در کمیسیون‌های خبرگان در مورد قائم مقام رهبری دارند کار می‌کنند اما از گزینه‌ها هیچ‌کسی باخبر نیست /این کمیسیون فقط و فقط با رهبری مشورت می‌کند

جماران نوشت: نماینده استان مازندران در مجلس خبرگان گفت: بعضی‌ها را می‌شناسم که با توان قدرت مالی آمدند به مجلس، نه اینکه لیاقت داشته باشند؛ توان مالی داشته، پول زیاد خرج کرده، پوسترهایی با چندین مدل پخش کرده و از مردم رأی گرفته است. آن کسی که واقعا لایق مجلس بود، نتوانست رأی بیاورد.

آیت الله رحیم توکل، نماینده استان مازندران در مجلس خبرگان رهبری در گفتگویی به بیان نکاتی درباره بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات، ردصلاحیت‌ها توسط هیأت اجرایی انتخابات، کمیسیون انتخابات رهبر آینده و ... پرداخته است.

اظهارات جنجال برانگیز عضو مجلس خبرگان درباره قائم مقام رهبری /دبیرخانه سکوت می کند یا واکنش نشان می دهد؟ 

واکنش سایت روحانی به اظهارات عجیب نماینده مجلس خبرگان /روحانی گفت «من از این توطئه نمی‌گذرم»

پخش کلیپ علیه حسن روحانی در حضور ابراهیم رئیسی/ تعیین تکلیف آیت الله توکل برای شورای نگهبان: باید روحانی را ردصلاحیت کنید

فقط ۳ نفر از اسامی گزینه‌های«رهبری» آینده اطلاع دارند/ ماموریت «کمیته خیلی سرّی و محرمانه» چیست؟

در ادامه بخشی از این گفتگو را می خوانید.

مقام معظم رهبری در فروردین ماه امسال نکات خیلی مهمی را درباره انتخابات مطرح فرمودند از جمله: رقابتی شدن، انتخابات سالم و مشارکت بالا. با توجه به برخی ردصلاحیت‌های صورت گرفته در هیأت های اجرایی، شما تحلیل‌تان چیست و چه خواهد شد؟

من از شما سوال می‌کنم، اگر برای دخترتان ده نفر خواستگار بیاید، آیا شما به همه می‌گویید چشم، بفرمایید به یکی تان می‌دهم؟ یا بررسی می‌کنید که چه کسی لایق است و می‌تواند برای شوهری، مرد خوب، اهل زندگی، با اخلاق و با غیرت باشد؟ معلوم است که بررسی می‌کنید. قضیه اینجا هم مثل قضیه دختران است؛ شما که در خواستگاری از دخترتان کنجکاوی می‌کنید و به هر کسی دختر نمی‌دهید، آیا در اینجا هرکسی که آمد ولو خائن، بی‌سواد و بی‌غیرت دینی باشد، می‌توانید او را قبول کنید؟ یا در یک اداره‌، هرکه بیاید به عنوان کارمند قبول می‌کنند؟ معلوم است که بررسی می‌کنند.

وقتی استخدام کارمند برای یک اداره ده بیست سی نفری شرایط دارد و آنها را براساس آن شرایط اداره بررسی می‌کنند تا هرکسی نتواند وارد آن اداره شده تا بعد مشکل ساز شود یا برای دخترتان هم هر خواستگار که بیاید بدون بررسی نمی‌دهید، حالا بحث مملکت و اداره حدود ۹۰ میلیون نفر در میان است. نمی‌شود هر که بیاید، بگوییم چشم بفرما تو! هیچ عاقلی این کار را نمی‌کند. ملاک‌های بررسی برای این است که آن کسی که از اغیار است و آن کسی که عزت ایران را نمی‌خواهد، باید کنار برود. در اداره، رئیس برای جذب کارمند تحقیق می‌کند. اینجا هم تحقیق می‌کنند؛ آنهایی که در تحقیقات قبول شدند، بفرمایند. آنهایی که با این وصف باز هم معترض‌اند، بگویند. ما دلیل‌مان را برای‌شان نشان می‌دهیم و می‌گوییم به این دلیل قبولت نکردیم. اگر راضی باشد، در روزنامه کثیر الانتشار آن را پخش می‌کنیم و ما بدون دلیل رد نمی‌کنیم. همه چیز ملاک می‌خواهد.

خیلی از اینها نماینده مجلس بودند و حتی برخی الآن هم نماینده مجلس‌اند!

باشند! بعضی‌ها را می‌شناسم که با توان قدرت مالی آمدند به مجلس، نه اینکه لیاقت داشته باشند؛ توان مالی داشته، پول زیاد خرج کرده، پوسترهایی با چندین مدل پخش کرده و از مردم رأی گرفته است. آن کسی که واقعا لایق مجلس بود، نتوانست رأی بیاورد. آنهایی که الآن در مجلس هستند، آیا همه اینها از یک‌دم درستند؟ در میان اینها افراد ناسالم وجود ندارد؟

سوال می‌کنم: یک قانون می‌خواهد در مجلس تصویب بشود، چند نفر از اینها می‌آیند فکر می‌کنند که این قانون در کجای دنیا پیاده شد و با چه مشکلاتی برخورد کرده است؟ و آن مملکت برای حل مشکل این قانون چه کارهایی انجام داده است؟ اینها اصلا در این وادی‌ها نیستند؛ به محض اینکه می‌ایند در صحنه، از همین ورودی‌اش افراد را گزینش می‌کند که دور بعدی رأی بیاورد. این را عزل می‌کند، آن را عزل می‌کند تا برای دور بعدی مجددا به مجلس برود. حالا چهار تا جاده هم می‌سازد، این جاده ساختن‌ها وزیر راه و ترابری دارد، وزیر راه دارد و کار شما نیست. تو دنبال کار خودت برو. درمانگاه می‌سازند، این مال وزیر بهداشت است. فلان کار، مال فلان وزیر است. این کار تو نیست.

فرمودید «اغیار»؛ اغیار چه کسانی‌اند، چه ویژگی‌هایی دارند؟

آنهایی که عزت ایران، عزت مسلمین، عظمت ما، عظمت خون شهدا و عظمت امام و رهبری را نخواهند، اینها اغیارند. آنها اگر در ایران باشند، اینجا فتنه می‌کنند و اگر در پناهندگی می‌روند، آنجا فتنه می‌کنند.

به اینهایی که فتنه می‌کنند، باید گفت که بر فرض محال -فرض محال که محال نیست- این نظام کنار برود، جایش چه می‌خواهید بیاید که برای عزت ایران کار بکند؛ عزت ایران را بخواهد و خون شهدا را بطلبد؟ انگلستان! آمریکا! چرا آنها نمی‌فهمند و دارند چه کار می‌کنند؟

انشاء‌الله خدا به رهبر انقلاب طول عمر بدهد، گفته شده که در اجلاسیه خبرگان درباره آینده رهبری و تعیین شخص رهبری آینده هم نکاتی مطرح شده است، آیا این مطلب واقعیت دارد؟ آیا اساسا در این رابطه اشاره‌ای شده است؟

نخیر، در اجلاس مطرح نشده است. در کمیسیون‌ها یک چند نفری هستند که در مورد قائم مقام رهبری دارند کار می‌کنند؛ آنها افراد را گزینش کرده و فقط با رهبری مشورت می‌کنند. اما از گزینه‌هایی که این چند نفر دارند انتخاب می‌کنند، هیچ‌کسی با خبر نیست. در اجلاس هم از این حرف‌ها مطلقا حرفی به میان نیامده است.

یعنی آن کمیسیون انتخاب رهبری آینده یا قائم مقام رهبری، یک کمیسیون جدا و خاصی است؟

بله. چند نفری عضو آن هستند که فقط کارشان بررسی گزینه‌ها است، فقط هم با رهبری مشورت می‌کنند و رئیس خبرگان هم که رئیس‌اند. دیگر احدی خبر ندارد که اینها چه کار دارند می‌کنند. کاملا مخفی است.

خود حضرتعالی هم عضو آن کمیسیون هستید؟

بله.

دیگر چه کسانی‌اند؟

به هرحال، این مال خود کمیسیون است؛ حرف‌هایی است که بیرون نباید درز پیدا کند.

البته شنیده بودم بعضی افراد مثل آقای رئیسی و آقای خاتمی عضو این کمیسیون هستند.

من هم هستم.

بله، شما هم هستید. دیگر غیر شما سه نفر چه کسانی هستند؟

می‌توانید از هیئت رئیسه کمیسیون‌ها سوال کنید، مشکل ندارد. بپرسید که اعضای این کمیسیون چه کسانی هستند. البته خیلی هم به کارتان نمی‌آید.

نه، خیلی هم ضرورتی ندارد. آیا در این کمیسیون نسبت به این قضیه به نتایج مثبتی هم رسیده‌اید؟

منظورتان چیست؟

یعنی با رهبر انقلاب که مشورت کردید، به یک فرد روشن یا شورای خاص رسیدید؟

در این کمیسیونی که ما هستیم، چند نفر مأمورند تا این کار را بررسی کنند، از کارشان هیچ کسی اطلاع ندارد، فقط و فقط با رهبری مشورت می‌کنند.

اسمش هم کمیسیون انتخاب رهبر آینده است؟

بله. مال کمیسیون تحقیق هستند که این چند نفر در کمیسیون تحقیق مسئول این کار هستند و این کارها را هم دنبال می‌کنند. اسامی را به احدی نمی‌گویند. کارشان را برای احدی بیان نمی‌کنند.

مهم‌ترین برنامه‌هایی که در اجلاسیه اخیر خبرگان اتفاق افتاد، از نظر شما چه برنامه‌ها و موضوعاتی بود؟

آنها دارند اساس‌نامه را تکمیل می‌کنند که بحمدالله این دفعه، اساس‌نامه خبرگان تکمیل شد. قوانین موجود بررسی گردید و با نظرخواهی که انجام شد، یک اساس‌نامه خیلی قاطع، جامع و خوب بحمدالله کارش تمام شد.

همیشه این سوال مطرح بوده است -این دفعه هم بعضی‌ها مطرح کردند؛ حالا بعضی‌ها واقعا از روی پرسش، بعضی هم از روی شیطنت- که اساسا در خبرگان رهبری، آیا رهبر انقلاب به خبرگان گزارش کار بدهد یا اینکه نه، خبرگان بروند خدمت رهبر و گزارش کار بدهند؟ شما نظرتان چیست؟

اینها از یک موضوعی بی‌خبرند و لذا در هوا دارند حرف می‌زنند. رهبری درباره مردم صحبت می‌کنند، نظرات و رهنمودهایشان را بیان می‌کنند و به کمیسیون که باید خط بدهند، خط داده می‌شود. از آن طرف، افرادی هستند که با خود رهبری صحبت می‌کنند: در فلان مورد که شما اقدام فرمودید، از رهبری توضیح می‌خواهند و رهبر هم توضیح به آنها می‌دهد. این گزارش‌دهی دو طرفه است؛ هم رهبری با خبرگان در تماس است و هم اعضا با خود رهبری در تماس هستند.

یعنی خبرگان روی نهادهای زیرمجموعه رهبری به طور کامل اشراف دارد؟ پیگیری و نظارت دارد؟

نهادهای زیرمجموعه رهبری هر دسته‌ای برای خودشان مأموریت‌هایی دارند که انجام می‌دهند. این طور نیست که همه نهادهایی که مال رهبر است بیایند، نه. برنامه‌ای دارند و به آن برنامه‌ها عمل می‌کنند.

پس خبرگان رهبری روی نهادهای زیرمجموعه رهبری دخالت و نظارتی ندارد؟

اگر موردی پیش بیاید، نظرات‌شان را به آنها می‌گویند. اما چون خبرگان کار اجرایی ندارد، در اجرای کار نهادها داخل نمی‌شود. اما رهنمود و خط می‌دهد، با آنها صحبت می‌کند و از کار آنها مطلع می‌شود.

درباره مشکلات دولت و به‌هرحال، اینکه نتوانسته تا الآن به همه آن اهداف یا وعده‌هایی که داده عمل کند، آیا در خبرگان هم صحبتی شد؟

این واقعا بی‌انصافی است! واقعا بی‌انصافی است. هم‌قد دو سال عمر دولت را نگاه کنید، چقدر کار کرده است! دولت قبلی یک مملکت ورشکسته را به رئیسی داد؛ چند هزار میلیارد تومان بدهی بار آورد که این دولت مجبور است هر ماه این بدهی‌ها را صاف کند و اخیرا بدهی به بانک مرکزی داده شد. غیر از آن، این همه کار انجام شد و این همه برنامه انجام شد.

من از شما یک سوال می‌کنم بی‌رودربایستی: اگر یک خانه‌ای خراب بشود و بخواهند آن را درست کنند، چند سال طول می‌کشد؟

خیلی زمان می‌برد.

خیلی خوب، از درست کردن یک خانه تا درست کردن یک منزل -وقتی خراب بشود- چقدر طول می‌کشد! آقای رئیسی واقعا دارد کار می‌کند. واقعا دارد کار می‌کند.

مثلا چندتا از آن کارهای مهم دولت که فکر می‌کنید اینها مهم بوده است را نام ببرید. در حوزه اقتصاد، سیاست، فرهنگ؛ مثلا در اقتصاد که به‌هرحال گرانی‌ها، مشکلات مردم، افزایش قیمت دلار و... وجود دارد.

ببینید! چند صد هزار میلیارد تومان بدهی بگذارند جلوی رئیسی، باز هر ماه یک رقم عظیمی پول بدهی‌ها را باید بدهد. مملکت را داغان کرده به رئیسی تحویل دادند. حالا می‌خواهید از همان شب اول و از همان سال اول همه کارها را انجام بشود؟ باز با همه این حرف‌ها، انقلاب با ایران با عزت دارد جلو می‌رود. دنیا فهمیده است که اگر باز در منطقه بخواهند کاری انجام بدهند، ایران را باید ببینند. آیا این عزت، مفت و راحت جلو آمد؟ با همه این خرابی‌ها، دشمن به اینجا رسید که تحریم و جنگ اثر نکرده است. بعد همین توان را به سمت کارهای فرهنگی بردند. حالا همه دارند، برمی‌گردند و گفتند تحریم دیگر اثر نمی‌کند، چرا اثر نمی‌کند؟ چون رهبری، جناب رئیسی و عزیزان با تمام توان دارند کار می‌کنند.

فرمودید تحریم اثر نمی‌کند؟

اثر نکرد. این‌همه به ایران فشار آوردند، آیا ایران زمین خورد؟ دیدند که ایران باز دارد جلو می‌رود. آدم را اگر تب هم بگیرد، اگر سرما هم بخورد، یکی دو روز بر بستر بیماری می‌افتد، اما ایران با وجود این همه تحریم‌ها، همچنان به جلو می‌رود. رئیس دومای روسیه گفته است: این چیزی که بر شما رفت، اگر بر ما می‌رفت، ما شش ماهه نابود می‌شدیم. شما چطور طاقت آوردید؟ وقتی جنگ با اوکراین پیش آمد، نزد مسئولین ایرانی آمدند که ما را در تحریم بردند، شما در تحریم چه کار کردید؟ به ما یاد بدهید. روسیه ابرقدرت شرق است، می‌گوید شما در تحریم چه کار کردید که زمین نخوردید؟ ما بودیم، شش ماهه نابود بودیم. این همه دارند کار می‌کنند، شما می‌گویید دولت چه کار کرده است! با این همه برنامه‌های‌شان دیگر می‌خواهید چه کار بکنند؟

پس این‌طوری که می‌فرمایید، اجلاسیه اخیر خبرگان تقریبا همه‌اش تعریف و تجلیل از دولت بوده است؟!

بله. ما باید از دولت بگوییم؛ ما اولین پیش شرط را به رئیسی می‌گوییم، بعد به خادمان و این وزرا می‌گوییم. آنهایی که واقعا دارند کار می‌کنند. بله بین اینها افرادی شاید باشند که ما عمل‌کردشان را قبول نداریم. منتها همه آدم منزهند؛ اشتباهاتی هم دارند.

آینده کشور را چگونه می‌بینید؟

بسیار بسیار روشن و عالی.

۲۷۲۱۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1842247

برچسب‌ها