مدیری، علیخانی، صحت، عطاران و فردوسی‌پور چه هیزم تری به تلویزیون فروخته بودند؟

با حذف ناگهانی چهره‌های پرطرفدار از تلویزیون، شبکه نمایش خانگی -که اتفاقا حرفش این بود که سلبریتی می‌خواهیم- رونق گرفت. مخاطبان اقبال نشان دادند و نتیجه‌اش هم کوچ هنرمندان از صداوسیما به شبکه نمایش‌خانگی شد.

مهسا بهادری: نخبه کشی، مخاطب کشی، بی‌توجهی، ناتوانی در مدیریت، نام مشخصی برای آن وجود ندارد. عده‌ای می‌گویند هدف کاهش دخالت سلبریتی است و عده‌ای دیگر از جمله رییس سازمان صداوسیما معتقد است که این رسانه یعنی صداوسیما نیازی به سلبریتی ندارد و می‌تواند با سلبریتی‌های جوان و انقلابی کارش را به پیش ببرد. البته که آن دسته از جمعیت حق دارد و حتی بعضا درست هم می‌گوید اما در این میان و با حذف ناگهانی چهره‌های پرطرفدار از تلویزیون، شبکه نمایش خانگی -که اتفاقا حرفش این بود که سلبریتی می‌خواهیم- رونق گرفت؛ نتیجه این تغییر نگاه چه بود؟ اینکه سلبریتی‌ها از همان دری که از صداوسیما خارج شدند، بخش انبوهی از مخاطب را هم همراه خود خارج کرد و همه با هم به سمت شبکه نمایش خانگی حرکت کردند.

روایتی از یک مهاجرت ساده

دست‌آوردش هم این بود که همان‌هایی که از صداوسیما رفتند و اتفاقا خیلی هم پرطرفدار بودند میخ حضورشان را در شبکه نمایش‌خانگی کوباندند.از این موارد بگذریم؛ به طور مثال «بزنگاه» را به یاد دارید، «خانه‌به‌دوش» و «متهم گریخت» را چطور؟ آن‌ها را به خاطر دارید؟ کارگردانش را هم حتما می‌شناسید؛ رضا عطاران، هنرمندی با نگاه متفاوت به قشر متوسط جامعه، با رویکرد و نگاه طنز که رفتارها و معضلات زمان خودش را به تصویر می‌کشید، چه بلایی سرش آمد؟ همان اواخر دهه هشتاد شمسی که صداوسیما در حال افزایش ممیزی‌هایش بود، عطای تلویزیون را به لقایش بخشید و به سمت سینما حرکت کرد و حالا هم مانند دیگر هنرمندان شبکه نمایش خانگی را ترجیح داده، چون هم زیر سلطه ممیزهای تلویزیون نیست و هم ناچار نیست نگاه و رویکردهای این فضا را دنبال کند در عوض در «دفترچه یادداشت» به کارگردانی کیارش اسدی‌زاده که یک محصول کمدی است و درباره یک پزشک شیاد است که سعی می‌کند از پرستاران اخاذی کند و به همین دلیل به بهانه‌های مختلف با پرستاران بیمارستان رابطه برقرار می‌کند و پرستاران برای اینکه بتوانند با این پزشک در ارتباط باشند با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و... ایفای نقش می‌کند. دو دلیل هم دارد لازم نیست شرایط پیجیده تلویزیون را بپذیرد و نکته بعد اینکه در این فضا اصلا دیگر چنین محتوایی تولید نمی‌شود که عطاران حق انتخابی درباره آن داشته باشد.

چرا راه دوری برویم بنا را از اساس بر این بگذاریم که عطاران خودش خواست که راهش را از صداوسیما جدا کند، مهران مدیری چه؟ او که مشغول ساخت برنامه در تلویزیون و در شبکه نمایش خانگی بود، او «دورهمی» را روی آنتن می‌برد و چند فصل مخاطبان خوبی هم داشت، پیمان جبلی، رییس فعلی سازمان صداوسیما که روی کار آمد تصمیم گرفت که مدیری دیگر به کارش ادامه ندهد، نه تنها مدیری، بلکه رامبد جوان، سروش صحت، رضا رشیدپور و احسان علیخانی هم در این دسته قرار گرفتند؛ نتیجه چه شد؟ به تازگی خبر کوچ مهران مدیری به شبکه نمایش خانگی هم به گوش می‌خورد البته که مدیری با «قهوه تلخ» جزو اولین نفراتی بود که در شبکه نمایش خانگی فعالیت کرد اما به هرحال چند روز پیش خبر رسید که مهران مدیری قرار است برنامه‌ای به نام «اسکار» را برای شبکه نمایش خانگی بسازد.

یکی دیگر از برنامه سازانی که کمدی‌های خوب و پر طرفداری از جمله «لیسانسه‌ها» یا «ساختمان پزشکان» را برای تلویزیون می‌ساخت سروش صحت بود که احتمالا این روزها سریالش با نام «مگه تموم عمر چندتا بهاره» را تماشا کنید، همان محتوایی که روزگاری در تلویزیون به نمایش می‌گذاشت و بعد از اینکه برنامه «کتاب باز»ش را بی دلیل متوقف کردند تصمیم گرفت همان سریال ساده با محتوای کمدی ساده بدون هیچ رویکرد خاصی را در شبکه نمایش خانگی به مخاطب ارائه دهد به همین سادگی این هنرمند هم مسیرش تغییر کرد.

مدیری، علیخانی، صحت، عطاران و فردوسی‌پور چه هیزم تری به تلویزیون فروخته بودند؟

بیشتر بخوانید:

تلویزیون توانایی رقابت با خودش را هم ندارد/ شهاب حسینی و جواد عزتی و هنگامه قاضیانی را به شبکه نمایش خانگی فرستادند

به جای باج دادن به اجنبی سخن مردم را بشنوید!/ شروع دوباره فعالیت ایران اینترنشنال

آیا نظارت های شدید جامعه را اخلاقی تر می کند؟ / آبمان با نظارت اخلاقی توی یک جوی نمی رود

برنامه‌سازان حوزه سرگرمی را هم کنار گذاشتیم!

حتی اگر بخواهیم از فضای فیلم و سریال خارج شویم و ساخت برنامه‌ها را در زمینه سرگرمی یا اجرا در یک حوزه تخصصی بررسی کنیم دو مثال خیلی واضح برای آن داریم، عادل فردوسی‌پور را هم که همه ما در جریان حواشی حذف و عدم حضورش در تلویزیون هستیم و می‌دانیم که چه اتفاق‌هایی افتاد تا یک برنامه تخصصی در حوزه فوتبال و یک مجری متخصص از تلویزیون حذف شد، در نتیجه چه اتفاقی افتاد؟ فردوسی‌پور همان عوامل برنامه «نود» را به شبکه نمایش خانگی برد و برنامه «فوتبال ۳۶۰» را اجرا کرد نتیجه‌اش هم این شد که توانست در بیست و دومین مراسم جشن حافظ جایزه بهترین چهره تلویزیونی را برای برنامه «فوتبال ۳۶۰» دریافت کند، در واقع مخاطب یا پلتفرم کاری ندارد با مجری، اطلاعات و تخصص او در این زمینه کار دارد و دنبال آن است.

«ماه عسل» و «عصر جدید» را که به خاطر دارید که کارگردان و مجری آن احسان علیخانی بود و بعد از اینکه از «عصر جدیدش» در تلویزیون استقبال شد، مدیران تصمیم گرفتند او را کنار بگذارند و یک برنامه مشابه بسازندد و اجرایش را به دست فردی چون سید بشیر حسینی بسپارند که خودش به واسطه احسان علیخانی به شهرت رسیده بود. دلیل کنار رفتن یا کنار گذشتن احسان علیخانی نه اعلام شد و نه مشخص شد، اما او هم به سمت شبکه نمایش خانگی حرکت کرد و با ایده‌ای نو برنامه‌ای به نام «جوکر» ساخت که سری اول آن حدود دو سال پیش پخش شد و حالا هم خبررسیده که علیخانی تصمیم دارد سری تازه جوکر را بسازد و بر اساس شنیده‌ها خودش گرداننده آن است و همچینین گفته می‌شود پیش تولید فصل جدید به پایان رسیده است و به‌زودی کار کلید می‌خورد.

مهاجرت هنرمندان یا به نوعی فرار آن‌ها حتما به این معنا نیست که آن‌ها بلیت بخرند به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی بروند و از کشور خارج شوند، گاهی همین تغییرات و جابه جایی‌های کوچک سبب می‌شود که بخشی از مردم جامعه که اتفاقا توان مالی چندان بالایی هم ندارند، نتوانند از برنامه این هنرمندان استفاده کنند و در نتیجه برنامه‌های خارجی را ببینند که اتفاقا هیچ تطابقی با فرهنگ و مسائل داخلی کشور ندارد. در واقع صداوسیما به قدری نمی‌خواهد مخاطب داشته باشد که خودش برنامه‌ای مثل «سرزمین مادری» که اتفاقا سریال الف ویژه، پرخرج و خوش ساختی هم هست را به یکی از سکوهای نمایش آنلاین داده تا بازهم با یک حرکت اشتباه نتواند با مخاطب آشتی کند.

۲۴۵۲۴۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1820906

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 15
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  16 10
  مدیری وقتی که بود هرروز از طرف شما مورد حمله و هجوم بود واینکه چرا از دولت روحانی انتقاد می کند در حالیکه او انتقاد را به همه دولت‌ها داشت ،حتی بی انصافی مثل زیباکلام اورا خودفروخته خطاب کرده بود، علیخانی راهم که احسان اشکی می نامیدید.
 • IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  5 35
  منم موندم تلویزیونم چه هیزم تری له شما فروخته که همش ازش بد میگید ودر مورد هرچی هم بهتون توضیح میدن مثل همین قضیه علت پخش سریال سرزمین مادری تو سایت تلویبیون که من قبلا بهتون توضیح دادم که شما هی حرفهای غلطتون را تکرار میکنید بعدم چرا بهجشنداره حافظ اعتراض نمی‌کنید ونمیگید اینا یعنی مجریان تلویزیون چه هیزم تری بهشون فروختند که کلا تمام برنامه تلویزیونی را از لیست کاندیداهایی حذف کردند.
 • IR ۱۷:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  5 32
  عجب رویی شما دارید! اصلا ول کن اینو خبرآنلاین، اگر یکی از کارکنان خودتون خلاف روش و قانون موسسه خبرآنلاین عمل بکنه و برای مدیران سایت شاخه شونه بکشه چیکارش میکنید؟! مثلا بهش بگویید برود یک خبر در مورد نتیجه فوتبال لیگ برتر کار کنه اما لابلای خبر به مدیریت سایت خبرآنلاین تیکه بندازه!لابد میزارید روی سرتون حلوا حلواش میکنید؟! بروید و یک خورده خجالت بکشید بخدا...
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  1 21
  بعدم شما تضمین میدی که اگر سرزمین مادری به‌جای تلویبیون بره تلوزیون که عمومی تره دوباره آشوب به پانشهوکلا برای همیشه سریال نمره به باگانی؟
 • IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  5 32
  مدیری البته حداقل وطن دوستی خودشو نشون داد نخواست کشورش بره سمت تجزیه وولی صحت از اغتشاشات حمایت کرده بود فکرد کرده بود فردا حکومت عوض میشه سرش بی کلاه میمونه همچین افرادی به درد مردم نمیخورن فقط منفعت خودشون مهمه از علیخانی بپرسید چرا صدا یه ماست رو شنید اما آتیش زدن پلیس رونشنید؟ فردوسی پور قبلا هم که من همیشه میدیدم برنامه اشو هرشب دعوا راه مینداخت تو برنامه کل فوتبالیا ازش شاکی بودن شان رسانه ملی رو پیین اورده بود بیشتربرا این رفت الانم براآشوبگذان کم نگذاشت امثال عطاران هم با تلویزیون عددی شدن حالا کلاه شون بیافته از اونجا رد نمیشن مث عوامل پایتخت که بعد کار بد وزننده اشون دستمزد میلیاردی میخواستن منت شم سر مردم میذاشتن بعید میدونم انتشار بدی ولی اگر نقدپذیری و واقعیت رو میخوای درج کن
 • IR ۱۸:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  1 24
  صدا وسیما ؟من نمی‌گویم بیننده ندارد دارد ولی خیلی کم الان یک چیز می‌گویم و می‌دانم خیلی ها به من حمله می‌کنند ولی می‌گویم شما به شبکه های ماهواره ای نگاه کنید از شبکه های کودک پارسی زبان شروع میکنیم مثلا همین هدهد که تمام برنامه هایش مانند شبکه های کودک ایران است و می‌گویند به نوحی متعلق به آقای آیت الله سیستانی است اکثر برنامه های که می‌گذارد همان برنامه های قدیمی ایران است و بقیه شبکه های کودکانه هم همین است فقط بدون سانسور و با همان دوبله صدا وسیما بجز یک شبکه بقیه شبکه هایی هم که فیلم و سریال های ایرانی پخش می‌کنند یا همان فیلم‌ها و سریال‌های مانند لیسانسه ها و قهوه تلخ و همین بزنگاه و متهم گریخت و فیلم های سینمایی ساخت شده در ایران را پخش می‌کنند حتی حدود بیست تا سی درصد خبرها و گزارش‌ها ی شبکه های مانند ایران اینترنشنال و من و تو و غیره هم از صدا وسیما و سایت‌های مانند تسنیم و خبرنگاران جوان و غیره است که با کمی تغییر یا حتی بدون تغییر به اسم خودشان تمام می‌کنند و تازه برتری که دارند این است که مردم با موبایل فیلم های که می‌گیرند برای این شبکه ها می‌فرستند و اینها هم اینها را بر
 • IR ۱۸:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  2 21
  ادامه قبل : ضد ایران پخش می‌کنند چون صدا وسیما حتی یه مردم و گزارش‌های مردمی هم اهمیت چندانی نمی‌دهد و فقط و فقط همه چیز را گل و بلبل نشان می‌دهد و همیشه هم همه چیز تقصیر مردم است و دولت هیچ‌تقصیری ندارد
 • ناشناس IR ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  8 0
  ماهم‌نمایش‌خانگی‌میبینیم
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  0 0
  به پاسشون انشالله
 • آقا پسر IR ۱۸:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  4 33
  اندکی بی مهری شده در حقشان قبول. ولی کجای دنیا هنرمند اینقدر در سیاست دخالت می‌کند آخه؟ حد و حدود خودشان را بدانند
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  38 4
  جرمشان ان بود که با مردم ارتباط داشتند!
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  11 1
  ۱- مجریان و برنامه سازانی که خود صدا وسیما تربیت کرده بود را به انحاءِ مختلف از صدا وسیما رانده شدند مانند مزدک میرزایی ۲- فضای بسته صدا و سیما را روز به روز بسته تر کردند و محدودیت ها بیشتر شد ۳- مدیران و مجریان نه بر اساس تخصص بلکه بر اساس دانشگاه و اعتقاد انتخاب کردند که یکی از بزرگان انقلاب گفته که عدم تخصص در کار عین بی‌تقوایی است ۴- جا نداشتن طیف های مختلف در صدا وسیما در صورتی که رهبر انقلاب خودش حامی چند صدایی است ۵- کارشناسان و برنامه سازان تک بعدی
 • رضا IR ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  3 2
  در تلویزیون خود محوری و چهره سالاری ممنوع است همین
 • IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  28 1
  گناهشون هم عقیده نبودن با وحید جلیلی هست
 • IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  8 6
  مدیری هیچ هیزم تری نفروخته ایشان در زمان دولت قبل از رسانه ملی پول می گرفت ودولت را مسخره می کرد ولی الان سیاست‌های رسانه ملی تغییر کرده و به ایشان سفارش کار نمی دهد همین
 • جلودار IR ۱۹:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  0 2
  هیزم نمی فروختند اهدا میکردند ولی هیزمشون تر بود خودشون فکر میکردند خشکه
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  15 1
  درد مهران مدیری تو سر همتون
 • آسو IR ۱۹:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  34 3
  صدا و سیما توهم برش داشته که اون باعث رشد و پیشرفت نخبگانی مثل مدیری و فردوسی پور بوده و از هر کس دیگه هم میتونه ستاره بسازه.در حالیکه این افراد بودن که صدا سیما رو ساختن و ستاره بودن در ذاتشان بود و در صورت نبودن صداسیما باز هم باتئاتر یا سینما و ... مشهور میشدن.این افراد صداسیما رو به وجود آوردن مگر نه صداسیما فقط یه ساختمان و چند نفر پرسنل بود.اگر این افراد نبودن دورات طلایی صداسیما ساخته نمیشد و کلا موجودیتی پیدا نمیکرد..این در جواب کسانی که میگن این ستاره ها مدیون تلویزیون هستن و اگر تلویزیون نبود دیده نمیشدن.در حالیکه قضیه برعکسه.اتفاقا یکی از مهمترین دلایل محبوبیت اینها زاویه دار بودن و سانسور ناپذیرشان بود.لطفا تایید کنید.
