نیروهای مقاومت در منطقه از ایران دستور نمی گیرند / لندن ،واقع بین باشد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه انگلیس گفت: توصیه می‌کنم دولت انگلیس،تحولات منطقه را با رویکردی واقع بینانه بنگرد.

به گزارش خبرآنلاین، در گفت‌وگوی تلفنی جیمز کلورلی وزیر امور خارجه انگلیس و حسین امیرعبداللهیان، در خصوص تحولات غزه و برخی موضوعات دوجانبه بحث و تبادل نظر شد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد : در هر گونه رویکردی باید دانست که ریشه بحران فلسطین به اشغالگری رژیم اسراییل باز می گردد.

امیرعبداللهیان افزود: از منظر حقوق بین الملل، مردمان کشور تحت اشغال از حق دفاع مشروع برخوردارند.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: همچنین در چارچوب اصول حقوق بین الملل، در هر جنگی می بایست به اصل تناسب نیز توجه شود. در این راستا قتل عام بیش از 9000 فلسطینی غیرنظامی، در یک عمل انتقام جویی و نسل کشی آشکارا اعلام شده توسط رژیم صهیونیستی، با هیچ معیاری قابل قبول نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور در پاسخ به اظهارات حمایتی وزیر خارجه انگلیس از رژیم اسرائیل، ضمن توصیه به اینکه انگلیس باید تحولات منطقه را با رویکردی واقع بینانه بنگرد، افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره مبارزه با پدیده اشغالگری را بر مبنای اصول شناخته شده و قوانین بین المللی، یک حق می داند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: باید نسل کشی رژیم اسراییل در غزه فورا متوقف گردد و کمک های انسان دوستانه بصورت گسترده وارد غزه شود.

امیرعبداللهیان، حمایت گسترده دولت آمریکا از تل آویو را، عامل افزایش شدت جنگ در این منطقه دانست و در پاسخ تصریح کرد: نیروهای مقاومت در منطقه از ایران دستور نمی گیرند بلکه آنها بر اساس ملاحظات و شرایط و نیز در راستای امنیت ملی کشورشان و امنیت منطقه تصمیم گیری می کنند.

در ادامه، وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر احترام متقابل، بر اهمیت تمرکز بر دیپلماسی و گفتگو بعنوان گزینه ای مناسب در مسیر همکاریهای تهران و لندن و دوری از طرح اتهامات بی‌اساس تاکید کرد.

وزیر امور خارجه انگلیس در این گفتگوی تلفنی ضمن اشاره به مواضع کشورش در خصوص تحولات فلسطین و تصریح بر دیرینگی روابط میان انگلیس و ایران، خواستار تلاش جمهوری‌اسلامی ایران برای جلوگیری از گسترش دامنه جنگ در منطقه شد.

وزیر خارجه انگلیس ،روند همکاری های دو کشور را در چارچوب کنوانسیون‌های دیپلماتیک حائز اهمیت خواند.

در این گفتگو آخرین وضعیت روابط دوجانبه نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1832680

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =