سیگنال بودجه به بازار سرمایه/ بورس به کدام سمت می‌چرخد؟

بازار سرمایه در اولین روز هفته با وجود پیشروی اندک قیمت ارز، باز هم از رنگ قرمز دل نکند و شاخص همچنان در بازه منفی باقی ماند.

ایمان ربیعی- رنگ قرمز شاخص حالا مدتی است که که دائم خود را نشان می‌دهد . در روزهای مثبت شدن باراز ارز ، در روزهای منفی شدن بازار ارز و ... . حالا هر سیگنالی در منفی شدن شاخص تاثیر خود را به جا می‌گذارد . بسیاری معتقدند رنگ قرمز امروز شاخص ناشی از واکنش بازار سرمایه به بودجه‌ای است که برای سال آینده تدوین شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.

حالا بازار سرمایه یکپارچه فروشنده است و برخلاف روال هفته گذشته، سفارش‌های فروش روی تابلوی معاملات نمادهای مختلف، خریدار جدی ندارد.

در پایان معاملات روز ابتدایی هفته، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با افت 0.12 درصدی (معادل دو هزار و 337 واحد از ارتفاع این شاخص)، در سطح دو میلیون و 19 هزار و 994 واحدی قرار گرفت.

کاهش ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن به‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن با افت 0.07 درصدی (معادل 494 واحد)، در ارتفاع 705 هزار واحدی باقی ماند.

شاخص‌ کل فرابورس که منعکس‌کننده سطح عمومی قیمت‌ سهام شرکت‌های حاضر در فرابورس است نیز با افت 0.04 درصدی معادل 9 واحد از ارتفاع این شاخص، موفق شد در افق 25 هزار و 103 واحدی دیده شود.

بورس تهران در آیینه آمار و ارقام

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) در روز شنبه را، چهار هزار و 99 میلیارد تومان نشان می‌داد.

کارشناسان معتقدند تا زمانی که شاخص ارزیابی بورس تهران نتواند در محدوده‌های بالاتر از هشت همت تثبیت شود، از منظر تابلوخوانی تاییدیه رشد بلندمدتی بازار صادر نشده است. در حال حاضر با قرارگیری ارزش معاملات در کانال چهار هزار میلیاردی، به نظر می‌رسد بازار هنوز تا رسیدن به تاییدیه‌های صعود پایدار فاصله دارد.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز شنبه را هم 6.7 میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد. کارشناسان معتقدند هر چه حجم معاملات در محدوده‌های فعلی شاخص کل، سطوح بالاتری را لمس کند، چشم‌انداز روشن‌تری از موج تازه بازار در ذهن سهامداران ترسیم می‌شود. چرا که ورود سهامداران تازه‌نفس، راه صعود را هموارتر می‌کند.

همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز حکایت از ورود سرمایه حقیقی‌ها به بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس روز شنبه، خبر از ورود 43 میلیارد تومانی پول به سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

پیش بینی بورس یکشنبه

تجارت نیوز نوشته است: بازار سرمایه در واپسین روزهای آبان‌ماه، هفته‌ای رکودی را پشت سر گذاشت و اهالی بازار سرمایه شاهد پایین بودن ارزش معاملات بودند. مهم‌ترین عامل این رکود، سیاست‌های انقباضی شدید از سوی بانک مرکزی بوده است. مکانیسم این سیاست‌ها به این صورت است که بانک مرکزی با کاهش عرضه پول، سبب کبود نقدینگی در بازارهای دارایی می‌شود.

از سوی دیگر، در این شرایط نرخ‌های بهره بدون ریسک افزایش پیدا می‌کند. در واقع تلاش بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز، اثر خود را بر بازار سهام نیز گذاشته است. حال با توجه به اینکه نرخ دلار، محرک اصلی کلاس‌های دارایی مختلف از جمله بازار مسکن، خودرو و بورس محسوب می‌شود و با سیاست‌های تثبیتی بانک مرکزی در کوتاه‌مدت انتظار رشد دلار نمی‌رود، به نظر می‌رسد رکود سایه‌افکنده بر بازارها ادامه‌دار باشد.

لازم به توضیح است شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران بدون تغییر خاص نسبت به روزها و هفته‌های گذشته خود در همان محدوده 2 میلیون واحدی ایستاده است و شاخص قرار است. از منظر تکنیکالی با بررسی روندهای ایجاد شده در بازار در حال حاضر شاهد روند بی رمق و ثابت در بازار هستیم به‌طوری‌که میانگین شاخص 55 روزه و 200 روزه شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در کنار یک دیگر قرار گرفته‌اند و بازار را به شاخص کل کمی پایین‌تر از این محدوده‌ها در حال نوسان است.

از منظر تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار در یک باکس حمایتی-مقاومتی قرار دارد و اهالی تکنیکالیست بازار سرمایه در این مواقع به الگوی مستطیل اشاره می‌کنند که این امکان برای این الگو وجود دارد که یکی از سطوح حمایتی یا مقاومتی ایجاد شده در بازار را بشکند و به اندازه موج قبلی تشکیل شده برای این الگوی کلاسیک شاهد شروع روند باشیم. البته که اکثریت بازار در این موضوع توافق دارند که بازار توان حرکت به سمت اعداد و ارقام بالاتر را خواهد داشت.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1841129

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =