رفتار متفاوت رزمندگان ایرانی با اسرای عراقی/ دست نیروهای ایرانی با سیم تلفن صحرایی بسته می‌شد +عکس

فارس نوشت: اباصلت بیات، عکاس دفاع مقدس گفت: رزمنده‌ها در عملیات شکست حصر آبادان، حدود ۳ هزار نظامی عراقی را به اسارت گرفتند. رفتار ما با اسرای عراقی و رفتار بعثی‌ها با اسرای ما اصلا قابل مقایسه نبود.

آنچه از خاطرات اسرای دفاع مقدس می‌شنویم و می‌خوانیم، آغاز اسارت رزمندگان ما، آغاز شکنجه‌ها و تشنگی و گرسنگی بود و گاهی بعثی‌ها به قدری اسرای ایرانی را شکنجه می‌کردند که این اسرا در غربت به شهادت می‌رسیدند.

«اباصلت بیات» که از عکاسان دوران دفاع مقدس است، در یکی از سوژه‌های عکاسی‌، سراغ اسرای عراقی رفته است که لحظه‌های نخست اسارتشان است و رزمندگان ایرانی به آنها آب می‌دهند. روایت این عکاس را در ادامه می‌خوانیم.

رفتار متفاوت رزمندگان ایرانی با اسرای عراقی/ دست نیروهای ایرانی با سیم تلفن صحرایی بسته می‌شد +عکس

یکی از مناطقی که در اوایل جنگ حضور داشتم، آبادان بود. رزمنده‌ها توانسته بودند، حصر آبادان را بشکنند و حدود ۳ هزار نظامی عراقی را در این عملیات به اسارت بگیرند. همان طور که در این عکس می‌بینیم، نظامیان اسیر عراقی به شدت تشنه هستند و رزمنده ایرانی دارد به آنها آب می‌دهد.

رزمنده‌های ایرانی حتی دست این اسرا را با نخ بسته‌اند؛ در حالی که دست نیروهای ایرانی توسط صدامی‌ها با سیم تلفن صحرایی بسته می‌شد. در اینجا ما آن تعداد از نیروهای عراقی را که مسن‌تر بودند، مورد احترام قرار می‌دادیم. در مقابل، بعثی‌ها مجروحین و اسیران سالخورده ما را می‌کشتند.

۲۱۹۲۱۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1844602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =