دنیایی که در مریخ می‌بینیم چه شکلی است؟

مغز انسان در سازگاری با شرایط نوری مختلف بسیار خوب عمل می‌کند. به استفاده از یک عینک آفتابی رنگی فکر کنید: در ابتدا، رنگ آن قابل توجه است، اما پس از مدتی، رنگ‌ها دوباره «عادی» به نظر می‌رسند.

به گزارش خبرآنلاین، مایکل وبستر، دانشمند بینایی شناختی در دانشگاه نوادا، رنو، گفت:«رنگ، در هر طیفی از رنگ‌ها باشد، در نهایت خاکستری به نظر می‌رسد.» طبق تحقیقات وبستر، همان مکانیسمی که لنزهای زرد و عینک آفتابی، رنگی را تصحیح می‌کند، زمانی که فضانوردان به سیاره دیگری سفر می‌کنند، رخ می‌دهد. بسته به اینکه رنگ‌های غالب در محیط جدیدشان چه هستند، مغز یک کاوشگر فضایی برای درک آنها تنظیم می‌شود. مثلاً مریخ را در نظر بگیرید.

در مریخ رنگ‌ها چطور دیده می‌شوند؟

وبستر گفت:«پیش بینی من این است که وقتی مردم به مریخ می‌روند، سیاره سرخ در طول زمان برای آنها قرمز به نظر نمی‌رسد. در عوض، زمین زنگ زده مریخ قهوه‌ای یا خاکستری به نظر می‌رسد و آسمان مریخ آبی‌تر به نظر می‌رسد، البته نه به اندازه زمین، اما به میزان قابل‌توجهی کمتر از آنچه اکنون نارنجی به نظر می‌رسد، نارنجی است.

این بدان معنا نیست که هر آسمان بیگانه در طول زمان برای ما آبی به نظر می‌رسد. این بستگی به رنگ غالب نوری دارد که از جو در رابطه با رنگ‌های غالب منظره می‌آید. متضاد رنگ نارنجی، رنگ آبی است، بنابراین با حرکت مغز ناظر به سمت خنثی، رنگ های سردتر احتمالاً برجسته‌تر می‌شوند. اما اگر می‌توانید برای مثال به یک سیاره فراخورشیدی با پوشش گیاهی بنفش و آسمان طلایی سفر کنید، ممکن است مغزتان به شکل دیگری تنظیم شود.

در «توانایی باورنکردنی مغز انسان» بیشتر درباره این ماجرا بخوانید.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1845859

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =