چه می‌شود اگر چرخش زمین ناگهان متوقف شود؟

دیجیاتو نوشت: شاید شما نیز این جمله را شنیده باشید: «دنیا را متوقف کنید. می‌خواهم پیاده شوم.» اما اگر واقعاً زمین از حرکت باز ایستد چه اتفاقی برای ما، دریاها و اقیانوس‌ها و تمامی موجودات زنده و غیرزنده روی آن می‌افتد؟

مطالعات نشان می‌دهند چرخش زمین حدود ۲.۳ میلی‌ثانیه در هر قرن کاهش پیدا می‌کند و اگر این روند به‌همین شکل ادامه پیدا کند، بالاخره روزی فرا می‌رسد که زمین دیگر نمی‌چرخد و متوقف می‌شود. تصور کنید درحال قدم‌زدن در سواحل دریا در منطقه استوا هستید. همه چیز آرام است و زمین به حرکت آرام خود، بدون آنکه حتی ما متوجه حرکتش شویم، ادامه می‌دهد. اگر به‌صورت ناگهانی زمین دیگر حرکت نکند، ما با سرعت صدها کیلومتر در ساعت به پرواز درمی‌آییم!

بیشتر بخوانید:

در استوا، زمین با سرعتی حدود ۱۰۴۰ مایل در ساعت یا ۱۶۷۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند. اما اگر زمین از حرکت بایستد،‌ همه موجودات روی زمین، با همان سرعت به حرکت درمی‌آیند و ما از زمین به بیرون پرتاب می‌شویم. درواقع اگر جهان از حرکت بایستد، کسی نمی‌تواند از آن پیاده شود، بلکه با سرعت چند صد کیلومتری به بیرون پرتاب می‌شود.

زمین، به حرکت خودت ادامه بده!

براساس اولین قانون اینرسی نیوتن، اگر زمین دیگر حرکت نکند، ما در ابتدا با سرعت ۱۶۷۰ کیلومتر در ساعت به سمت شرق پرواز می‌کنیم. این نیروی شدید می‌تواند در لحظه باعث فوت فرد شود. «جوزف لوی»، دانشیار علوم زمین و محیط‌زیست در دانشگاه کلگیت، می‌گوید: «آب اقیانوس‌ها نیز این شتاب ناگهانی را احساس می‌کند. بنابراین به احتمال زیاد می‌بینید که اقیانوس‌ها هم دیگر اقیانوس نخواهند بود!»

اگر زمین از چرخش باز بماند، آب اقیانوس‌ها احتمالاً مانند هر چیز دیگری به سمت شرق پرواز می‌کند. حتی تصور چنین وضعیتی هم آسان نیست. درختان و ساختمان‌ها نیز با وجود اینکه ریشه در زمین دارند، از این وضعیت ایمن نخواهند بود. لیوی می‌گوید اینرسی که ساختمان را از توقف ناگهانی زمین به سمت شرق سوق می‌دهد، بسیار قوی‌تر از ملاتی است که آجرها را در کنار هم نگه می‌دارد، بنابراین کل سازه می‌تواند از هم بپاشد.

جالب است بدانید که در قطب‌ها وضعیت متفاوت خواهد بود و ممکن است افرادی که در آن مناطق زندگی‌ می‌کنند با مقداری کبودی زنده بمانند. در قطب‌ها سرعت حرکت زمین کمتر است، بنابراین اگر زمین متوقف شود شرایط همانند استوا حاد نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1854140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۲:۰۴ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۸
  4 3
  اکثر اینایی که به جهان موازی اعتقاد دارن آدمای کم سواد و از سطح پایین جامعه و به افسردگی مبتلا هستن و وضعیت بهداشتی جالبی هم ندارن
  • IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۸
   3 0
   جهان موازی یعنی انسان همزمان چند جا زندگی داشته باشد اما جهان متوالی شامل عالم ذر ، عالم دنیا ، عالم برزخ و عالم آخرت
 • رضا IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۸
  5 2
  خوب معلوم است کهکشان پر می‌شود از موجودات فتنه گری به نام انسان که آرامش و آسایش سایر موجودات فرا زمینی ساکن در سیارات دیگر را برهم خواهند زد!!! باور نداری؟ ترمز زمین را بکش تا ببینی!
 • بنده الله IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۸
  0 1
  سلام
 • صبحان IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۸
  1 0
  هیچ وقت زمین باز نمی ایستد مگر در پایان دنیا اما چندین دفعه می تواند جای قطب مثبت و منفی جابجا شود البته بسیار سریع رخ می دهد و شاید حتی خیلی ها اصلا متوجه نشوند فلذا در چنین حالتی کل وسایل ارتباطی ماهواره ها و موشک ها و کلیه موشک ها و جت ها و ... بر عکس می شوند در واقع بی اثرند زیرا قوانین حرکت پرتابه و حرکت در بعد مکان تغییر می کنند ...
 • رضا IR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۸
  7 2
  کاش از حرکت بایسته