هزینه سرویس مدارس ترمز برید/ «پول سرویس رفت‌وآمد مدرسه را هم قسطی پرداخت می‌کنیم»

سرویس رفت‌وآمد دانش‌آموزان به مدرسه تبدیل به دغدغه شده است، خانواده‌ها میان هزینه‌های زیاد کیف و کتاب و لباس، حالا باید نگران سرویس مدرسه هم باشند، هزینه‌ای که گاهی نجومی هم می‌شود.

فرزانه متین‌فر: دیگر برای مدرسه رفتن باید هفت خوان رستم را گذراند، در کنار گرانی قیمت لوازم التحریر، لباس، کیف، کفش، گرانی عجیب و غریب رفت و آمد بچه مدرسه‌ای هم حالا شده سوپر مشکل خانواده‌ها، و خانواده‌هایی که مادر در کنار پدر برای تامین معیشت بالاخص درکلانشهرها هر رو صبح سرکار می روند کم نیستند و مجبور هستند حتما سرویس مدارس را داشته باشند.

خانواده‌هایی که اگر حداقل ۲ تا ۳ بچه داشته باشند به نظر می‌رسد باید عطای سرکار رفتن‌شان را به لقایش ببخشند تا بچه‌ها را به مدرسه برسانند، اما با این حساب بقیه مخارج برای رفتن به مدرسه چه می‌شود؟

چندی پیش اعضای شورای شهر تهران افزایش ۴۵ درصدی نرخ سرویس مدارس در سال تحصیلی جدید را تصویب کردند اما بررسی‌های اجمالی نشان می‌دهد که برخی از مدارس قیمت‌های دلخواهی و نجومی را از والدین طلب می‌کنند و برخی مجبورند زیر بار این هزینه بروند، برخی هم همچنان منتظر اقدام دولت و مشخص شدن قیمت واحد برای مسافت سرویس هستند. البته این موضوع در میان تذکرات شفاهی نمایندگان مردم در مجلس نیز قرار گرفته است. همچنان که علی جوکار رئیس کمیسیون شوراها در مجلس گفت: «گرانی عجیب سرویس مدارس به دغدغه خانوارهای با چندین فرزند تبدیل شده و دولت باید به این موضوع ورود کند.»

هزینه سرویس مدارس ترمز برید/ «پول سرویس رفت‌وآمد مدرسه را هم قسطی پرداخت می‌کنیم»

 حقوق کارمندی با هزینه سرویس جور درنمی‌آید

کریم اکبری، ساکن جوادیه در تهران است و مدرسه فرزندش در نازی آباد، بنابراین تامین سرویس مدرسه از اولویت‌های اوست: «نرخ سرویس مدارس براساس سامانه سپند، حتی برای مسافت‌های کوتاه ۵ یا ۱۰ دقیقه‌ای، رقمی معادل ۷ تا ۹میلیون تومان است و هر چه مسیر طولانی‌تر شود، این ارقام هم بالاتر می‌رود و حتی به ۲۰ میلیون تومان هم می‌رسد. پیمانکاران در این سامانه گزینش شده‌اند و تعداد بچه‌ها هم تعریف شده است؛ یعنی همه‌چیز مرتب و منظم است اما فقط اعداد و ارقامش با دخل و خرج ما نمی‌خواند در نتیجه مجبوریم سرویس مدرسه‌ای را انتخاب کنیم که هم تعداد بیشتری دانش‌آموز را قبول می‌کند هم هزینه کمتری می‌گیرد.»

او می‌گوید: «علاوه بر نگرانی و دغدغه‌هایی چون امنیت بچه و سلامت بودن راننده سرویس و خودرو ... مساله گران شدن سرویس و قیمت‌های بعضا نامتعارف آن فشار مضاعفی را بر دوش خانوادها تحمیل کرده است.»

خانم طاهری،مادری که تنها یک فرزند مدرسه‌ای دارد می‌گوید: «مسیر منزل ما تا مدرسه پسرم ۳ کیلومتر بیشتر است، سال گذشته ۷۰۰ هزار تومن پرداخت می‌کردم، الان باید ماهانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان جدا از هزینه‌های جانبی بپردازم ولی اگر بخواهم مدرسه عوض کنم به ناچار باید بیشتراز این مبلغ هم بدهم. مگر من با حقوق کارمندی چقدر درآمد دارم که تمام پس اندازم را صرف مدرسه و سرویس آن کنم؟»

مجبور می‌شویم با قیمت‌های من درآوردی مدرسه کنار بیاییم

پدری دیگر که مجبور است هزینه گزافی برای دو دخترش متحمل شود به خبرآنلاین می‌گوید : زمان حال مانند گذشته‌های ما نیست تا سر کوچه هم بچه‌ها می‌روند باید مراقب بود آن وقت‌ها ما کیلومترها راه میرفتیم تا به مدرسه برسیم یا هم کلاسی‌هایی داشتیم که با دوچرخه می‌آمدند اما حالا باید این حقوق کارمندی که کفاف زندگی روزمره را هم نمی‌دهد هزینه سنگین سرویس داد آن هم برای دو بچه که ماهانه یک میلیون و 600 هزار تومان می شود.

بابارضا ، شهروند دیگری است که فرزند خود را درمدرسه غیرانتفاعی ثبت نام کرده به از با گله از مدارس به خبرنگار ما می‌گوید :مدیران برخی مدارس از سرویس مدارس و حتی از لباس قرم بچه‌ها هم برا ی خودشان درآمد درست کرده‌اند و هیچ نظارتی هم نمی شود و بعضا در مدارس غیردولتی این اختلاف قیمت‌ها و موجی از هزینه‌های بی جهت و اضافی راه افتاده است . دولت قول داده بود که نظارت می‌کند اما خبری نشد و ما مجبور می‌شویم بالاجبار به صورت قسط‌بندی شده این مبالغ گزاف و من درآوردی این مدارس را بدهیم .

مادر دیگری درهمین باره می‌گوید: هزینه سرویس مدرسه فرزندم برای ۹ ماه تحصیلی، ۱۶ میلیون تومان اعلام شده است. این هزینه، دست کمی از شهریه مدرسه ندارد امسال تصمیم گرفتیم با خرید قسطی ماشین بچه‌ها را به مدرسه ببریم تا بجای صرف هزینه گزاف سرویس برای ما که ۳ فرزند داریم واقعا در تامین مخارج کم می‌آوریم.

هزینه سرویس مدارس ترمز برید/ «پول سرویس رفت‌وآمد مدرسه را هم قسطی پرداخت می‌کنیم»

از خودسری هزینه‌ها ناراحتیم!

شورای شهر تهران حداقل مبلغ سرویس برای دانش آموزان ابتدایی پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و حداکثر ۲۱میلیون تومان ، که این ارقام برای دانش آموزان مقطع متوسطه از شش میلیون و ۱۰۰هزار تومان تا حداکثر ۲۳ میلیون تومان در نوسان است، را تصویب کرده است.

اصغرپور یک پیمانکار با سابقه سرویس مدرسه در غرب تهران است که گلایه از عدم نظارت بر قیمت‌ها دارد و مدعی است که هیچ نرخ مصوبی به آنها اعلام نشده و می‌گوید: «بعد از کرونا با باز شدن مدارس دغدغه خانواده‌ها و هم پیمانکاران بیشتر شد چون هیچ نرخ مصوبی داده نشده تا قبل از این شورای شهر نرخ‌نامه‌ای را تصویب می‌کرد براساس مسافت و همه چیز هم برای خانواده‌ها و هم ما مشخص و شفاف بود. متاسفانه این عدم نرخ اعلامی از طرف تصمیم‌گیران شهری باعث سودجویی در این مورد شده و هرمدرسه‌ای هم به‌دلخواه خود دراین شرایط سخت معیشت قیمت می‌گذارد. بسیاری از والدین از نحوه محاسبه این هزینه براساس طول مسافت منزل تا مدرسه فرزند خود به شدت گلایه مندند.»

او ادامه می دهد : «مهم‌ترین نکته این است که باید براساس مسافت و پایه‌ای قیمت‌گذاری شود. ۴۵ درصد اعلام کردند گران شده خوب برچه اساس و پایه‌ای؟ مثلا سال گذشته از یک دانش آموز مبلغ ۵ میلیون و پانصد هزار تومان برای یکسال تحصیلی ما می‌گرفتیم الان ۴۵ درصد باید گران کنم باز برچه اساسی؟ خانواده‌هایی هستند که ۳ تا فرزند دارند.»

هم ما و هم والدین از این خودسری قیمت‌ها بسیار ناراحت هستیم، متاسفانه این عدم نظارت از سوی دولت باعث شده تا دودش به چشم والدین که زیر بار کلی از هزینه‌های مدارس کمرشان خم شده برود و چه بسا که چاره‌ای هم ندارند و مجبور می‌شوند که این هزینه‌های گزاف را پرداحت کنند.»

او در پاسخ به خبرنگار خبرآنلاین مبنی بر اینکه شما چطور قیمت داده‌اید؟ می‌گوید: «۳۴ درصد اضافه کرده است.»

او ادامه می‌دهد: «یکی از مدارس برای یک مسافت کوتاه ۱۱میلیون از والدین خواسته، سوال من این است که پس کف قیمتی که شورای شهر تعیین می‌کند و برای یک دانش‌آموز مقطع متوسطه باید شش میلیون و ۱۰۰هزار تومان باشد شامل حال کدام خانواده‌ها می‌شود؟»

هزینه سرویس مدارس ترمز برید/ «پول سرویس رفت‌وآمد مدرسه را هم قسطی پرداخت می‌کنیم»

وعده شیرین تاکسی های اینترنتی کام والدین را تلخ تر کرد !

در سایر شهرها نیز تقریبا همین اوضاع حاکم است و استفاده از سرویس مدرسه سهم قابل توجهی از درآمد خانواده‌ها را می‌بلعد تا مخارج مربوط به حمل ونقل در کنار همه خرج‌های ریز و درشت یک دانش آموز، تحصیل را به یکی از گران‌ترین اقلام در سبد خانوار تبدیل کند.

اما در این میان برخی شرکت‌ها از قیمت ارزان‌تر ۳۰ درصدی برای سرویس‌دهی خبر دادند، در بررسی‌های میدانی خبرآنلاین مشخص شد این تاکسی‌های اینترنتی هزینه خود را دریافت می‌کنند و بدون هیچ‌گونه اطلاع رسانی!

در همین باره مادری که صاحب ۳ فرزند هست می‌گوید: «با خوشحالی تماس گرفتم به تاکسی‌های اینترنتی اول فکر کردم مبلغ چهار میلیون و پانصد برای مسافت ۳ کیلومتری در نظر گرفتند در حالی که نصف دیگر آن را در نیمه دوم سال می خواستند یعنی حتی بیشتر از آن مبلغی شد که می‌خواستم به مدرسه بدهم. در واقع متوجه شدم آنها هم ماهی‌گیری از آب گل آلود می‌کنند.»

از سوی دیگر موضوع امنیت و تفاوت آن با الان جامعه که هیچ پدر و مادری نمی‌تواند فرزندش را حتی به یک خیابان آنطرف‌تر تنها بفرستد و مدام باید مراقب جگر گوشه خودش باشد اهمیت داشتن یک سرویس مناسب را دو چندان می‌کند، حالا گرانی عجیب سرویس مدارس به دغدغه خانوارهای با چند فرزند تبدیل شده و دولت باید ضمن تعیین قیمت منطقی برای حمل و نقل دانش آموزان چاره کند.

بیشتر بخوانید:

افزایش ۴۵ درصدی نرخ سرویس مدارس در سال تحصیلی جدید

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1817461

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  عوضش امنیت داریم که فرزندانمان را هم نمی توانیم تنهایی تا سرکوچه بفرستیم
 • آقای محترم IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  97 15
  چه کاریه اصلا میرن مدرسه که این همه دردسر و هزینه ایجاد کنند. در خانه بمانند و والدین بهشون خواندن و نوشتن یاد بدهند. امروز صبح همه ما شاغل ها دیر به سر کار رسیدیم به خاطر ترافیکی که این حضرات ایجاد کرده بودند. والا ما هم درس میخواندیم کی اینطور بود که هر کدام مان را یه ماشین اختصاصی ببره و بیاره؟؟ پیاده میرفتیم پیاده بر میگشتیمم ، نهایت اتوبوس شرکت واحد سوار میشدیم. مثل این دهه هشتاد و نودی ها هم یه شکم گنده و اضافه وزن نداشتیم. چون پیاده روی میکردیم
  • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
   35 13
   دمت گرم. موافقم آقای محترم
 • . IR ۰۸:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  44 1
  کار از کار گذشت
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  65 1
  به خدا اگر دولت در نرخهای سرویس مدارس دخالت نمیکرد بهتر بودآموزش پرورش توانایی اداره خودش را هم نداره چرا این وزارتخانه فشل و ورشکسته که در امر آموزش خود هزاران عیب و نقص فاحش دارد را درگیر مسایل غیر مرتبط میکنید نرخ کرایه توافقی والدین سال گذشته 40 درصد نرخ امسال و در برخی موارد 25 درصد بود اما اما با دخالت غیر کارشناسانه آموزش پرورش در تعیین آن قیمتها سربه فلک کشیدهاست. بروید جمعش کنید، تو هر حوزه ای وارد شدید آنرا خراب کردید و دودش به چشم مردم میرود
 • مسعود IR ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  24 1
  اصفهان هنوز سرویس نیست و بلاتکلیفیم.
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  71 5
  پس چرا بچه میاری اونم بد بخت میکنین
 • . IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  16 2
  عجب
 • علی IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  10 65
  بنظر من با بنزین ۳۰۰۰ تومانی و مخارج بالای خودرو ، هزینه سرویس مدارس بین هزینه های دیگر زندگی پولی نیست ، مردم خیلی هم راضی هستند ، دست مسئولین هم درد نکنه
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  65 8
  ۵ تا دفتر یک میلیون . دوره ساسانی هم اینجور نبود
  • IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
   21 20
   گرونی بیداد میکنه. کاملا قبول دارم. دفتر رو اما می تونید با کمی پرس و جو خیلی مناسب تر تهیه کنید
 • SG ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  56 4
  باز بچه بیارید
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  68 3
  بعد بعضیا میگن دولت تورم را مهارکرد و دغدغه ما زادآوری کم در ایرانه آخه خودشون که دست توی جیب نمیکنن و بچه هاشون دنبال مترو و سرویس مدرسه نیستند که
 • مهدی IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  41 1
  پدر دو فرزند کلاس دومی و هفتمی هستم. جمعاً 38 میلیون صورتحساب سرویس برام بریدند! التماس دعا دارم!
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  65 4
  تنها چیزی که قسطی نیست و نقد پرداخت می کنیم هزینه گزاف سفر یه ایل آدم پرادعای شعاری به نیویورک است که یکی برود بنشیند در مصاحبه با یک رسانه ژست بی خبری از همه چیز بگیرد و آشکارترین چیزها را وارونه جلوه دهد و آن یکی فقط مانده در مجمع عمومی مشت گره کند و مرگ بر آمریکا بگوید
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  15 0
  با سلام شرکت اینترنتی امسال آمده طرح داده قبل از باز شدن مدارس از مردم پول گرفته که از سوم مهرماه سرویس مدرسه بده به خلق اله ،بعد از گذشت 1هفته پول مردم رو گرفته گذاشت توی حساب شرکت با یک پیامک مگه بخاطر درخواست ثبت نام تا دهم مهرماه سرویس نداریم خواستی با تخفیف از تاکسی اینترنتی استفاده کنید .....
 • علی IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  20 0
  واقعا شرم اوره هزینه سرویس مدرسه دولتی 15 میلیون تومان باید پرداخت کنیم کل مسیر هم نهایت 2 کیلومتر
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  40 3
  اگر توان پرداخت هزینه سرویس مدرسه نداریم به جاش توان پرداخت هزینه یک هواپیمای دربست به مقصد نیویورک و اقامت مسافرانش را در هتل میلیونیوم داریم بقیه چیزا کشک است
 • US ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  36 4
  خخخ تازه روزهای خیلی خیلی خوبتون هست .....
 • منتقد IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  24 1
  حقوق کارمندان بیشتر ادارات با هزینه کفن و دفن خودشان هم جور در نمی آید اگر کارمندی مرد باید جسدش را برای تشریح و یا اهدا اعضا در نظر بگیرند البته بجز سازمان ها و ارگان های نور چشم دولت و حکومت هر چی سنگه فقط مال پای لنگه
 • محمد IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  13 7
  چرا جو سازی میکنید همه رو با هم جمع میزنید من در شهرستان بروجرد سرویس مدرسه هستم نفری 450 میگیرم ک پول ی کیلو گوشت هم نیست برسد ببینید مسولان چجوری دارن حقوق میگیرن از امثال آنها حرف بزنید
 • مسعود IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  13 5
  والا من خودم مینی بوس بنز دارم سرویس مدرسه ۱۷نفرسوارمیکنم ۱۰تومن میگیرم۷کیلومترمسیره.که خانواده ای ۶۰۰میشه اگرمدرسه بیشترمیگیرع حتما براجیب خودشونه
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  31 2
  الان می فهمید که افغانی ها برای آقایان نظام خوب هستند و هیچ مشکلی در کارهای نظام ایجاد نمی کنند و تنها با اندکی نیم بهای تومانی و قناعت و بدون چشم داشت و واز همه مهم تر دغدغه آمار و آشکار شدن نقایص و ناکارآمدی و ندانم کاری آقایان و هزار مشکلات همه وهمه پنهان می شود وبا گل وبلبل کشور با توسعه اداره می شود اما مردم خودمان فقط فقط باعث دل خوری و مشکلات آقایان می شوند
 • محمد IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  41 3
  اینقدر هزینه های آموزشی و تحصیلی سال به سال گرون شده که فقط فرزندان مسئولین کشور و آقازاده‌ها حق تحصیل دارند بقیه مردم حق سواد و درس خواندن ندارند چونکه توانایی پرداخت هزینه‌های آموزشی ندارند