موضع‌گیری سخنگوی دولت رئیسی درباره مهاجران افغان/ تشکیل سازمان امور مهاجران به کجا رسید؟

ایرنا نوشت: سخنگوی دولت با اشاره به نقش ایران در آینده نظم جهانی خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم با تجربه گرفتن از مسیر گذشته حتما مسیری بهتری را برای آینده ایران متصور شده است.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت سیزدهم عصر امروز در برنامه «آقای سخنگو! کجا ایستاده ایم» که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، به مسائلی که در روزهای اخیر درباره مهاجرین افغانستانی مطرح شد، پرداخت و گفت: درباره این موضوع دو مسئله پیش روی ماست یکی این که یک هجمه رسانه ای که اخیرا شروع شده را باید بفهمیم و در دام آن قرار نگیریم و دوم این که واقعیت این موضوع را بپذیریم و به فکر ساماندهی آن باشیم.

فضاسازی برخی رسانه ها و معاندین و همچنین انتشار فیلمی که گفته شده مربوط به ۵ سال پیش است، موجب شد تا اخیرا مسائلی درباره مهاجران افغانستانی مطرح شود.

تبلیغ «خانه‌داری زنان» توسط معاون ابراهیم رئیسی؛ بدون خانه‌داری زن زندگی‌ها به فساد کشیده می‌شود

بهادری جهرمی در این باره افزود: عده ای از مردم کشور افغانستان بنا به شرایط کشورشان مجبور شدند بر خلاف میل باطنی خود به کشورهای دیگر از جمله ایران بروند با توجه به این که مردم این کشور با خیلی از مردم ایران پیوند های فرهنگی زیادی دارند.

جهرمی عنوان کرد: دولت ما هم با مهاجرت غیر قانونی مخالف است و باید جلوگیری بشود از مهاجرت غیرقانونی و آن هایی هم که غیر قانونی آمدند استرداد بشوند و نسبت به اتباعی که قانونی هستند ساماندهی صورت بگیرد.

وی افزود: ما لایحه ای در دوسال گذشته تقدیم مجلس کردیم که سازمان امور مهاجران شکل بگیرد البته که خیلی از این ها ظرفیت های دارند که می شود از آن ها استفاده کرد

بهادری جهرمی تصریح کرد: باید این نکته را هم در نظر بگیریم که یک فضا سازی اخیری تازگی صورت گرفته که مثلا فیلمی منتشر شده که مال پنج سال اخیر بوده و ما باید بدانیم که در دام این فضا سازی رسانه ای نباید بیفتیم و البته واقعیت هم که ساماندهی مهاجرین است را در نظر بگیریم.

وی در بخش دیگری با اشاره به نقش ایران در آینده نظم جهانی خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم با تجربه گرفتن از مسیر گذشته حتما مسیری بهتری را برای آینده ایران متصور شده است.

جهرمی با اشاره سنگ اندازی های جریان های داخلی و خارجی برای عدم موفقیت و افتخار آفرینی ایران گفت: می خواستند امنیت ایران را خدشه دار کنند ولی خودشان آواره کوچه های آلبانی شدند.

وی افزود: می خواستند ایران را منزوی کنند اما امروز ایران در عرصه هایی چون بریکس و شانگهای نقش ویژه ای را ایفا می کند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: می خواستند فروش نفت ایران را به صفر برسانند اما امروز ما نه تنها نفت را به قیمت بالا می فروشیم بلکه پترو پالایشگاه های فرا سرزمینی ایجاد کرده ایم.

جهرمی تصریح کرد: می خواستند صنعت فضایی ما را منزوی کنند اما امروز ما در صنعت فضایی در جهان پیش رو شده ایم.

وی در ادامه گفت: می خواستند ورزشکاران را علیه پرچم کشورشان بشورانند امروز می بینیم که ورزشکاران قهرمان ما در بازی های آسیایی افتخار می آفرینند و بوسه بر پرچم کشور می زنند.

بهادری جهرمی با اشاره به بحران هایی که دولت سیزدهم در حوزه های داخلی و خارجی روبرو بود، گفت: دولت سیزدهم از ابتدای روی کار آمدن با انبوه مشکلاتی چون تحریم های ظالمانه و بحران کرونا و فوتی روزی ۷۰۰ نفر و تنش های آبی و برقی و بحران های اقتصادی روبرو بود.

وی افزود: سرپرست وقت بانک مرکزی در اولین جلسه ای که آقای رئیسی به عنوان رئیس جمهور در هیات دولت حضور پیدا می کند ، می گوید؛ این نرخ تورم شصت درصدی که آن زمان وجود داشته حتما در چند ماه آینده بالای صد در صد خواهد رفت .

بهادری جهرمی یاد آور شد: بدون این که اف ای تی افی صورت بگیرد تعاملات مالی آن صورت گرفت و صد میلیون واکسن گرفته شد و ما به صدر مدیریت بحران کرونا آمدیم.

جهرمی عنوان کرد: در مرحله دوم مسئله اقتصاد و نان مردم بود که دیگر درمان آن مقطعی نمیشد صورت بگیرد، اما با کارهای زیر ساختی که صورت گرفت ما از تورم شصت درصد رسیدیم به تورم چهل درصدی و این بیماری در مسیر درمان قرار گرفته البته که هنوز بیماری به صورت کامل حل نشده است.

وی افزود: در مورد تنش های آبی آب رسانی غدیر در شهرکرد و سنندج و چند استان دیگر دیدیدم و چند مورد دیگر هم در ماه آینده افتتاح خواهد شد و این مشکلات به صورت کامل برطرف خواهد شد.

وی تصریح کرد: در حوزه تنش ها و قطعی های برقی که در گذشته داشتیم می دانید که در دولت قبل ما کلا تولید برق مان هفتاد هزار مگا بات بوده اما امروز فقط در این دو سال هفتادو هفت مگابات تولید برق داشته ایم و هم قطعی برق خانگی نداشته ایم و هم فولاد و سیمان ما که مصرف برق زیادی داشتند تولید شان بیشتر شد.

۲۱۹۲۱۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1820199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =