مکرون با تحریم جمهوری آذربایجان مخالفت کرد

ایرنا نوشت: امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در واکنش به درخواست‌ها برای تحریم جمهوری آذربایجان به دلیل تحولات قره‌باغ گفت که زمان تحریم باکو فرا نرسیده است.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، مکرون پنجشنبه از اینکه الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان در نشست سران اروپا در گرانادای اسپانیا شرکت نکرد و فرصت دیدار با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان را از دست داد، «عمیقا ابراز تاسف» کرد.

وی افزود که سران اروپا بجای آنکه بسرعت به اقدامات اقتصادی علیه باکو متوسل شوند باید به مذاکره با جمهوری آذربایجان ادامه دهند تا بتوانند به بهترین نحو از ارمنستان حفاظت کنند.

پارلمان اروپا روز پنجشنبه با تصویب قطعنامه‌ای ضمن متهم کردن جمهوری آذربایجان به «پاکسازی قومی» خواستار اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه این کشور شد.

به دنبال تسلط جمهوری آذربایجان بر منطقه قره باغ نزدیک به ۱۲۰ هزار ارامنه که به مدت نزدیک به سه دهه در این منطقه ساکن بودند، آنجا را ترک کردند.

درحالیکه جمهوری آذربایجان اعلام کرده بود که حق مساوی بین ارامنه ساکن قره باغ و شهروندان خود قائل است، قانونگزاران اروپایی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواستند تا به علت نقض ادعایی حقوق بشر در قره باغ کوهستانی، تحریم‌های هدفمند علیه اشخاصی در دولت جمهوری آذربایجان اعمال شود.

آنها همچنین از این بلوک خواستند تا وابستگی اتحادیه اروپا را به گاز صادراتی از این کشور کاهش داده و در روابط با باکو تجدید نظر کند.

این قطعنامه با اکثریت ۴۹۱ رای به تصویب رسید و تنها ۹ نفر با آن مخالفت کردند.

دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند که تحریم‌ها علیه جمهوری آذربایجان در حال حاضر روی میز نیست و تنها در صورت بدتر شدن اوضاع احتمالا اقدامی انجام خواهد شد.

اتحادیه اروپا که وابستگی زیادی به انرژی روسیه داشت پس از تهاجم این کشور به اوکراین از مسکو روی گردان شد و واردات گاز طبیعی خود از جمهوری آذربایجان را افزایش داد.

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1821417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =