کاترین اشتون: ایران نقش قاطعانه‌ای در منطقه دارد/ تهران می‌تواند در درگیری‌ها مداخله راهبردی کند

طی نشستی در اندیشکده ویلسون، دیپلماتها به ارزیابی تأثیرات منطقه ای جنگ پرداختند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از اندیشکده ویلسون، با افزایش قابل توجه حملات هوایی و بدتر شدن بحران انسانی در غزه. همزمان، ارتش اسراییل در حال اعلام آمادگی برای تهاجم تمام عیار است. در این زمینه، ارتش ایالات متحده حملات هوایی را به مناطقی در شرق سوریه مرتبط با سپاه پاسداران ایران آغاز کرده است.

سیاست منطقه ای و دیپلماسی هسته ای ایران

بارونس کاترین اشتون بر نقش قاطعانه ایران در منطقه تحت رهبری رئیس جمهور رئیسی تاکید کرد. وی به توقف مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا اشاره کرد که نشان دهنده چالش های بالقوه در روابط دیپلماتیک است. اشتون پیشنهاد کرد که ایران که خود را یک نیروی اصلی در منطقه می‌داند، در درگیری‌های منطقه‌ای که مناسب می‌داند مداخله راهبردی کند.

چالش نظامی و پاسخ استراتژیک

سفیر جیمز جفریس به پیچیدگی های نظامی پیرامون درگیری پرداخت. وی به روابط تیره اسرائیل و ترکیه که ناشی از مواضع رئیس جمهور اردوغان است اشاره کرد. جفریس پویایی های منطقه ای گسترده تر را مورد بحث قرار داد و بر تمایل عربستان سعودی به شکست حماس به عنوان ابزاری برای مقابله با نفوذ ایران تاکید کرد. جنبه نظامی در کانون توجه قرار گرفت زیرا جفریس راه حل نظامی قاطعانه را تأیید می کرد و موفقیت تاریخی اسرائیل در بازدارندگی حزب الله به مدت ۱۷ سال پس از پایان جنگ لبنان در سال ۲۰۰۶ را مثال زد. موضوع حول محور چالش‌های نظامی پیچیده و تدوین پاسخ‌های استراتژیک برای رسیدگی به درگیری چند وجهی بود.

دیپلماسی، مشارکت جهانی و احساسات عمومی

هر دو شرکت کننده در میزگرد اهمیت تلاش های دیپلماتیک و مشارکت جهانی در حل مناقشه را تصدیق کردند. بارونس کاترین اشتون اگرچه راه حل بلندمدتی را به این زودی نمی بیند، اما با اشاره به هماهنگی آنتونی بلینکن وزیرخارجه ایالات متحده با شرکای اروپایی، بر نیاز به همکاری بین المللی تاکید کرد. او بر اهمیت احساسات مردمی در سطح جهان را تاکید کرد و به تمایل گسترده برای توافق بلندمدت بین اسرائیل و فلسطین اشاره کرد. سفیر جفریس بر تعهد ایالات متحده به شبکه امنیتی جهانی خود تأکید کرد و وضعیت را به عنوان نمایشی از همبستگی با متحدانی مانند اسرائیل، اوکراین و تایوان توصیف کرد. این موضوع ابتکارات دیپلماتیک در دست اجرا و زمینه جهانی گسترده تر را در بر می گرفت و بر تأثیر احساسات عمومی بر تصمیم گیری تأکید می کرد.

۳۱۱۳۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1844622

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =