۴ نفر
۱۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۹
زلزله ژاپن، ٣٠ سال گذشت ؛ وضعیت بیمارستانها در زلزله تهران ؟

به بهانه زلزله اخیر ژاپن و با توجه به آمادگی آنها و آیین نامه های چند برابر قویتر زلزله آنها نسبت بما، دقت در ساخت و نظارت آنها بر ساخت، مصالح مقاوم و ... باز می بینیم چه بلایی سر آنها در این زلزله آمد.

اما هنوز متولیان امر زلزله کشور ما در بند آنند که زلزله در تهران می آید یا نه ؟ هتل ٤٣ طبقه روی گسل می شود ساخت یا نه ؟ ورزشگاه در منطقه گسلهای جنوب تهران می شود ساخت یا نه و در تمامی آنها به نتیجه می رسیم مانعی ندارد !؟ الله اکبر

در همین رابطه بد نیست بدانیم، شرایط بیمارستانهای تهران در زمان زلزله، در سال ۱۳۷۴ با زحمات زیادی بصورت خود جوش انجام شد و گزارشات مربوطه به وزیر محترم وقت، شهرداری و متعاقبا به وزرای بعدی و شهرداران یکی پس از دیگری تقدیم شد. در یک برنامه تلویزیونی رییس سازمان بحران شهرداری تهران گفته اند:

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران: بیشتر بیمارستان‌های شهر تهران همانند ساختمان متروپل هستند
⁃ تهران اوضاع خوبی در حوزه بیمارستان داری ندارد و نیمی از بیمارستان‌های شهر تهران در ۵ منطقه شهرداری قرار گرفته‌اند.
⁃ ساختمان‌های A و B جزء ساختمان‌های مقاوم هستند، ساختمان‌های C نیاز به رسیدگی دارند و ساختمان‌های D حکم متروپل را دارند و باید درشان بسته شود.

⁃ متاسفانه بیشتر بیمارستان‌های شهر تهران در دسته ساختمان‌های گروه D هستند./ صداوسیما

اول اینکه بسیار خوشحالم که این مطلب و تلاشها و مطالعات طاقت فرسای سی سال قبل نگارنده (گوگل/نقشه های پیوست) توسط ایشان امروز در قالب فرمایشات بالا بلاخره مطرح می شود. نمی دانم چه چیزی تغییر کرده که ناگهان بعد از ٣٠ سال چرخ دوباره از اول ابداع شده است !؟ البته شایان توجه است که آنطور که گفته اند بیمارستانها تهران الحمدالله مثل متروپل نیستند، اگر بودند تا به امروز مسلما ریخته بودند، برای زلزله مشکل دارند نه بارهای ثقلی!

زلزله ژاپن، ٣٠ سال گذشت ؛ وضعیت بیمارستانها در زلزله تهران ؟

زلزله ژاپن، ٣٠ سال گذشت ؛ وضعیت بیمارستانها در زلزله تهران ؟

اما سوالی دارم از ایشان و عزیزان متولی، و آن اینکه چرا با وجود نقشه و گزارشات کامل آسیب پذیری بیمارستانهای تهران و ذکر تمرکز آنها در مناطق خاص و پیگیری های شبانه روزی اینجانب تا به امروز یعنی حدود سی سال پس از انتشار این گزارشات و نقشه ها و هشدارهای مداوم نگارنده ! هیچ اقدامی جدی از سوی شهرداری و وزارت بهداشت در این خصوص نشده است !؟ سوال می کنم نه بعنوان یک فرد اهل فن بلکه بعنوان یک شهروند دل نگران !

هشدارها:

https://www.khabaronline.ir/news/1590313/ سوء-مدیریت-۳%DB%B0-ساله-و-مساله-بیمارستان-های-آسیب-پذیر-تهران-در-زلزله

https://www.iitk.ac.in/nicee/wcee/article/13_3116.pdf

البته یک دلیل آنرا بخوبی من خود می دانم، چون بصورت رایگان و از روی حب الوطن انجام دادم و میلیاردها شهر را شارژ نکردم حتی دوربینم را شکستند و برای چند ساعتی بازداشتم هم شدم. بنده که جایزه شهر را طلب نکردم فقط خواستم اقدام کنید. زحمات دو سال و اندی من بکنار، نقشه کامل و رایگان را که بنده ٣٠ سال پیش آماده کرده بودم سوگند می خورم دقیقتر از امروز ! فقط باید اقدامی از سوی شهر و وزارت بهداشت می شد تا حداقل از این بابت خاطرمان در زمان بحران زلزله کمی آسوده تر می شد ؟

فکر کنم فوریتی در آن دیده نشد چون در حقیقت بده بستانی و زد و بندی در آن نبود و فقط جان مردمم مهم بود که گویا برای مسئولان وقت تا امروز خیلی در اولویت احتمالا نبود. البته شاید امروز با هزاران برابر شدن هزینه های مقاوم سازی طی ٣٠ سال گذشته، موضوع برای برخی جذابتر از همیشه شده باشد !

به هر حال، چرا در ۳۰ سال گذشته اقدامی نشد !؟ چه کسی پاسخگوی ۳۰ سال از دست رفته برای ایمنی تهران در زلزله باید باشد ؟ هر جای دنیا بود والله بازخواستی می شد ؟!


* استاد نمونه ایران در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت و بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران زلزله کشور

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1855323

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =