کمدی با طعم تلخ زندگی

«هوندا آدیداس۲» عنوان نمایشی است که به تازگی در سالن شماره ۲ تاتر شهرزاد به کارگردانی اشکان درویشی روی صحنه رفته است. این نمایش داستان ساده‌ای دارد که نسبتا خوب و کم اشتباه روایت می‌شود.

محبوبه ابوالحسنی: کارگردان نمایش، جهان خاص خودش را بنا می‌کند و با هنرمندی موفق می‌شود مخاطب را با این جهان ویژه آشنا کند. با اینکه داستان نمایش به معضلات اجتماعی اشاره دارد و بی‌پرده از مسائل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی روز می‌گوید، اما در کمتر صحنه‌ای است که حس کمدی بر فضای نمایش تسلط نداشته باشد. اشکان درویشی در حفظ ریتم و تمپوی صحنه‌ها کاملا موفق بوده است.

حرکت بر روی این خط نمایشی ریسک بزرگی بوده، چراکه امکان غلتیدن به هر سمتی (کمدی صرف یا روایت تلخ زندگی آدمهای نادیده گرفته شده اجتماعی) وجود داشته است. با این وجود کارگردان از این بزنگاه با هوشمندی گریخته و توانسته هارمونی موفقی بین فضای طنز و اتمسفر تلخ زندگی آدمهای قصه برقرار کند.

با وجود انکه «فیزیک» آدمهای هوندا آدیداس ۲، تلخ و گزنده است اما «شیمی» همین آدمها در کنار هم دلچسب و پر از لحظات کمدی تازه‌ای است که مخاطب را سر ذوق می‌آورد.

ماجراهای نمایش در پشت بام خانه‌ای در جنوب شهر تهران روی می‌دهد. آدمهای این نمایش ملموس و به شدت باورکردنی هستند و بسیاری از آدمهای نمایش را در جامعه می‌توان دید.

هوندا آدیداس ۲، کمدی خلاقانه و جمع و جوری است که هیچ ادعایی ندارد و با این وجود به خوبی با مخاطبانش ارتباط برقرار می‌کند. حضور شخصیت‌های مختلف که هر کدام داستانی با خود دارند به این نمایش بُعد دیگری داده است.

مریم کاظمی که از او بازی‌های زیادی دیده‌ایم، در اینجا در نقش خاور ظاهر شده است. زن ساده‌دل و بی‌آلایشی که فلسفه و جهان‌بینی حسین پناهی و صداقت و پاکی پرنده‌ای مثل «یاکریم» را به ذهن متبادر می‌کند. او به همان اندازه که ساده و کندذهن به نظر می‌رسد گه‌گاه جملات عمیق فلسفی بر زبان می‌آورد که موجب حیرت می‌شود. در مقابل او شخصیت فرهاد را داریم که نقشش را احمد جعفری بازیگر سینما، تلویزیون و تاتر، ایفا کرده است. او در نقش آدمی پاک‌باخته که حالا سرخوشانه دل به تقدیر سپرده است و مانند تنه درختی برروی رود خروشان به هر سمت و سویی می‌رود، پرانرژی و پراحساس بر روی صحنه جولان می‌دهد. جعفری به خوبی توانسته به عنوان شخصیت محوری، همه نگاهها را متوجه خود کند.

در کنار این دو حضور حسین شاهرخ نیا به این نمایش حلاوت دیگری داده است. او بخش عمده کمدی‌ها را با خود به نمایش آورده است و در نقش شخصیت بهروز، بازی کاملا متفاوتی را ارائه داده است. احتمالا از این به بعد او را بیشتر در این گونه آثار ببینیم.

کاظم برزگر نیز از جمله شناخته شده‌ترین بازیگران حوزه طنز است که در این نمایش برخلاف گذشته، نقشی را بازی می‌کند که چندان بار طنز ندارد. با این وجود او توانسته با چیرگی از پس ایفای این نقش برآید و ابعاد مختلف نقش را به خوبی در برابر دیدگان مخاطبان بگذارد.

هانا ستوهی و اسرا جلیلیان هم که پیشتر جزو برگزیدگان برنامه‌های خندوانه و عصر جدید بوده‌اند در نقش‌های بنفشه و ستاره بازی‌های قابل قبولی ارائه داده‌اند. وحید موسوی و آرزو آرزومند هم در اجرای قطعات موسیقی برای این نمایش سنگ تمام گذاشته‌اند. علاوه براین حضور بهاره رهنما و مختار سائقی که از پیشکسوتان عرصه بازیگری هستند هم به این نمایش وزن و ضریب قابل توجهی داده است.

در حال حاضر آثار طنز اجتماعی ما دوران آزمون و خطای خود را می‌گذراند و احوالات آن به شدت متاثر از احوالات جامعه است. نمایش کمدی هوندا آدیداس ۲ واکنشی هنرمندانه به احوالات این روزهای جامعه ماست؛ واکنشی دغدغه‌مندانه به آنچه پیرامون آدم‌های جامعه ما می‌گذرد؛ با همه خوبی‌ها و بدی‌ها، با همه فرازها و فرودهایش. ممکن است که هوندا آدیداس ۲ تا یک یک کمدی فاخر اجتماعی فاصله داشته باشد اما نمایشی است به شدت حال خوب کن که کم‌فروشی نمی‌کند، با تیز بینی نوشته شده و با وسواس کارگردانی شده است. استقبال بسیار خوب مخاطبان از این نمایش و شلیک خنده‌های آنها دلیلی است که به نظر می‌رسد موتور هوندا آدیداس ۲ تازه روشن شده است...

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1821560

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =