حدنگاری اراضی کشاورزی در استان چهارمحال و بختیاری بالاتر از میانگین کشوری است

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سفر به استان چهارمحال و بختیاری گفت: میزان حدنگاری اراضی کشاورزی در استان چهارمحال و بختیاری ۶۰ درصد است که ۱۵ درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال و بختیاری ، دکتر حسن بابایی معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشست با اعضاء شورای قضایی و شورای حفظ حقوق بیت المال استان با اشاره به وضعیت حدنگاری اراضی کشاورزی در استان چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: برای اولین بار در کشور حدنگاری اراضی کشاورزی در سه منطقه فارسان، کیار وگندمان به طور کامل انجام شده است و انشاالله برای سال آینده ما اتمام حدنگاری را در کل استان شاهد خواهیم بود.

وی افزود: خوشبختانه قاطبه مردم از عملکرد مدیریت زمین در این استان راضی هستند و امیدواریم با همکاری و همراهی شهروندان بتوانیم هرچه سریعتر موضوع حدنگاری را به اتمام برسانیم.

دکتر بابایی با اشاره به اقدامات و جهش عملکردی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان طی یک سال اخیر بیان داشت: از سال گذشته تاکنون با حمایتهای رئیس کل دادگستری، استاندار و مسئولان و کارکنان اداره کل ثبت استان آمار رفع تداخلات اراضی از ۴ درصد به ۶۰ درصد رسیده که در این زمینه همکاری ادارات جهادکشاورزی، منابع طبیعی و کمیسیون های تخصصی ثبتی و قضایی قابل تقدیر است.

معاون قوه قضائیه با بیان اینکه تثبیت مالکیت اراضی کمک به بهداشت قضایی در جامعه محسوب می شود تصریح کرد: صدور اسناد رسمی مالکیتی ضمن آنکه نوع کاربری و مالکیت اشخاص را تثبیت می کند در کاهش دعاوی و پرونده های حقوقی و کیفری نیز تأثیر به سزایی دارد.

در این نشست محمد رزم رئیس کل دادگستری استان نیز در سخنانی با ارائه بخشی از عملکرد ۹ ماهه دستگاه قضایی استان اظهار کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۷۷ هزار و ۸۹۴ فقره پرونده به محاکم استان وارد که با احتساب تعداد ۵۰ هزار و ۶۰۰ فقره پرونده مانده از سال قبل در پایان آذرماه امسال تعداد ۱۸۲ هزار و ۲۶۹ پرونده مختومه شده است.

وی افزود: طی این مدت نرخ رسیدگی به پرونده های قضایی از ۹۸ درصد به ۱۰۵ درصد رسید و متوسط زمان رسیدگی به هر پرونده نیز از ۹۴ روز به ۸۳ روز کاهش یافت.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به عزم دستگاه قضا برای اجرای سیاستهای کاهش جمعیت کیفری زندانها ابراز داشت: تاکنون تعداد ۴ هزار و ۵۱۸ نفر زندانی از پابند الکترونیک به عنوان ارفاقات قانونی استفاده کردند و تعداد زیادی از زندانیان هم با تلاش دادگستری، ستاد دیه و انجمن خیرین از بند حبس رهایی یافته اند.

رئیس شورای قضایی استان در خصوص وضعیت نیروی انسانی در دادگستری استان نیز گفت: ما از حیث پست‌های قضایی تعداد ۳۷۴ پست قضایی داریم که ۱۶۴ پست آن بلاتصدی است.

وی افزود: در بخش اداری تعداد پست‌های ما هزار و ۱۶۱ پست می باشد که تنها برای ۸۴۱ پست نیروی انسانی اداری در اختیار داریم و مابقی پستها بلاتصدی است. رزم تأکید کرد: علیرغم این کمبودها با رایزنی های صورت گرفته در طی ۹ ماهه سال جاری خوشبختانه ۱۶ شعبه جدید در مجموعه دادگستری استان راه اندازی و تعداد ۱۶ نفر قاضی و ۱۲۴ نفر کارمند جدید به کارگیری شد.

رئیس کل دادگستری استان در خصوص نحوه فعالیت و چگونگی پیشبرد امور در دادگستری کل استان گفت: در اداره کل دادگستری استان روزهای دوشنبه هر هفته به دیدار مسئولان قضایی با مردم اختصاص دارد، مضافاً بر اینکه قضات و مدیران قضایی روزهای جمعه نیز در مصلی بزرگ حضرت امام خمینی(ره) شهرکرد حضور پیدا کرده و به مشکلات و مطالبات شهروندان رسیدگی می کنند.

وی ادامه داد: دو روز در هفته نیز اختصاص به نظارت و سرکشی از حوزه های قضایی استان دارد که در این سرکشی ها روند رسیدگی به پرونده های قضایی ارزیابی و مشکلات و کمبودهای هر حوزه مورد بررسی قرار می گیرد. رزم عنوان کرد: در سایر روزهای هفته نیز جلسات متعدد ستادی و قضایی با حضور مسئولان دادگستری و مدیران کل ادارت و نهادها برگزار و پیرامون مسائل استانی تبادل نظر و چاره اندیشی می شود.

مقام ارشد دستگاه قضایی استان در بخشی از سخنان خود یکی از عوامل مهم کاهش دعاوی حقوقی را صدور سند رسمی برای اراضی و املاک دانست و گفت: با تلاشهای شبانه روزی بیش از نیمی از اراضی کشاورزی در استان چهارمحال و بختیاری مورد حدنگاری قرار گرفته و نسبت به ۵۲ درصد از این اراضی رفع تداخل شده است.

رزم خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما در ۴ شهرستان بن، خانمیرزا، فلارد و فرخشهر فاقد واحد ثبتی هستیم و لذا از ریاست محترم سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور تقاضا داریم تا از طریق هیأت دولت و سازمان برنامه ریزی، استقرار واحدهای ثبتی در این شهرستانها را مورد پیگیری قرار دهند.

گفتنی است در سفر رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به استان چهارمحال بختیاری اسناد قطعات شرکت شهرکهای صنعتی و همچنین اسناد نهضت ملی زمین در مراسمی به صاحبان مشاغل مربوطه اهدا شد. همچنین با حضور دکتر بابایی ساختمان کانون سردفتران و دفتریاران دفاتر اسناد رسمی استان در خیابان ورزش شهرکرد افتتاح شد.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1853117

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =