محمد مهاجری: درون جبهه اصلاحات اختلاف خیلی شدید است /پایداری ها از سخنان رهبری درباره مشارکت در انتخابات خوشحال نشدند

فعال سیاسی اصولگرا در گفتگو با نامه نیوز با اشاره به تأکیدات دوباره مقام معظم رهبری برای فراهم شدن فضای مطلوب مشارکت حداکثری گفت: پایداری ها و حامیان دولت اصلا از این سخنان رهبر معظم انقلاب خوشحال نشدند و این رویکرد را در انتخاب تیتر رسانه های شان نشان دادند.

فضای سیاسی کشور به شدت انتخاباتی شده و اصلاح‌طلبان نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ منتها با یک تغییر رویه. آنها که همیشه افزایش مشارکت را عنصری به نفع خود و کاهش مشارکت را به نفع اصولگراها تلقی می‌کردند؛ این روزها با چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای نه تنها تلاشی برای افزایش مشارکت نمی‌کنند، بلکه می‌کوشند سردی فضای سیاسی را به عدم فعالیت خودشان گره بزنند!

درباره چرایی این تغییر رویه اصلاح‌طلبان با محمد مهاجری، گفت‌وگو کرده‌ایم. او با اشاره به تلاش اصلاح‌طلبان برای بهره‌برداری سیاسی از عدم مشارکت در انتخابات گفت: وقتی فضای سیاسی حاکم بر جامعه به گونه ای است که اگر مقبول ترین فرد هم در تهران اعلام کاندیداتوری کند میزان مشارکت به ۳۰ درصد نمی رسد، علت را باید بی اعتمادی مردم جستجو کرد.

کنایه معنادار مهاجری به رئیسی با هشتک «دستاورد تراش»: دفعه‌ بعد به سربازخانه‌ای در مرز جنوب‌شرق کشور بروید

یقه‌گیری و توهین در مجلس به روایت مهاجری/ آقای قالیباف، شفاف‌سازی کنید

وی با اشاره به وقایع ۴ سال گذشته ادامه داد: قول های بی پشتوانه مسئولان اجرایی و نمایندگان مجلس اعتماد جامعه را با خاک یکسان کرد، نمونه بارزش هم وعده های برجامی آقای روحانی بود که به هیچ جا نرسید. از آن طرف هم دولت آقای رئیسی که بر دلسردی جامعه افزود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: حالا اگر مردم در انتخابات شرکت نکنند؛ اصلاح طلبان مترصدند که بگویند «ما نیامدیم و مردم هم شرکت نکردند» اما واقعیت آن است که درون جبهه اصلاحات اختلاف خیلی شدید است. حزب اتحاد ملت رسما می گوید در انتخابات شرکت نمی کند، در مقابل سایر احزاب اصلاح طلب چنین اعتقادی ندارد و حتی اگر ببینند در نظرسنجی ها سطح مشارکت حدود ۲۰ درصدی بهبود پیدا کند هر طور شده به صحنه انتخابات بیایند.

وی افزود: اصلاح طلبان حامی مشارکت در انتخابات حتی اگر ۶۰ کرسی هم در مجلس آینده به دست آورند خود را پیروز تلقی خواهند کرد. از این روز اصلاح طلبان الان دنبال ماهی‌گرفتن هستند؛ اگر ماهی به قلاب شان گیر کند می گویند «پیروز شدیم» اما اگر ماهی نصیب شان نشد، می گویند «ما که گفتیم این دریاچه ماهی ندارد» بنابراین اصلاح طلبان دنبال یک بازی برد-برد هستند.

مهاجری با اشاره به تأکیدات دوباره مقام معظم رهبری برای فراهم شدن فضای مطلوب مشارکت حداکثری یادآور شد: پایداری ها و حامیان دولت اصلا از این سخنان رهبر معظم انقلاب خوشحال نشدند و این رویکرد را در انتخاب تیتر رسانه های شان نشان دادند. اصولگرایان معتدل نیز الان منتظرند ببینند شورای نگهبان چقدر به توصیه های رهبر معظم انقلاب عمل می کند چون هنوز این نگرانی وجود دارد که شورای نگهبان همچون انتخابات ۱۴۰۰ عمل کند.

وی با بیان اینکه حتی اگر دایره تأییدصلاحیت شدگان نیز وسیع شود، مهم حاکم کردن فضای نشاط انتخاباتی در جامعه است، ادامه داد: هیچ نشانه و موضع قوی از دولت برای شکل گیری این فضا دیده نمی شود؛ دلیلش هم روشن است وقتی لایحه بودجه در مجلس ضعیف یازدهم رد می شود، اگر مجلس قوی با پشتوانه رأی بالا روی کار آید؛ اوضاع برای دولت از این هم سخت تر خواهد شد.

۲۷۲۱۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1853048

برچسب‌ها