تلویزیون بیانیه داد؛ اما نه کسی دید، نه آنان که دیدند باور کردند/ رسانه ملی کجای معادلات داخلی است

حداقل در یک سال گذشته آنچه در رسانه ملی جنجال آفرین بوده است، نه هم‌زمان که با تاخیر و چند روز بعد مردم از طریق شبکه‌های اجتماعی آن جنجال را دیده‌اند. اگر نکته‌ای را میهمان برنامه‌ای گفته یا مجری‌ای حرفی زده، نه همان موقع که روزی بعد با دست به دست شدن بخشی و برشی از آن گفت‌وگو و چرخیدن در شبکه‌های اجتماعی مردم دانسته‌اند چه شده است و بعد واکنش نشان داده‌اند؛ نکته اینجاست چرا رسانه ملی باید بازتاب برنامه‌هایش را با تاخیر رصد کرده و در شبکه‌های اجتماعی ببیند.

حسین قره: هفته گذشته میهمان برنامه‌ای در شبکه افق گفت: «چرا ابطحی و آذری جهرمی را به تلویزیون دعوت می‌کنید؟... می‌گویند این‌قدر به ما می‌گویند صداوسیما فقط حزب اللهی ها را می‌آورد... بگن. این مملکت مال حزب اللهی‌هاست.»

این گفته میهمان آن برنامه جنجال آفرید اما نه هم‌زمان با پخش آن از تلویزیون بلکه یکی دو روز بعد وقتی که در شبکه‌های اجتماعی ویدئو آن وایرال شد. یعنی رسانه‌های دیگر به موضوع این برنامه پرداختند آن هم نه به خاطر اهمیت میهمان یا برنامه یا آدم‌های دیگری که به این برنامه دعوت شده بودند، بلکه به‌خاطر طرح مسئله‌ای که خیلی حاشیه برانگیز بود. این‌که یک نفری پیدا شود و کل یک مملکت و تاریخ و فرهنگ را بار بزند و بگوید برای یک جریان کوچک است.

فقط همین تکه از گفته‌های این خانم جنجال ساز شد نه آن برنامه‌ی یک‌ساعته. حتی وقتی آقایان ابطحی و آذری جهرمی و یا به قول این میهمان، رائفی پور هم به تلویزیون رفتند و حرف زدند، باز هم کسی خبردار نشد و خبر واقعه و حرف‌های گفته شده را نشنید. حتی عده‌ای از مردم کوچه و بازار بعد از آن که این مهیمان گفت، ابطحی میهمان برنامه‌ای در تلویزیون بوده است فهمیدند که ایشان بعد از سال‌ها دوری از رسانه ملی فرصت یافته تا آن هم در مورد موضوعی خاص در تلویزیون دیده شود، وگرنه در تمام این سال‌ها بعد از آن که محمدعلی ابطحی را با لباس زندان در پیشگاه دادگاه سال ۸۸ حاضر شد، دیگر در برنامه‌ای حضور نداشت و دعوت نشد مگر در مستندهای سفارشی که ابطحی را بخشی از جریان دوم خرداد می‌دانست و اهل فتنه و...

محمدجواد آذری جهرمی که هم روزگاری جوان‌ترین وزیر کشور بود و در تلویزیون اندک تریبونی داشت، بعد از پایان دولت سیزدهم دیگر خبری و اثری از او نبود.

دیدن مناظره پولی اما بدون فیلترهای صداوسیما

اگر دو طیف برنامه‌های تلویزیونی یعنی سریال‌های تکراری و برنامه‌های ورزشی نبودند، صداوسیما همین آمارهای مخاطب را هم نداشت. تلویزیونی که سال‌های پیش یکی از ارکانش برنامه های گفت‌وگو محور بود - اگرچه در همان برنامه‌ها هم طیف‌های بسیاری حذف بودند و نامی و نشانی از آنان نبود- امروز دیگر اندک میهمانانی دعوت می‌شوند و اندک دعوت شدگانی می‌پذیرند که در برنامه‌ها حاضر شوند. در آن سال‌ها مخاطب می‌توانست با اغماض بخشی از انعکاس خودش را در تلویزیون ببیند؛ اما با دستور کار آقایان پیمان جبلی و وحید جلیلی همان هم از گردونه حضور در برنامه‌های تلویزیونی حذف شد.

این یک واقعیت است که مردم حاضرند پول اینترنت بدهند و گفت‌وگوهای پر تنش و چالش برانگیز را از برنامه‌های گفت‌وگومحور شبکه‌های اینترنتی داخلی ببینند که در آن میهمانان از هر طیف حضور دارند و حرف نزدیک به حرف خود را می‌یابند، اما مناظره‌های رایگان تلویزیون را نبینند. تعداد مخاطبان برنامه‌های گفت‌وگو محور غیر تلویزیون کاملا مشخص و قابل مقایسه با تلویزیون است.

بیشتر بخوانید: 

دوگانه سازی‌های رشیدپور - شهبازی جای نگرانی است آقای جبلی جای نگرانی است

مجری مورد حمایت شما به تلویزیون برگشت؛ صادقانه بگویید چقدر مخاطب داشت؟ / مخاطب چه تعریفی دارد که شما حاضر نیستید بنا به خواسته‌اش اقدام کنید

صداوسیما با ابزار ساترا و کنترل شبکه نمایش خانگی باز هم مخاطبی نخواهد داشت/ بحران مخاطب با رقابت حل می‌شود نه با نظارت

بیانیه را چه کسی باور کرد

در ماجرای میهمانی که ایران را برای حزب اللهی ها دانست، با بالا گرفتن فشار اجتماعی که واکنش تند مردم را در پی داشت، روابط عمومی سازمان صداوسیما بیانیه‌ ای به این شرح داد که سخنان میهمانان برنامه های زنده الزاما نظر سازمان نیست.

در متن بیانیه آمده بود: در پی بازتاب‌های مختلف و گسترده پیرامون نظرات یکی از کارشناسان یکی از برنامه‌های زنده سیما، روابط عمومی رسانه ملی به منظور تنویر افکار عمومی، مجددا اعلام می‌کند در برنامه‌های زنده صداوسیما؛ که جزء لاینفک برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی است، مهمانان بعضا سخنان و نظرات شخصی خود را حتی خارج از موضوع و محورهای تعیین شده برای برنامه اظهار می‌دارند که بدیهی است اظهارات آنان الزاماً موضع رسمی رسانه ملی نیست.

بیانیه سازمان بعد از آن پخش شد که شبکه افق پس از اوج گرفتن بازتاب ها، سخنرانی سردار سرلشگر سلیمانی را پخش کرد که محتوای آن همبستگی اجتماعی بود و تاکید داشت، جامعه خانواده ماست. بخشی از آن سخنرانی از این قرار بود که : «در جامعه مدام بگوییم او بی‌حجاب و این باحجاب است یا اصلاح‌طلب و اصولگراست، این چپ است و آن راست است پس چه کسی می‌ماند؟ اینها همه مردم ما هستند. آیا همه بچه‌های شما متدین‌اند؟ آیا همه مثل هم هستند؟ نه. اما پدر، همه اینها را جذب می‌کند و جامعه هم خانواده شماست. اینکه بگوییم من هستم و بچه‌های حزب‌اللهی خودم، اینکه نمی‌شود حفظ انقلاب. اینکه نمی‌شود اثرگذاری در جامعه.»

حال پرسش این است؛ آیا بیانیه سازمان را همه آنان که فیلم میهمان برنامه را دیده بودند، خواندند. از آن مهم تر آنان که خواندند، باور کردند که اظهارات میهمانان موضع رسمی رسانه ملی نیست؟

اصلا وقتی میهمانی در برنامه ای نظر می دهد مگر نظر رسمی دستگاه انتشار دهنده را اعلام می کند، قطعا نه! اگر سازمان انتشار دهنده(صداوسیما) پیش از آن بارها اثبات کرده باشد که موضع ملی دارد ، نیاز به بیانیه و جان من و جان او ندارد. اگر مشی سازمان، ملی باشد و همه نظرها در تضارب باشند و همه جریان ها برای تمام موضوعات در سازمان جایگاهی داشته باشند که دیگر نیازی به توضیح و هزینه کردن از شهدا نیست. متاسفانه چند سال گذشته و در دوره جدید مدیریت، سازمان چنان درها را بسته است که دیگر اقبالی از سوی مخاطبان ندارد. درهای سازمان تنها برای اقلیتی باز و برای بسیاری از نظرهای موجود در کشور بسته و مهر و موم شده است. این که یک در صد میهمانان از جریان مخالف جریان حاکم بر صداوسیما بیایند و در محدوده ای خاص حرفشان را بزنند و بعد آن چنان محو شوند که انگار آن جریان حضور ندارد که بنای گفتگوی اجتماعی نیست.

چند برنامه گفتگو محور با همین رویکرد آغاز شد در نیمه راه به فرجام نرسید؟ و به عبارتی منجر به بازگشت مخاطب نشد. چرا که بعد از مدتی مدعوین و میهمانان به سمت تفکر خاصی حرکت کردند که با خواست عمومی همراه نبود.

میهمانان هدفمند و انتخابات نزدیک

آن برنامه و آن میهمان فقط در یک صورت می تواند درست باشد، تبلیغات زودهنگام انتخاباتی مجلس. اگر آن میهمان بخشی از تشکلی باشد که البته هست – همان طایفه ای که به دنبال خالص سازی هستند- با این برنامه نامشان بر سر زبان افتاده است، اگرچه نمی توانند از طبقه متوسط رای بگیرند، اما می توانند از جریان متبوع خود رای خوبی را جمع کنند. فقط تکنیک انتخاباتی می توانست درست بودن برنامه را توجیه کند. حالا اگر این یک تکنیک رسانه ای برای انتخابات باشد، قطعا میهمانان با سخنان غریب و جنجال برانگیز بسیاری بر صحفه تلویزیون ظاهر می شوند، کسانی که ملاحظه ملی ندارند و حاضرند این شکاف و این گسل اجتماعی را تا مرز زلزله های وحشتناک دو قطبی سیاسی اجتماعی ببرند اما کماکان بر کرسی های نامتوازن و نامتقارن قدرت و نهادی انتخابی حداقلی بنشینند.

منصوره معصومی اصل البته در آن چند دقیقه که وایرال شد، بسیار متناقض صحبت کرد، مشکل را هم رسانه می دانست که فرصت را به ابطحی ها داده و هم ثروت که فرصت را به رائفی پورها داده است.

او حرفی را زد که همه می دانستند، حرفی که حاصل مراوده با مدیران تلویزیون است، وقتی که گفت «به صدا و سیما اعتراض می‌کنیم، مسئولان صدا و سیما می‌گویند که از آنها انتقاد می‌شود که تلویزیون شده برای حزب اللهی‌ها. بگن،‌ این مملکت مال حزب اللهی‌هاست...». مدیران سازمان می دانند که فرصت ها برابر توزیع نشده است و اگر مجال گفتگو و بحث باشد این خانم و جریان متبوعش قادر به پاسخگویی نیستند، برای همین کوچکترین روزنه ها را هم می خواهند گل بگیرند و ببندند. آنها از تبیین این را فهمیده اند، فقط ما حرف بزنیم چرا که مملکت مال ماست.

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1834995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 8
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۸
  28 3
  شبکه های صدا و سیما به خاطر همین میهمانان و اظهار نظرهای در پینی بیننده نداره کلا این سازمان از رییس و مدیرش از جمله خود اقای جبلی و زنگنه تا رده های پایین تر جزو انتصاب های اشتباه و همون سیاست خالص سازی بوده شخصی مثل اقای زنگنه از لیدرهای حمله به سفارت عربستان بود که کلی هزینه بار مردم و کشور کرد و اگه تو کشوری با داشتن قانون درست حسابی میبودیم باید مجازات میشد اما به خاطر این خوش خدمتی که نمیدونیم بنا به دستور چه کسی یا حزبی بوده بدون هیچ کارایی و دانش و تجربه ای شد مدیر شبکه سوم و همه از حواشی ایشان با خبریم یا با داشتن این همه افراد با تجربه و دانش اموخته رسانه اقای جبلی با داشتن سابقه خبرنگاری و گزارشگری میاد میشه مدیر صدا و سبما اینها خالص سازی نیست پس چیه همین خانمی که صرفا به خاطر منفعت طلبی و دیده شدن میارنش تو صدا و سبما و میشینه خلاف تفکر اکثریت بسیار بالای مردم میگه مملکت مال اقلیت حزب الهیه در حالی که خودش خوب اطلاع داره که داره گنده گویی و گزافه گویی میکنه مقصرش کیه اصلا این خانم کی هست که بیاد برای ایرانی ها حرف بزنه مثلا چی داره که بگه
 • IR ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۸
  6 34
  ما دیدیم باور هم کردیم، چرا هنوز هم فکر میکنید کسی صدا و سیما رو نمیبینه😂
 • IR ۰۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  7 42
  برخلاف تبلیغات اصلاحانچیهای شما بیش ازنیمی ازمردم حداقل ساعاتی راتلویریزن می‌بینند
 • زز IR ۰۱:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  30 4
  اولا مردم کاری به صداوسیما وبرنامه هاش ندارند درثانی این خانم خوب گفت منظورش امکانات وبرنامه ها وسودش فقط برای افرادخاص است
 • فدائی اسلام و ایران🇮🇷 IR ۰۳:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  7 47
  حزب الله بالغ بر ۹۹ درصد از جمعیت ایران اسلامی را تشکیل میدهد و آن یک درصد حزب شیطان هستند و مرید آن. حزب اللهی ها بخش اندک نیستند بلکه خودفروخته ها توهم زیاد بودن دارن!
 • IR ۰۶:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  34 5
  حیف وقت عزیزمان که پای رسانه ای که فقط گزینشی است هدر برود
 • انیتا IR ۰۶:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  23 5
  درسته ،، اون گروه اندک ک مملکت رو با بی تدبیری ، بیسوادی، وطمع به قدرت و ثروت به این روزگار شوم و سیاه کشیده ، دیگه احتیاج به تبلیغ از طریق صداسیما شون ندارن ، فعلا دور دورشونه . مردم ایران بعد از سالها تلاش برای اصلاح این وضع از همه چیز اینها بریدن ، به امید روز آزادی!
 • US ۰۷:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  9 6
  دریوتیوپ اخبار بی بی سی فارسی را میدیدم با کارشانسی درتلاویو مصاحبه می کزد اول که دیدم مجری بی بی سی اون فرد را که ازحملات اسراییل حمایت میکزد به چالش کشید وپرسید نتانیاهو گفته بعد از تسلط برغزه اسرائیل درآنجا تامدتی حکومت نظامی خواهد کرد ان فرد جمله ای شبیه به این گفت که این نظر نتانیاهو هست نه نظر اسرائیل بلکه شاید بعد ازاین عملیات نتانیاهور رابرکنارکنند وووو دیدم که چه قدر آزادی بیان دارند تلویزیون ماهم ازادی بیان دارد تاحدی که فردی رابیاورند که حس چاپلوسی داشته باشد وبرای خودشیرین گردن مطالبی بگوید که جریان حاکم ازان فردخوششان بیاید اگر یک فردی مطلبی بگوید خلاف نظر اقلیت حاکم انگار یک مسئله مهمی و یامعجزه ای اتفاق افتاده که فردی یاکارشناسی چنین مطلبی گفته اخراین هم شد ازادی بیان هنوز بعد از۴۰سال مامترقی نشده ایم .
 • ES ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  13 4
  اتفاقا همین جماعت بر همه ارکان کشور مستولی هستند ،چه تایید کنند چه تکذیب در اصل موضوع تفاوتی حاصل نمیکند دلیلش هم همین وضعیت بی حساب و کتاب کشور که هیچ چیز سر جای خودش نیست
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  19 5
  مگه کسی هم صدا و سیمای میلی حضرات رو نگاه هم میکنه. اصلا یادم رفته آرمش چه جوری بود.
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  13 3
  جناب آقای قره! اگر نظر مردم برای حضرات مهم بود که این گونه نمی‌کردند. سوپر انقلابی‌ها هدف‌شان گرفتن خاکر‌یزهای قدرت بود که به یاری شورای همیشه نگهبان به این هدف رسیدند.صدا و سیما نیز بخشی از این منظومه بود که از سال ۶۸ دربست در اختیار آنان قرار گرفته. اگر به اندازه یک جو خرد می‌داشتند و نظر مردم برای‌شان مهم بود، صدا و سیما دچار ورشکستگی( به تقصیر) نمی‌شد.به شبکه الجزیره نگاه کنند تا شکست تمام عیار خود را به چشم ببیند.
 • dayani IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  14 1
  ترسناکتر از این فرمایش ، فرمایش اقای رفیقدوست بود که فرمودند ، در اولین دقیقه حمله همه آنها را می کشیم و... آش آنقدر شور بود که کیهان مثلا اعتراض کرد و رفیق دوست حرفش را تغییر داد و مکانهایی که ممکن است مورد حمله قرار گیرند را عنوان کرد، که البته نمی شود آنها را کشت، بلکه می شود خراب کرد. سیاستمدارمان کهنه کارمان که این است، وای به حال تازه واردان به سیاست.
 • ناشناس IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  11 3
  اون یه قسمتشو دوست داشتم میدونند مردم بعیده برند رای بدند به خاطر همین هم انگار تلاش دارند اون یه عده ارزشی کمی هم که موندند رو در انتخابات مجلس به طرف خودشون بکشونند و به اونها رای بدند. الان به جز ارزشی ها و تندرو ها و ..با این وضع فلاکت بار کی رای میده،میخوان همون چند درصد که رای میدن به نفع اینا رای بدند.
 • ح IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  7 1
  سلام این خانم معنی حزب‌اللهی رو می‌دونه چیه
 • مجید IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  4 0
  به تلویزیون نظم بدهید ، اصلاح طلبان نماینده خودشان هستند
 • seyannosh IR ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  1 0
  عالی بود ❤️
 • IR ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  8 1
  فارسی رو پاس بدار رسانه ملی یه بیانیه دادی 1000 تا کلمه عربی داری همون طور که .........................................................
 • علی IR ۱۹:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  11 0
  من نیز ماهانه اینترنت میخرم و خبر های رسانه های مختلف را میبینمو و می‌خوانم. اینکار ارزان‌تر و با صرفه تر از خرید یک وسیله ای بنام تلویزیون با ابعاد بزرگ و جایگیری در گوشه یک منزل کوچک و هزینه های استهلاک و برق مصرفی آن خبرها و برنامه های نا مناسب و بیخودی است که حتی کودکان نیز از دیدن مجری های پیر و فرسوده و کارتون های دوبله شده بسیار بسیار پر حرف و جنجالی خودداری می‌کنند. تلویزیون ۱۰ سال پیش در منزل ما فوت کرده و دیگر کارآیی و بازده نداشت .
 • IR ۲۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  3 10
  فرافکنی عده ای اصلاحات چی غربزده
 • محمدی IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  15 2
  فقط این را باید کفت حیف از این همه شهید که نااهلان جای اونا اومدند از بالا تا پایین
 • IR ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  3 7
  هیچ کس باور نکرده یا خبر آنلاین باور نکرده وبه بقیه هم تسریع میده والا اگه تلویزیون بیانیه هم‌نمی داد باز میگفتید چرا هیچی نمیگه ولی بدونید این ب نامه همین‌ه از طیف های مختلف مهمون دعوت میکنه این یعنی حرف این خانم را قبول نداره.
 • IR ۲۳:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۱۹
  9 3
  این پایداری چیها مردم ،انقلاب وحاکمیتی را که ملت با خون خود ۴۰سال نگه داشته بود را به گروگان گرفته اند،اینها چند سالی است که شمشیر را برای مردم از رو بسته اند وبا حیله و تفرقه افکنی و دودستگی از تعداد حداقلی خود با ابزار قدرت بر علیه تمام آرمانهای به حق مردم که برای آن از جان مال خویش گذشتند قد علم کرده اند تا ایران ضدایرانی را تجزیه کنند
 • سایان IR ۰۳:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۰
  2 13
  حزب الله,یک جریان کوچک نیست که شما می فرمایید:یکنفر تمام فرهنگ و تاریخ مملکت رو بنام یک جریان کوچک بزند.زمان جنگ که همه مدعیان امروز،فراری بودند،بچه های حزب اللهی در خط مقدم می‌جنگیدند و کشته می شدند.مردم چقدر فریب خورده شده اند که با شنیدن یک حرف ،که نه کسی سود می رساند،نه ضرر،جنجال می آفرینند,بقول شما!ولی در برابر اعمال افرادی مانند آذری جهرمی که با فیلترینگ شبکه های اجتماعی به کسب و کار هزاران هزار نفر ضرر زدن و هزاران هزار نفر رو بدبخت کردند،بسبار کمترجنجال می آفرینند!!.آیا حرفهای این خانم بدتر بوده یا اعمال و رفتارهای افرادی نظیر آذری جهرمی؟
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۰
  10 2
  اتفاقا، حرفی که از زبان مهمان گفته شد، موضع رسمی رسانه ی ملی است، وگرنه به آن رسانه ی میلی نمی گفتند.
 • گمنام IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۰
  13 3
  مگر غیر از این است! خانم منصوره معصومی اصل عين واقعیت را گفته است اگر خلاف واقع گفته اون وقت بیانیه بدین و حرفهایش را تکذیب کنید. متاسفانه مملکت و تمام منابع آن در اختیار یک جریان خاص حداقلی است. و کسی جز آنها سهمی در این مملکت ندارد.
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۰
  10 3
  واقعاً کسی تلویزیون میبینه؟