رئیسی به پوتین: آمادگی داشتیم که پرواز شما در تهران فرود آید و میزبانی کنیم

ایرنا نوشت: رئیسی در دیدار با پوتین با بیان اینکه فلسطین و مردم مظلوم و مقتدر فلسطین از محورهای مورد مذاکره بین ایران و روسیه است، اظهار داشت: غزه سرزمینی است که در هر ده دقیقه یک کودک در آن به شهادت می‌رسد لذا ضرورت دارد هرچه سریع‌تر جلوی این بمباران ها گرفته شود، باید در این رابطه که به دغدغه ای برای بشریت تبدیل شده است، راه حل سریع و فوری دنبال شود.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان با پوتین رئیس جمهور روسیه در مسکو دیدار و گفتگو کردند.

رئیسی در این دیدار با بیان اینکه در راستای سیاست همسایگی مذاکرات ما حتما می تواند توسعه پیدا کند، گفت: ایران و روسیه همکاری خوبی در حوزه انرژی، کشاورزی و کار دانش بنیان دارند و گام‌های بهتری می‌تواند در جهت منافع دو کشور و دولت برداشته شود.

صوفی: محصولی بگوید چطور مولتی میلیاردر شده؟ /انتخابات ۱۴۰۲ را خدا به خیر کند /دولت رئیسی پیرو افکار مصباح یزدی است

پیام ویژه پوتین به رهبر انقلاب /آرزوی رئیس جمهور روسی در زمان پرواز بر حریم هوایی ایران چه بود؟

وی تاکید کرد: آنچه امروز بشریت را رنج می دهد یکجانبه گرایی و نظام ناعادلانه جهانی است و جلوه آن را می‌توان در غزه مشاهده کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: آنچه در فلسطین صورت‌می‌گیرد یک نسل کشی و جنایت علیه بشریت است و باعث تاسف است که بیش از ۵ هزار کودک به دست رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده‌اند.

وی تصریح کرد: جنایت رژیم صهیونیستی در غزه مورد حمایت آمریکا و کشورهای غربی است و تاسف بار است که سازمان های بین المللی و تشکل‌های مدعی حقوق انسان کارایی خود را از دست داده اند.

رئیسی با بیان اینکه فلسطین و مردم مظلوم و مقتدر فلسطین از محورهای مورد مذاکره بین ایران و روسیه است، اظهار داشت: غزه سرزمینی است که در هر ده دقیقه یک کودک در آن به شهادت می‌رسد لذا ضرورت دارد هرچه سریع‌تر جلوی این بمباران ها گرفته شود، باید در این رابطه که به دغدغه ای برای بشریت تبدیل شده است، راه حل سریع و فوری دنبال شود.

وی با بیان اینکه دراین سفر پیرامون دوجانبه، منطقه و بین الملل گفتگو خواهیم کرد، اظهار داشت: بخاطر سفری که داشتید به شما خسته نباشید می‌گوییم و این آمادگی را داشتیم‌که پرواز شما در تهران فرود آید تا از شما میزبانی کنیم.

پوتین: تبادل نظر در زمینه مسائل منطقه ای به ویژه اوضاع فلسطین در جلسه امروز مهم است

در ادامه پوتین رئیس جمهور روسیه گفت: مهم می‌دانیم که در مورد مسائل منطقه ای به ویژه فلسطین با یکدیگر گفتگو کنیم. اینجانب از دعوت شما استقبال می‌کنم.

وی ادامه داد: بر طبق برنامه،امضای موافقتنامه ایجاد تجارت آزاد با جمهوری اسلامی ایران با هیات اقتصادی اوراسیا در برنامه روسیه است.

رئیس جمهور روسیه گفت: وقتی بر حریم هوایی ایران پرواز می‌کردم، می‌خواستم مستقیماً در تهران فرود بیایم و ملاقات داشته باشم، اما به من گفتند که رئیس‌جمهور ایران در حال رفتن به مسکو است.

پوتین تاکید کرد: روابط دو کشور به سرعت در حال توسعه است؛ موجب امتنان خواهد بود که بهترین آرزوها را خدمت مقام معظم رهبری برسانید، چون ایشان از روابط ما حمایت می‌کنند.

وی ادامه داد: حجم مبادله کالا به ۵ میلیارد دلار رسیده ، همکارانم به من خبر دادند یک نمایشگاه در تاریخ های ۴ و ۷ اکتبر در ایران برگزار شده بود، شرکت کنندگان روسی آن نمایشگاه، علاقه به حضور در نمایشگاه داشتند و کسانی که به آن نمایشگاه آمده بودند خیلی خوشحال بودند با شرکای خود گفتگو کنند.

رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه ما چند پروژه بزرگ زیرساختی داریم که در حال انجام آنها هستیم، گفت: در زمینه حمل و نقل مثلا راه آهن یا قراردادهایی که به طور سنتی در زمینه انرژی توسعه می یابند ، همچنین در زمینه تحصیلی هم روابط خوبی داریم چون دانشجویان ایرانی و روسی در دانشگاه های یکدیگر تحصیل می کنند به طور فعالانه در همه عرصه ها کارمان را به پیش می بریم.

پوتین با بیان اینکه خیلی خوشحالم که میزبان شما در مسکو شده ام، اظهار داشت: مهم این است که امروز در زمینه مسائل منطقه ای به ویژه اوضاع فلسطین تبادل نظر کنیم.

رئیسی که به دعوت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به این کشور سفر کرده است، با استقبال الکساندر نواک معاون نخست وزیر و و آندری رودنکو معاون وزیر خارجه این کشور وارد فرودگاه بین المللی ونووکوا مسکو شد.مقامات دو کشور پس از استقرار در جایگاه و نواخته شدن سرود ملی از یگان تشریف سان دیدند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در کاخ کرملین میزبان رئیس جمهوری اسلامی ایران است.

رایزنی در خصوص مسائل دوجانبه از جمله تعاملات اقتصادی و نیز گفتگو در خصوص موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی به‌ویژه موضوع فلسطین و تحولات غزه اصلی‌ترین دستور کار رئیس جمهور در این سفر یک‌روزه است.

طبق اعلام قبلی کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز (چهارشنبه ۱۵ آذر) و یک روز پیش از میزبانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، به عربستان و امارات سفر کرد.

2727

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1845857

برچسب‌ها