حجم ارز به فروش رسیده توسط بانک مرکزی از حجم واردات رسمی کشورهم کمتر بوده است.

معاون ارزی بانک مرکزی در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس اعلام کرد بانک مرکزی در هشت ماهه امسال بالغ بر 33 میلیارد دلار ارز در بازار به فروش رسانده است وی در این مصاحبه در توضیح مصارف ارز به فروش رسیده، اعلام کرد: بانک مرکزی از ابتدای سال تاکنون 33 میلیارد دلار برای واردات کشور ارز پرداخت کرده ، حتی بانک مرکزی ارز مورد نیاز برای خرید خودروهای خارجی را هم تأمین کرده است.
وی افزود: بانک مرکزی کل نیاز ارزی کشور را حتی در چارچوب خطوط ریفاینانس و یوزانس تأمین می کند از همین رو مشکلی برای پرداخت ارز برای نیاز واقعی مردم وجود ندارد.
معاون ارزی بانک مرکزی ضمن بیان اینکه ارز مورد نیاز مردم هم‌اکنون تأمین می‌شود، تصریح کرد: البته برخی مواقع این ارزها با هجوم وارد بازار می‌شود و قیمت ارز تحت تأثیر قرار می گیرد.
اما نکته قابل تامل انکه بر اساس امارهای گمرک ایران ارزش کالاهای وارداتی به کشور در هفت ماهه نخست سال جاری بالغ بر 34.5 میلیارد دلار بوده است و به طور حتم با اعلام امارهای مربوط به آبان ماه می توان که حجم واردات صورت گرفته به کشور باید از مرز 39 میلیارد دلار نیز عبور کرده باشد، با مقایسه بین این دو رقم می توان گفت حجم ارز به فروش رسیده در مقایسه با تقاضای واقعی بازار نیز نشان از کسری چند میلیارد دلاری دارد.
با توجه به این مابه التفاوت بین عرضه دلار صورت گرفته از سوی بانک مرکزی و میزان واردات به ثبت رسیده در گمرکات کشور و بدون لحاظ کردن میزان تقاضای کاذب می توان گفت یکی از دلایل اصلی افزایش نرخ ارز در بازار کسری عرضه در مقایسه با تقاضای واقعی و غیر کاذب بازار ارز است.

 

این کسری عرضه ارز توسط بانک مرکزی می تواند البته ناشی از کسری موجودی نقدی ارز در کشور و ضرورت حفظ اندوخته استراتژیک باشد.
نکته جالب انکه طی سالهای اخیر برای نخستین بار است بانک مرکزی در مورد تامین تقاضای ارزی که صرف قاچاق می شود موضع گیری کرده است و این اظهارات که البته کلید آن در روز سی ام مهرماه توسط رئیس کل بانک مرکزی زده شد، جای تامل دارد زیرا در پی این اظهارات بود که به ناگهان شاهد جهش قیمت ارز در بازار داخلی بودیم.
روزی که محمود بهمنی از عدم تامین ارز بازار قاچاق سخن گفت قیمت ارز در حدود 1260 تومان بود و امروز قیمت هر دلار در بازار کشور به 1342 تومان رسیده است.
/22231

کد خبر 184630

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سید ابراهیم US ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۱
  24 3
  فکر می کنم قبل از اینکه عملیات کاهش ارزش پول ملی انجام بشه حق وحساب اصحاب رسانه برای سکوت در این زمینه پرداخت شده تا در این زمینه سکوت اختیار کنند!!!!! آخه مگه میشه هیچ اعتراضی از سوی هیچ رسانه ای در این زمینه مهم ( کاهش ارزش پول ملی ) = ( افزایش فقر )=(ثروت بادآورده یک شبه برای افراد سود جو) هیچ مطلبی درج نکنند!!!!!!!!!!
 • بدون نام IR ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۲
  25 0
  راحت بگو ، یک کلام مشغول دلالی ارز هستند
 • بدون نام IR ۰۰:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۲
  29 0
  كسي به اين مطالب اهميت نميدهد. زياد خودتان را خسته نكنيد. فعلا مهم اين است كه بعضي ها دو دستي صندلي رياست را جسبيده اند. دلار هم بالا برود يا نرود فرقي ندارد. مهم صندلي است.
 • امیرحسین IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۲
  23 0
  واقعا خسته نباشید از این همه کشف بزرگ
 • بدون نام IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۲
  8 0
  از کرامات شیخ ما این است عسل رو خورد و گفت شیرین است
 • بدون نام IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۲
  8 0
  شما که ادعا میکنی این ارزها همه در اختیار مردم قرار گرفته، پس چرا گران فروشی میکنید تا تورم هم به آن ضمیمه شود. تمام حرف هایتان با هم تناقض دارد. آخر سر معلوم خواهد شد که این گرانی فروشی ها به خاطر کسری بودجه است که دولت میخواهد با گران فروشی ارز بخشی از آن را تامین کند.