نوری قزلجه: فساد چای دبش بدون «مخفی کاری» پیگیری شود /دولت رئیسی ادعای ضدفساد بودن داشت اما دیدیم که لنگ می زند

نماینده بستان آباد با اشاره به فساد ۴ میلیارد دلاری چای دبش گفت: درحال حاضر و در فاز سوم دولت، انداختن تقصیرات به گردن دولت قبلی مورد استقبال و مقبولیتِ جامعه قرار نمی‌گیرد مگر این‌که دستگاه‌قضایی موضوع را رسما ثابت کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پس‌لرزه‌های افشای فساد ۴ میلیارد دلاری چای دبش همچنان ادامه دارد و اهالی سیاست و افکار عمومی به آن واکنش‌ نشان می‌دهند. احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز در واکنش به افشای فساد چند میلیارد دلاری واردات چای، گفت: در این موضوع یک روابط سازمان یافته توام با فساد مشهود است. بر همین مبنا هم، دولت آقای رئیسی ترجیح داد وزیر وقت کشاورزی را از مدار هیأت دولت حذف کند.

غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مردم بستان آباد هم در گفتگو با خبرآنلاین به اشاره به این موضوع گفت :«من نمی‌توانم بگویم جناح خاصی مسئول این اتفاقات است؛ اما در وهله اول، باید بدانیم هر کس مسئول اعمال و رفتار خویش بوده و نمی‌شود از مسئولیت‌ها فرار کرد. در وهله دوم هم کسانی که [مفسدان] را حمایت، تایید و معرفی می‌کنند به نوعی در پشت پرده سهیم هستند و نمی‌توانند سلب مسئولیت کنند.»

فلاحت پیشه: بزرگترین رسوایی و اختلاس در دولت شکل گرفته و سکوت نظارتی مجلس را شاهدیم /۴ سال عمر قانون‌گذاری کشور از بین رفت

کنایه معنادار اطلاعات به رئیسی بعد از افشای فساد بزرگ چای

وی همچنین با اشاره به رویکرد دولت رئیسی در انداختن تقصیرات به گردن دولت سابق ادامه داد: «درحال حاضر در فاز سوم دولت، انداختن تقصیرات به گردن دولت قبلی مورد استقبال و مقبولیتِ جامعه قرار نمی‌گیرد مگر این‌که دستگاه‌قضایی موضوع را رسما ثابت کند.»

مشروح گفتگوی نوری قزلجه، نماینده مردم بستان آباد را در ادامه می خوانید.

**************

* آقای نوری قزلجه! دولت فعلی شعار مبارزه با فساد می‌دهد و مدعی ضدفساد بودن است اما در این دوره شاهد فسادهای بزرگی، مثل فساد بزرگ «چای دبش» که اخیرا مطرح شده، هستیم؟ ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

بسیار جای تاسف و تعجب است که مدیران مطرحِ دولتی که شعارش «ضد فساد» و «مبارزه با فساد» است به چنین فسادهایی مبتلا شوند. ما امیدواریم که دولت طبق قولی که داده به‌طور جدی به مبارزه با این مفسده‌ها بپردازد.

باید این مورد و موارد مشابه آن، بدون سرپوش‌گذاری و مخفی‌کاری به‌طور جدی موردِ رسیدگی‌های قانونی و قضایی قرار بگیرند. دولت قول داده بود که عاری از فساد باشد اما متاسفانه دیدیم که در این مورد می‌لنگد پس امیدواریم که حداقل در معرفی این مفسده‌ها به قوه قضاییه و برخورد جدی با این موضوعات به وعده‌هایش با جدیت عمل ‌کند.

جامعه می‌داند کدام دولت ضعیف یا قوی است

* گفته می شود رسوخ فساد در دولت های ضعیف عمیق تر است تا دولت های قوی. مانند پدیده بابک زنجانی در دولت احمدی نژاد. از این منظر می شود این موضوع را تحلیل کرد؟

این‌که چنین افرادی ضعف مدیریت دارند مسئله‌ای بیّن و محکم است. با همین ضعف مدیریت‌هاست که مدیران غیرشایسته و نامناسب انتخاب می‌شوند و چنین مسائلی پیش می‌آید. برای دولتی که انتخاب افراد را با رعایت دقت و اصول شایسته سالاری انجام دهد و مدیرانش بر اساس شایستگی انتخاب شده باشند طبیعتا چنین اتفاقاتی یا نمی‌افتد یا خیلی کم پیش می‌آید.

نوری قزلجه: فساد چای دبش بدون «مخفی کاری» پیگیری شود /دولت رئیسی ادعای ضدفساد بودن داشت اما دیدیم که لنگ می زند

امروزه جامعه کاملا دریافته است که کدام دولت قوی یا ضعیف است و در حوزه مدیریتی چه وضعیتی دارد؛ پس نیازی نیست که دوباره آن را تکرار کنیم. اما حداقلِ انتظار این است که از حالا به بعد چنین داستان‌هایی، از سوی دولت‌ها به‌صورت رسمی و صریح پیگیری شوند.

کسانی که مفسدان را معرفی می‌کنند، نمی‌توانند سلب مسئولیت کنند

از سوی دیگر نمی‌توانم بگویم جناح خاصی مسئول این اتفاقات است؛ اما در وهله اول، باید بدانیم هر کس مسئول اعمال و رفتار خویش بوده و نمی‌شود از مسئولیت‌ها فرار کرد. در وهله دوم هم کسانی که [مفسدان] را حمایت، تایید و معرفی می‌کنند به نوعی در پشت پرده سهیم هستند و نمی‌توانند سلب مسئولیت کنند.

انداختن تقصیرات به گردن دولت قبل مورد اقبال جامعه نیست

* فرار رو به جلو دولت رئیسی در انداختن تقصیرها به گردن دولت سابق، بعد از دو سال و اندی که از عمر دولت می گذرد را چطور می بینید؟

دیگر زمان این کارها گذشته است. دولت فعلی وارد سومین فاز فعالیت خود شده است و در حال تدارکات برای انتخابات بعدی‌اش است.

درحال حاضر و در فاز سوم دولت، انداختن تقصیرات به گردن دولت قبلی مورد استقبال و مقبولیتِ جامعه قرار نمی‌گیرد مگر این‌که دستگاه‌قضایی موضوع را رسما ثابت کند.

۲۷۲۱۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1845136

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =