خشکی «گاوخونی» ۱۸ ساله شد/برداشت ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب در بالادست زاینده رود

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست اصفهان گفت: ۱۸ سال است تالاب گاوخونی خشکیده است و حقابه آن تامین نمی شود که اثرات شدید آلودگی برای کل کشور در پی دارد اما مشخص نیست چرا مسئولان چشم بر فرونشست و مشکلات ناشی از خشکی زاینده رود بسته اند.

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان، به دنبال بررسی مسائل و مشکلات حوضه زاینده‌رود و در راستای پیگیری استاندار اصفهان و معاونین به منظور بیان مطالبات مردمی، وزیر کشور و وزیر نیرو وارد اصفهان شدند.

در این نشست احمدرضا لاهیجان‌زاده مدیرکل محیط زیست استان اصفهان، با بیان اینکه طی هفت سال اخیر تعداد روزهای ناسالم در هوای کلانشهر اصفهان بیش از ۲۳۸ درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: از روز ۱۳ آبان ماه تا بیست‌وچهارم با پدیده محبوس شدن هوا بر منطقه خاورمیانه مواجه بودیم، اما شهر اصفهان در کل کشور بالاترین میزان و شدت آلودگی را داشت به نوعی که میزان شاخص آلایندگی در ساعت ۱۲ بامداد برخی شبها به عدد ۳۰۰ رسید.

مدیرکل جدید حفاظت محیط‌زیست اصفهان با بیان اینکه تعهدات وزارت کشور در بخش حمل و نقل و مترو عملیاتی نشده است، بیان کرد: در سال گذشته و سال ماقبل آن ۸۳۰ میلیون لیتر مازوت فقط در نیروگاه منتظری سوزانده شد که سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را مستقیماً تحت تأثیر آلودگی قرار می‌دهد اما تعهداتی که در بخشهای خودرو، حمل و نقل و نیروگاهی داده شده عملیاتی نشده است.

فرونشست جمعیتی بالغ بر ۲.۵ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد

وی با بیان اینکه فرونشست در دشت اصفهان جمعیتی بالغ بر ۲.۵ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد و اگر جریان زاینده‌رود برقرار نشود، این فرونشست تا سال ۱۴۱۰ به نیم متر خواهد رسید، گفت: در این صورت بخش شمالی شهر اصفهان باید تخلیه شود چراکه هم اکنون فرونشست تا ۱۵۰ متری ورزشگاه نقش جهان رسیده است.

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه ۱۸ سال است تالاب گاوخونی خشکیده است و حقابه آن تامین نمی شود، گفت: خشکی تالاب اثرات شدید آلودگی برای کل کشور در پی دارد اما مشخص نیست چرا مسئولان چشم بر فرونشست و مشکلات ناشی از خشکی زاینده رود بسته اند.

در ادامه حسین محمدرضایی بیان کرد: طبق مصوبات هفدهمین، سیزدهمین، پانزدهمین، بیست‌وچهارمین و چهل و یکمین جلسه شورای عالی آب، تصویبنامه هیئت وزیران سال ۱۳۳۳، بند ب پانزدهمین جلسه شورای عالی آب کشور، بارگذاری جدید بر حوضه زاینده‌رود ممنوع شده است، از کجا می‌گویند این بارگذاری جدید نیست.

برداشت ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب در بالادست زاینده رود

وی با اشاره به اینکه این شرایط در حالی بر اصفهان حاکم شده است که وزیر یک اصفهانی است اما ما بدون تکیه بر قومیت مسئولان، تنها به دنبال رعایت انصاف هستیم، تصریح کرد: در طول سه دهه گذشته ۱۰ هزار هکتار توسعه باغات و اکنون نیز ۱۳۰ هزار هکتار توسعه را در بالادست حوضه شاهد هستیم و رئیس حوضه زاینده رود اعلام کرده است استان مجاور ۶۰۰ میلیون مترمکعب در بالادست زاینده رود برداشت می‌کند.

عضو هیئت مدیره اتاق اصناف کشاورزی اصفهان با بیان اینکه از دولت سیزدهم انتظار عدالت و ممنوعیت اجرای این پروژه غیرقانونی را داشتیم، گفت: حدود یک میلیون نفر از مردم چهارمحال ساکن اصفهانند و برای این مردم آب شرب، بهداشت و فضای سبز اختصاص می‌یابد.

وی ادامه داد: به طور کلی دو درصد از جمعیت چهار محال (یعنی ۶۰ هزار نفر!) در حوضه زاینده رود زندگی می کنند اما آب نیمی از این استان را از طریق بن- بروجن از زاینده رود بیمار و بی آب تخصیص دادند، گفت: این در حالی است که دو میلیون و ۹۴۰ هزار نفر در مابقی حوضه زاینده رود از آب این رودخانه محروم باشند و استان مجاور به جای اینکه از حوزه کارون که ۹۷ درصد چهارمحال در حوضه آن قرار دارد بهره ببرند، از این حوضه بی آب، برداشت آب جدیدی را اجرا کرده اند.

وی با بیان اینکه تصمیمات وزارت نیرو سلیقه‌ای است، بیان داشت: رودخانه زاینده رود هر سال ۱۰ ماه خشک است؛ رئیس حوضه می‌خواهد از تهران حوضه را مدیریت کند و این در حالی است که حتی آبی که به کشاورزان تخصیص می‌دهند کافی نیست.
۴۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1838411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =