در دولت روحانی حکم مصادره الواح را شکستیم/ راهی جز بارگیری در هواپیمای رئیس‌جمهور نبود/ روی الواح فیش حقوقی کارگران ثبت شده؛برده‌داری نداشتیم

بازگشت حدود ۳۵۰۰ لوح دوران هخامنشی از آمریکا توسط هواپیمای رئیس‌جمهور که به سفر اجلاس سالانه سازمان ملل رفته بود، بازخوردهای زیادی داشت، این استرداد پنجمین مرحله تحویل الواح هخامنشی به ایران بود، مراحلی که اگر تحریم‌ها بازنمی‌گشت یا کرونا شیوع پیدا نکرده بود می‌توانست سریع‌تر انجام شود.

مظاهر گودرزی: الواح تاریخی دوران هخامنشی به ایران بازگشت، این را عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت، او در شبکه اجتماعی ایکس(توئیتر) نوشت: «قرار است از آقای رییس‌جمهور و ۳۵۰۶ لوح تاریخی که در هواپیمای ایشان است استقبال کنم، پیگیری‌های مستمر نتیجه داد...و مجموعه‌ای ارزشمند از میراث فرهنگی و تمدنی از آمریکا تحویل گرفته شد.»

حالا بخشی دیگر الواح دوران هخامنشی به‌همراه ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، هنگام بازگشت ایشان از سفر مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به ایران برگشته، اما پیگیری‌ها برای برگشت این الواح از کجا شروع شد؟

در دولت روحانی حکم مصادره الواح را شکستیم/ راهی جز بارگیری در هواپیمای رئیس‌جمهور نبود/ روی الواح فیش حقوقی کارگران ثبت شده؛برده‌داری نداشتیم

چهار مرحله استرداد؛ قبل از سوغات ابراهیم رئیسی

سال ۱۳۱۱ بیش از ۵۰ هزار لوح تاریخی در محوطه تخت جمشید کشف شد، از آن‌جایی که آن روزها امکان خواندن الواح کشف شده در ایران وجود نداشت، با موافقت دولت وقتِ ایران آن‌ها به‌صورت امانت به دانشگاه شیکاگو سپرده شدند تا این الواح را رمزگشایی کنند و پس از سه سال به ایران بازگردانند، آن‌طورکه ایسنا نوشته الواح در ۵۰ صندوق چوبی از راه بوشهر به آمریکا فرستاده شدند، مطالعه در دانشگاه شیکاگو شروع شد اما محققان پی بردند گل‌نبشته‌های روی الواح عیلامی هستند، چون در آن زمان، آگاهی‌ها از دوره‌ عیلامی هخامنشی فقط سنگ‌نوشته‌های پادشاهان هخامنشی بود، کار به کندی پیش می‌رفت، مواردی مانند جنگ جهانی هم سبب توقف مطالعه شد، اما هرچه بود و با تاخیر بسیار بالاخره بازگشت این الواح به ایران آغاز شد، دو مرحله از آن مربوط به سال‌های قبل از پیروزی انقلاب است، به‌گزارش رسانه‌ها ۱۷۹ قطعه در نخستین محموله ارسالی در سال ۱۳۲۷ به تهران رسید، دومین محموله شامل ۳۷ هزار قطعه بود که در سال ۱۳۲۹ به ایران بازگردانده شد، محموله سوم شامل ۳۰۰ قطعه در سال ۱۳۸۳ بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران برگشت، اما محموله چهارم با مشکل مواجه شد، به‌گزارش ایسنا یک شکایت جریان استرداد الواح هخامنشی به ایران را تغییر داد، دادگاهی در آمریکا حکم داد آثار تاریخی ایران که به‌صورت امانت در دانشگاه شیکاگو نگهداری می‌شدند، مصادره شوند و غرامت ۷۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری قربانیان آمریکایی یک انفجار انتحاری در بیت‌المقدس، از فروش این کتیبه‌ها و اشیاء تاریخی پرداخت شود.

علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در دولت حسن روحانی دراین‌باره به خبرآنلاین می‌گوید: «در سال ۱۳۹۶ دولت آمریکا می‌خواست این اموال را مصادره کند، ما با کمک معاونت حقوقی دولت و به‌ویژه دفتر نمایندگی ایران در آمریکا، جلوی مصادره اموال را گرفتیم، با اسناد ما دیوان عالی آمریکا رای یک دادگاه را شکست و اعلام کرد این اموال برای کشور ایران است و جلوی حکم منتفی شد، اما هنوز معنی بازگشت به ایران نداشت، ما در وزارتخانه میراث فرهگی مکاتبات را شروع کردیم که این آثار به کشورمان برگردد، آنقدر پیگیری کردیم که باب این اتفاق باز شد و ۱۷۸۰ لوح به ایران بازگردانده شد(سال ۱۳۹۸).»

او ادامه می‌دهد: «موسسه ایران شناسی شیکاگو از ما درخواست کرد چهار نفر برای بازدید از ایران همراه محموله به کشور بیایند، ما قبول کردیم و مسئله را با سیستم‌های امنیتی چک کردیم، چراغ خاموش و بدون سروصدا آمدند ایران، این اقدام ما هم به این دلیل بود که تعامل برقرار شود تا بتوانیم سایر محموله‌ها را هم تحویل بگیریم، آن‌ها رفتند جاهای تاریخی ایران را دیدند و گفتند ما برگردیم محموله بعدی را هم برای‌تان می‌فرستیم، این چهار نفر دائم برای بازگشت مابقی الواح به ایران تلاش می‌کردند، اما برگشت به کشورشان همزمان شد با شیوع کرونا و همه سیستم‌های حمل و نقل متاثر از کرونا قطع شد و این محموله‌ها تا امروز در آمریکا باقی ماندند.»

در دولت روحانی حکم مصادره الواح را شکستیم/ راهی جز بارگیری در هواپیمای رئیس‌جمهور نبود/ روی الواح فیش حقوقی کارگران ثبت شده؛برده‌داری نداشتیم

راهی جز هواپیمای رئیس جمهور نبود

اگرچه کرونا از وضعیت اضطراری خارج شد، اما به‌نظر می‌رسد بلاتکلیفی در وضعیت برجام و بازگشت برخی تحریم‌ها سبب شد روند استرداد الولح دوران هخامنشی با چالش مواجه شود، چراکه شرکت‌های بیمه‌ای و هواپیمایی همکاری لازم را نداشتند، آن‌طورکه ایسنا نوشته، سرانجام مقرر شد به‌دلیل شرایط تحریم و همکاری نکردن شرکت‌های هواپیمایی و بیمه‌ای، محموله الواح هخامنشی توسط مؤسسه شرق‌شناسی به نمایندگی ایران در نیویورک تحویل داده شود تا در زمان برگزاری مجمع سالانه سازمان ملل از طریق هواپیمای حامل هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران به کشور بازگردانده شود. این‌طور شد که عزت الله ضرغامی هنگام بازگشت رئیس جمهور از ایالات متحده هم به استقبال ایشان رفتند و هم به استقبال الواحی که می‌توانست با رفع تحریم‌ها زودتر به ایران بازگردد.

روی الواح فیش حقوقی کارگران ثبت شده؛ برده‌داری نداشتیم

بدون تردید بازگشت این الواح به‌عنوان بخشی از تاریخ ایران دارای اهمیت است، مونسان دراین‌باره به خبرآنلاین می‌گوید: «این الواح بسیار مهم هستند و مسائل مهم فرهنگی و تمدنی را نشان می‌دهند، مثلاً در یکی از الواح مانند کارت دستمزد کارگران در امروز، روی آن حقوق کارگران ثبت شده است، این‌که یک کارگر چند ساعت کار کرده، بعد باید تایید می‌شده و بابت آن حقوق می‌گرفته است، درست زمانی‌که خیلی از پادشاهان از کارگران برده‌داری می‌کردند این‌جا کارگران برای کار کردن حقوق می‌گرفتند، این الواح نشان می‌دهد علاوه براین‌که ما برده‌داری نمی‌کردیم یک سیستم حسابداری هم داشتیم.»

وزیر سابق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پاسخ به این پرسش که «آیا امکان مطالعه و پژوهش روی این الواح تاریخی در ایران وجود دارد؟» بیان می‌کند: «امروز ما خیلی پیشرفت کردیم و متخصص داریم، اما نمی‌شود گفت برای مطالعه الواح نیاز به کمک نداریم، البته در دولت آقای دکتر روحانی و در دوره من در وزارتخانه، یکی از اقدامات خوبی که در وزارت میراث فرهنگی داشتم این بود که برای ارسال محموله‌ها به خارج از کشور به شدت سختگیری می‌کردم، می‌گفتم اگر ما تجهیزات نداریم یا دانش کافی نداریم، تجهیزات و متخصص از خارج به ایران بیایند اما خود جنس از ایران خارج نشود. بنابراین ما حتما به دانش دنیا هم نیاز داریم اما من در دوره خودم برای مطالعه متخصصین خارجی این روش را انتخاب کردم.»

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1816314

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسین IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  43 91
  جالبه همه کارهایی که رییسی انجام می دهد را می گویند کار دولت روحانی بوده! سوال این است این چه دولتی بوده که طی ۸ سال مدیریتش، هیچ دستاوردی نداشته و با تغییر دولت دستاوردهایش آشکار شده؟! کمی خنده دار نیست!
  • IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
   17 47
   طرفداراش این طوری میگن
  • آرمان IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
   14 3
   خنده دار اینه که هرچی این دولت کم میاره میگه تقصیر دولت قبلی بوده ولی موردی مثل این یا واکسنهای کرونا که دولت قبلی همه کارشو کرده بود میگن دستاورد خودمونه!
  • IR ۱۴:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
   9 0
   آره شما راست میگی، همچنانکه طبق گفته رئیسی در آمریکا سفارت ایران هستش و سفیر هم حتما داریم .
  • ایرانی IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
   15 1
   بر فرض اینکه حرف شما درست و قبول کنیم اینا اقدامات جناب رئیس جمهور محبوبتون آقای رئیسی باشه، فقط میخوام از رئیس دولت بپرسید پایتخت آمریکا کجاست و الان ایران کجای آمریکا سفارت داره ؟همینو به مردم بگه ازش خیلی متشکریم
  • علیرضا IR ۱۶:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
   5 2
   خنده دار نیست. بلکه سطح صداقت رسانه های مدعی انقلابی گری را نشان میدهد که چقدر در انتشار اخبار برای طرفدارانشان انتخابی عمل کرده اند.
  • وحید IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
   4 1
   عزیزم حق با توست !!!!!
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  26 11
  همه کار رئیسی بوده به گفته خودشون
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  21 54
  برید جمع کنید کاسه و کوزتون آره هر چی کار خوب روحانی انجام داده ، کارهای الکی رئیسی خوب پس تو دوران روحانی دلار و سکه گرون شده اون کی انجام داده ؟؟😡
  • دانا IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۲
   4 0
   برو کمی مطالعه کن تا متوجه بشی در دوره روحانی توی دو سال آخر دور دوم ریاست جمهوریش وقتی ترامپ رئیس جمهور آمریکا شد همه چی بهم خورد. وگر نه توی دور اولیش که همه چی عالی بود، نه تورم لحظه ای و کشنده ای مثل الان داشتیم و نه مشکل حادی بود. حالا فقط این و تصور کن موقعی که رئیسی رئیس جمهور شد، تو آمریکا به جای جو بایدنی که الان تو کاخ سفید هست همون دونالد ترامپ دوباره رئیس جمهور میشد! احتمالا الان بیشترمون به جای خونه باید تو چادر زتدگی میکردیم!
 • هوشیار IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  24 50
  خب اگر حکم مصادره اموال رو شکستید چرا تا آخر پیگیری نکردید و با خودتون نیاوردین ایران تا این افتخار به نام شما ثبت بشه؟ حالا که رقیب تون این کار رو انجام داده میاین میگین که ما خیلی از پیگیری ها رو انجام دادیم؟ کار رو که کرد؟ آنکس که تمام کرد.
  • IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
   4 2
   هوشیار بی خوش برو مصاحبه محققان دانشگاه شیکاگو رو بخون. یکی از دانشمندان کهنسالی که روی این الواح مطالعه می کرده گفته است اینها همه نزد ما امانت بوده و به مرور که مطالعه ما تموم میشده به ایران بازگشت داده میشده. تحریمها این روند رو کند کرده و یه بار هم که اصلا دادگاهی در آمریکا رای به مصادره داده و کرونا هم روند بازگشت رو متوقف کرده. اینا کار یه سال دوسال نبوده که توهم بزنی در دولت رئیسی انجام شده. یه پروسه از پیش از انقلاب بوده که در دولت روحانی با پیگیری ایران رای دادگاه آمریکایی ملغی میشه و اتفاقا تفکر حاکم در دولت فعلی اصولا برای آن بخش از تاریخ ایران اعتبار چندانی قائل نیست و از بازگشت این الواح مثل 6 میلیارد آزاد شده از حساب های ایران در کره جنوبی برای پنهان کردن ناکارآمدی های آشکارش بهره برداری می کند
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  17 6
  دعوا فقط سر اینه که کی کار کرده
 • جانباز IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  66 15
  درود بر پیامبر صلح و دوستی کورش کبیر
 • عباس IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  17 38
  تحویل لوحه ها ربطی به کرونا نداشت توسط هواپیما بارگیری می شود به کشور دیگر انتقال داده می شود. در این خصوص در دولت قبلی کم کاری شده البته در این دولت هم باید پیگیر بازگشت باقی مانده این لوحه ها شوند
 • علی IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  23 40
  خخخخخ قرآن هم به روحانی الهام شده بود پیامبر اومد نوشتش 😂🤣😂
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  27 3
  درود بر تمدن بزرگ ایران .‌ تمدن مصر ده هزار ساله است آیا ایران تمدن چهار هزار ساله دارد؟
  • ایراندوست IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۲
   3 0
   حدود ده سال پیش یک باستان شناس خارجی توی دامغان یک شهر و تمدن پیدا کرد که مال دوازده هزار سال پیش بود و زیر خاک دفن شده بود. ما تو ایران تمدن بسیار با ارزش خیلی زیاد داریم فقط باید سران کشور بخوان برای کشف و معرفی کردنش بهش بها بدن و براش وقت بذارند.
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  5 43
  برده داری و کنیز داری ک چیز بدی نبوده خیلیم خوب بوده
  • IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
   7 1
   خدا را شکر تو فرهنگ ایرانی نداشتیم
 • فردی IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  16 18
  لابد رییسی هم همون روحانی است؟
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  6 1
  دلار از ۲۵شد ۵۰...دستاورد خساب میشه..اقلام مسکن وخوراک وپوشک ۱۰۰برابر دستاورد ومسکن به متری ۱۰م رسید اونم مسکن ملی این هم دستاورد می باشد.پراید شدع۳۰۰م دستاورد ایشون منظور از رشد همین افزایش قیمت ها نی باشد وگرنه توسعه اقتصادی که نداریم
 • IR ۲۰:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  3 5
  بگید باز چیا رو در دوره آقای روحانی شکستید که ما آمادگیشو داشته باشیم و سورپرایز نشیم.
 • ناشناس IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۱
  4 0
  شما خوبید