کردند به گمان اینکه ما غافلیم و آن‌ها می توانند همان بلایی که ارتش موشه دایان، نیروی هوایی اسرائیل به کمک سیا بر سر فرودگاه های مصر آورد، بر سر فرودگاه های ما بیاورد.

اما تا آن جا که سعی کرده ام اطلاعاتی که به شما می دهم دقیق باشد تا این لحظه چهار فروند ناوچه موشک انداز عراق در ۱۵ مایلی یا حدود ۲۵ کیلومتری بوشهر غرق شده اند. به طور قطع چهار هواپیما از دست داده اند. البته ارقامی که می گویند بیشتر از این است ولی مسلم اش این است ما هم دو هواپیما در فرودگاه مهرآباد و یک هواپیما در حین عملیات از دست داده ایم. دو پایگاه هوایی عراق توسط نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران عصر امروز مورد حمله قرار گرفته است و تا آنجایی که نیروی هوایی به من گزارش کرده است این حمله موفقیت آمیز بوده است. بدین ترتیب ابعاد تجاوز آمریکا از طریق رژیم بعث عراق گسترده تر می شود و بدیهی است که ما باید هم از انقلابمان و هم از میهن اسلامی مان با تمام قوت دفاع بکنیم.

-روزی که من از سوی امام به فرماندهی نیروهای مسلح منصوب شدم صحبت از بین رفتن ارتش جمهوری اسلامی بود و صدام حسین به خود نوید می داد که نیروی هوایی ما دوسال طول می کشد تا نیروی هوایی بشود. در این مدت کوشش من بر این بود که ارتش جمهوری ما هم انسجام بیابد، هم روحیه بیابد، روحیه اسلامی پیدا کند، و این روحیه در او تقویت بشود و نیرومند بشود برای دفاع از مرزها و امروز مردم ما می توانند شاهد فداکاری های این ارتش باشند. امروز روزی است که هم میهن ما هم مردم میهن اسلامی ما و هم تاریخ، از شما انتظار دارند و چشم به شما دوخته اند تا ارزش خود را نشان بدهند. بی تزلزل، بدون دغدغه خاطر، از جمهوری اسلامی و میهن اسلامی خودتان دفاع کنید. این دفاع باید با چنان قاطعیتی انجام بگیرد که برای همیشه فکر توطئه گر قدرت های خارجی را از توطئه درباره سرنوشت ایران منصرف بسازد.

-نیروهایی که در دوران انقلاب پدید آمدند، سپاه پاسداران ما، کمیته های ما دوش به دوش به عنوان بیانگران هیجان اسلامی انقلابی خواهند جنگید و این جنگ که دشمن آن را به ما تحمیل کرده است باید سرنوشت رژیم تبهکاری را معلوم کند که از سوی دشمنان ما مامور شده است به ما ضربه بزند.»

استفاده از واژه هنوز رایج نشده «بالگرد» به جای هلی کوپتر در آن زمان هم اکنون جلب توجه می‌کند و نشان می دهد ارتش در ساخت واژه از فرهنگستان جلوتر بوده است. به اضافه اشاره به سپاه و حتی کمیته‌ها در سخنان بنی‌صدر که نشان می‌دهد تا چه حد نیاز به نیرو بوده است. جدای این اشارات بنی‌صدر به «پیش از این» و خسارات عراقی‌ها نشان می‌دهد درگیری در روزهای قبل هم در جریان بوده ولی حمله به فرودگاه مهرآباد به منزله اعلان رسمی جنگ تلقی شده است..

۲۷۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1816259

برچسب‌ها