 • IR ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  20 1
  اینها که گفتی متملق و چاپلوس و مجیزگوی روسای دست نشانده صدا و سیما نیستند و نون بازو و سوادشون را میخورن. به همین خاطر کنارگذاشته سدند
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  4 26
  صدا و سیما حذفشون کرده یا خودشون فرمودن بیانیه دادن که ما رو نشون ندید . چرا شما اصلاح طلبان هنوز چیزی مشخص نشده اظهار نظر میکنید و جامعه رو به اغتشاش می کشونید مگر شما از چه چیزی خبر دارید که اظهار نظر می کنید . خلایق هر چه لایق .
 • IR ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  3 22
  باچند تا صوت و کف و هیاهو گفتند انا رجل فکر کردن خیریه
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  15 2
  هیچی برنانه با بیننده ملیونی می ساختن پول آگهی هاشو تلویزیون چهار پنج لا حساب می کرد میذاشت جیبش
 • DE ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  25 3
  به جای فرار دادن این همه ،بهتر نبود جبلی را عوض کنن !!؟؟
 • مهدی IR ۲۰:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  2 22
  چرا نمی پرسی تلویزیون چه هیزم تری به اینا فروخته بود؟ عطاران که خودش رفت و دید تو سینما پول بیشتری بهش می دید. مدیری پولش رو هم برای دورهمی گرفته بود. گفت راضی نیستم دورهمی پخش بشه. فردوسی پور گفت اگه برنامه نود نباشه گزارشگری هم نمی کنم. مگه تلویزیون ارث پدری اینهاست که براش تعیین تکلیف کنند. حتی یک نفر نگفت که همه شهرت و هنرشون رو مدیون اعتماد مدیران صدا و سیما هستند. صدا و سیما چقدر پشت عادل دراومد. با چند تا نهاد درگیر شد ولی پشت عادل خان رو خالی نکرد اما این آقا که براش یقه پاره میکنین، نمک نشناسی کرد و حاضر نشد کمی اختلاف سلیقه رو تحمل کنه.
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  4 22
  خانم بهادری چرا خودتو به حماقت می زنی.مدیری خودش ویدئو منتشر کرد و گفت نمی خوام یک فریم از کارهام از تلویزیون پخش بشه.حالا میگی چه هیزم تری به تلویزیون فروخته؟تلویزیون چه هیزم تری به مدیری فروخته؟اینو باید بپرسی؟
 • بی نام IR ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  2 3
  شما که می گویید کسی تلویزیون نمی بیند ،پس چرا بدنبال مخاطب می گردید؟
 • IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  2 6
  اون سکوی نماش آنلاین متعلق به خود تلویزیونه.میدونم براتون سخته ولی سعی کنید این رو بفهمید.ولی جالبیش این آویزون بوده نمایش خانگی به تلویزیونه.یعنی این همه سریال و برنامه ساختن و همش از آدمهایی که تلویزیون معرفی کرده استفاده کردن وعرضه نداشتن یک نفر که سرش به تنش بیاره رو معرفی بکنن.بعد اینها برای تلویزیون کلاس میدارن و پز مدیریتشون رو هم به تلویزیون میدن!!!یکی نیست بهشون بگه اگه تلویزیون و چهره های معرفی کردش نبودن که الان شماها داشتید غاز می چروندید. آدم رو یاد کشورهای عربی میندازن که از کشورهای دیگه ورزشکار میارن بعد که اونها براشون مدال می گیرن ذوق هم می کنن.در حالی که باید شرم کنی و ننگت باشه که خودت نتونستی یک نفر رو معرفی بکنی
 • IR ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  2 15
  حالا برنامه نماش خانگی خیلی با فرهنگ کشور تطابق داره؟همون محتوای ماهوارست فقط یه روسری سر زنها کشیدن دیگه
 • US ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۲
  24 2
  جمهوری اسلامی خایه مال ایدئولوژیکی نیاز داره. آدم مستقل به دردش نمی خوره.