ایران از واردات ممبران‌های اسمز معکوس بی نیاز شد

با انتقال پیشرفته ترین تکنولوژی دنیا در زمینه تولید ممبران‌های اسمز معکوس به داخل کشور توسط بنیاد جهانی انرژی، ایران از واردات این ممبران‌ها بی نیاز شد.

به گزارش خبرآنلاین، میثم فرج الهی در بازدید از نخستین واحد تولید ممبران اسمز معکوس کشور در کارخانه غشا صنعت ایساتیس اظهار داشت: با افزایش اهمیت آب در دنیا و به ویژه در صنایع و کشورهایی از جمله ایران که مشکل کمبود آب دارند، مسئله بازچرخوانی، بازیافت و شیرین‌سازی آب بسیار مهم است.

وی با تاکید بر اینکه در دنیا بر روی این موضوع برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای شده خاطرنشان کرد: در کشور ایران موضوع آب شیرین‌کن‌ها بسیار مورد توجه است و برای آن به عنوان راهکاری در حوزه رفع مشکل تامین آب سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.

مدیر مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در حوزه آب شیرین‌کن‌ها، یکی از مباحث اصلی و مهم کشور که به عنوان یک گلوگاه مطرح است، بحث ممبران و غشاهای آن است.

فرج الهی ممبران اسمز معکوس را یکی از محصولات استراتژیک و مهم دانست و تصریح کرد: در این بخش تولید ممبران‌های غشا صنعت با همکاری‌های خوبی که در بخش بین‌الملل داشته توانسته خط تولید و مواد اولیه بسیار با کیفیت برای تولید آن را به کشور وارد کرده و محصول نهایی آن بسیار با کیفیت است که می‌تواند نیاز کشور را برطرف نماید.

وی ادامه داد: با این وجود مسئله بسیار مهم و اساسی که در این حوزه داریم، آن است که حتما باید زنجیره این چرخه بسیار مهم در کشور تکمیل شود و اگر به مرور بتوانیم اقدام به داخلی سازی آن کرده و وابستگی خودمان را به خارج از کشور قطع نماییم اقدام بسیار ارزشمندی صورت گرفته است.

فرج الهی ادامه داد: در مرکز طرح‌های کلان معاون علمی ریاست جمهوری این موضوع را به صورت ویژه در دستور کار قرار دادیم و در بحث داخلی سازی المان‌های ممبران‌های اسمز معکوس اقدامات خوبی را انجام داده‌ایم.

مدیر مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری عنوان کرد: با این وجود مسئله بسیار مهم این است که بحث گلوگاه‌های این زنجیره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است اما خودکفایی کامل و قطع وابستگی به خارج از کشور نیازمند زمان است.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین موضوعاتی که در ارتباط با خودکفایی در این بخش وجود دارد آن است که قطعا نیاز کشور نسبت به تولید تمام بخش‌های ممبران کمتر است و باید برای اقتصادی بودن این کار به بازارهای صادراتی هم فکر شود وگرنه با تیراژ پایین نیاز کشور شاید این کار خیلی این کار اقتصادی نباشد.

فرج الهی تولید ممبران‌های غشا صنعت در استان یزد را اقدامی بسیار ارزشمند در راستای تولید این محصول استراتژیک برای کشور دانست و اظهار امیدواری کرد که بتوانیم در آینده درصد بومی سازی و داخلی سازی این صنعت در کشور را افزایش دهیم و ایران را از واردات این محصول بی نیاز کنیم.

انتقال تکنولوژی ممبران های اسمز معکوس به عنوان یک محصول کاملا استراتژیک برای کشور توسط بنیاد جهانی انرژی انجام شده است.

۴۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1843315

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =