موسوی تبریزی: احتمالا مجمع محققین و مدرسین برای انتخابات خبرگان لیست بدهد /هماهنگ با مجمع روحانیون عمل خواهیم کرد

دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید: این امکان وجود ندارد که مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم برای انتخابات مجلس خبرگان لیست معتدل ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روز جمعه اعضای مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و مجمع روحانیون مبارز در جریان تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل در مرقد ایشان با آقایان سیدمحمد خاتمی و سیدحسن خمینی دیدار کردند. محمدعلی ابطحی در فضای مجازی با اشاره به محورهای مطرح شده در این دیدار گفت که انتخابات از جمله موضوعاتی بود که در دیدار چهره‌های اصلاح‌طلب با خاتمی به آن پرداخته شد.

ابطحی: با ناکارآمدی حکومت در تامین معیشت، بسیاری از مردم و جوانترها از کل روحانیت و دیانت گذر کرده‌اند

گپ و گفت سیدحسن خمینی و سیدمحمد خاتمی در مرقد امام/ مجید انصاری و موسوی لاری هم آمدند +عکس

با توجه به حضور اعضای مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و مجمع روحانیون مبارز و از طرفی خبر ابطحی پیرامون اینکه انتخابات از جمله محورهای جلسه مذکور بوده، این سوال مطرح می‌شود که در این جلسه پیرامون نحوه حضور مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و مجمع روحانیون مبارز در انتخابات مجلس خبرگان چه تصمیماتی گرفته شده است؟

در پاسخ به این پرسش حجت الاسلام و المسلمین سید حسین موسوی تبریزی، دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم به خبرگزاری خبرآنلاین گفت که در دیدار اعضای مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و مجمع روحانیون مبارز هیچ تصمیم انتخاباتی گرفته نشد بلکه مباحث کلی مطرح شد.

او همچنین احتمال ارائه لیست از سوی مجمعین را رد نمی کند.

در ادامه گفتگوی خبرگزاری خبرآنلاین با سید حسین موسوی تبریزی، دبیر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم را می‌خوانید:

*****

*آقای موسوی تبریزی! روز جمعه اعضای مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و مجمع روحانیون مبارز در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل در مرقد ایشان با آقایان خاتمی و سید حسن خمینی دیدار داشتند، در این دیدار چه مباحثی مطرح شد؟

در جلسه اعضای مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و مجمع روحانیون مبارز با آقای خاتمی اصلاً در مورد انتخابات صحبت نشد. در جلسه مذکور به صورت کلی موضوعات مطرح می‌شد، در حقیقت دیدار برای انتخابات نبود بلکه دیداری میان مجمع روحانیون مبارز تهران و انقلابی‌های قم بود، این دیدار سالیانه صورت می‌گیرد البته سابقاً در دفتر آقای سراج، دفتر امام خمینی (ره) و یا در جای دیگری این دیدار برگزار می‌شد اما امسال در حرم مطهر امام خمینی (ره) برگزار شد.

در این دیدار یکی دو نفر از اعضای مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم که در این جلسه حضور داشتیم، صحبت کردیم، همچنین دوستانی که از مجمع روحانیون در جلسه حضور داشتند، صحبت کردند و در نهایت هم شامی داده شد، خوردیم و آمدیم لذا بحث مهمی بیشتر از این گفته نشد اما مسائل گفته شد.

دیدار روز جمعه اعضای مجمع محققین و مجمع روحانیون با خاتمی مقدمه‌ای در مورد انتخابات بود

*در میان مسائلی که گفته شد، با توجه به اینکه امسال انتخابات مجلس و خبرگان را داریم، در رابطه با کلیات انتخابات صحبتی نشد؟

اصلا در مورد جزئیات انتخابات صحبت نشد اما وظیفه روحانیت این است که در مقاطع و مراحل مختلف نظرات خود را اعلام کند و نباید کنار بنشیند. در نتیجه دیدار روز جمعه مقدمه‌ای بود که دور هم باشند که بعدها در مورد انتخابات هم از آن بهره‌برداری شود، لذا نمی‌شود گفت دیدار روز جمعه اعضای مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و مجمع روحانیون مبارز با آقای خاتمی جلسه تصمیم‌گیری نبود.

هماهنگ با مجمع روحانیون عمل خواهیم کرد

*آیا مجمع محققین و مدرسین در رابطه انتخابات مجلس خبرگان برنامه‌ای در دستور کار دارد که با مجمع روحانیون مبارز لیست واحد ارائه کنند؟

مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم برای انتخابات مجلس خبرگان برنامه‌ریزی خاصی ندارد اما همیشه در هر انتخابات مجلس و خبرگان با مجمع روحانیون تهران هماهنگی هستیم و برنامه داریم، مسلماً می‌دانیم که اگر هماهنگ نباشیم کار به جایی نمی‌رسد، لذا باید به صورت هماهنگ تلاش کنیم چراکه به نفع کشور و مردم است که اگر افرادی را می‌شناسیم آنها را به مردم معرفی کنیم چراکه وظیفه ما است اما هنوز تصمیمی در این مورد گرفته نشده است.

*پس تا الان مجمع محققین تصمیم ندارد لیستی برای انتخابات مجلس خبرگان در تهران و شهرستان‌ها ارائه کند؟

در حال حاضر خیر. به عبارت دیگر مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در شرایط فعلی نه در رابطه با موارد خاص، افراد، تهران، شیراز، تبریز و غیره، تصمیمی گرفته نشده است.

*این امکان وجود دارد که مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در رابطه با انتخابات مجلس خبرگان لیستی با حضور چهره های اعتدالی ارائه کند؟

خیر، این امکان وجود ندارد که مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم برای انتخابات مجلس خبرگان لیست معتدل ارائه کند. آنچه مسلم است این نکته است که هیچ‌کدام دوستان در اصل شرکت در انتخابات مخالفت ندارند و حرفی هم ندارند اما در مورد چگونه شرکت کردن و چه افرادی را معرفی کردن، قطعاً جلسات متعددی برگزار می‌شود.

امکان دارد مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم برای انتخابات مجلس خبرگان لیست بدهد

*پس احتمال ارائه لیست منتفی نیست؟

بله، امکان دارد مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم برای انتخابات مجلس خبرگان لیستی ارائه کند. وقتی اعضا جمع شدند ممکن است صحبت شود. لذا دیدار روز جمعه با آقای خاتمی را حتی نمی‌توان گفت مقدمه انتخابات بود، بلکه دیدار دوستانه ارزیابی می‌شود.

*مجمع جلسه ای هم با چهره ها داشته است، مثلا آیت الله کاشانی یا آقای روحانی یا ...

خیر، مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم تاکنون با آقایان روحانی یا کاشانی گفتگو نکرده و جلسه نداشته است.

۲۱۱۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1854706

برچسب‌ها