قدرت باورنکردنی زرادخانه‌های هسته‌ای چین/ خبری که ترس به جان آمریکایی‌ها انداخت

چین قصد دارد زرادخانه هسته ای خود را تنها در ظرف شش سال با سلاح های هسته ای دو برابر کند؛ یک توانمندی قابل توجه که توان تخریب دنیا را تا ده بار دارد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از سان، بر اساس گزارش پنتاگون، چین در حال برنامه ریزی برای دو برابر کردن زرادخانه هسته ای خود در مدت شش سال است.

این کشور همچنین ممکن است در حال بررسی توسعه موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای غیرهسته‌ای باشد و سلاح‌های هسته‌ای کافی برای نابودی جهان را ۱۰ برابر کند.

این گزارش - بررسی سالانه توانمندی‌های نظامی چین - نشان می‌دهد که این کشور در مسیری فراتر از پیش‌بینی‌های قبلی قرار دارد و تا می ۲۰۲۳ به انباری از ۵۰۰ کلاهک هسته‌ای عملیاتی دست یافته است.

قدرت باورنکردنی زرادخانه‌های هسته‌ای چین/ خبری که ترس به جان آمریکایی‌ها انداخت

اما این تعداد احتمالاً تا سال ۲۰۳۰ به هزار خواهد رسید.

این گزارش اضافه کرد که موشک های بالستیک قاره پیمای پیشرفته غیرهسته ای به چین این امکان را می دهد که حملات متعارف را علیه اهدافی در قاره ایالات متحده، هاوایی و آلاسکا انجام دهد.

دنیس وایلدر، کارشناس سابق سیا، نسبت به هشدار در مورد موشک های بالستیک قاره پیمای پیشرفته ابراز نگرانی کرد زیرا می تواند تعادل نظامی را بی ثبات کند و وضعیت را برای برنامه ریزان نظامی پیچیده کند.

وایلدر به فایننشال تایمز گفت: « چین می تواند در بحران با آمریکا برای اولین بار تهدید به حملاتی علیه مراکز عمده جمعیتی ایالات متحده کند، بدون اینکه نیازی به عبور از آستانه هسته‌ای داشته باشد و این خطر وجود دارد که یک حمله هسته ای گسترده در آمریکا رخ دهد.»

موشک های بالستیک قاره پیمای پیشرفته همچنین می توانند مشکل دیگری ایجاد کنند که در آن احتمالاً از موشک های بالستیک قاره پیمای پیشرفته هسته ای خود قابل تشخیص نیستند.

وایلدر توضیح داد که این سیستم هشدار اولیه برای فرماندهی استراتژیک ایالات متحده را که بر زرادخانه هسته‌ای این کشور نظارت دارد، به شدت پیچیده می‌کند.

چین در سال های اخیر به سرعت در حال گسترش زرادخانه هسته ای خود بوده که می تواند نشان دهد این کشور در حال دور شدن از سیاست بازدارنده هسته ای موثر خود است.

قدرت باورنکردنی زرادخانه‌های هسته‌ای چین/ خبری که ترس به جان آمریکایی‌ها انداخت

در سال ۲۰۲۰، رسانه‌های دولتی چین خواستار افزایش سه برابری زرادخانه هسته‌ای این کشور برای جلوگیری از درگیری با آمریکا شده بودند، زیرا تنش‌ها بر سر همه‌گیری ویروس کرونا در حال افزایش بود.

گلوبال تایمز - روزنامه حزب حاکم کمونیست که تیراژ ۱.۵ میلیون دارد - سرمقاله ای آتشین منتشر کرد که در آن واشنگتن را به تلاش برای دامن زدن به درگیری با چین متهم کرد.

این روزنامه - که اغلب به عنوان سخنگوی بدون فیلتر پکن شناخته می شود در مقاله ای خواستار افزایش بازدارندگی در قبال آمریکا و جنگ طلبان آن شد.

این گزارش واشنگتن را به اعمال «فشار نظامی تقویت‌شده» بر چین متهم کرد، زیرا کشتی‌های جنگی همچنان از دریای چین جنوبی، دریای چین شرقی و تنگه تایوان عبور می‌کنند.

هو شی‌جین، سردبیر بانفوذ سابق گلوبال تایمز، گفت: چین باید تعداد کلاهک های هسته ای خود را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی به ۱۰۰۰ عدد برساند و حداقل ۱۰۰ موشک DF-۴۱ برای مهار استراتژیک ایالات متحده داشته باشد.

موشک‌های DF-۴۱ جدیدترین موشک‌های چین هستند که در اکتبر گذشته رسماً رونمایی شدند و از برد لازم برای حمله به هر نقطه ای از جهان برخوردار هستند.

در این سرمقاله همچنین آمده است که آمریکا اکنون سلاح های هسته ای را "قابل استقرار در میدان نبرد" می داند و خواستار بمب افکن ها و موشک های زیردریایی بیشتر است.

۳۱۱۳۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1827509

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =