صفری: بریکس روابط ایران و روسیه را گسترش می‌دهد

ایسنا نوشت: معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر خارجه ایران با تاکید بر اینکه باید یک ارز واحد برای تعاملات مجموعه بریکس ایجاد شود، خاطرنشان کرد که بریکس می‌تواند روابط ایران و روسیه را گسترش دهد.

مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک تاکید کرد که بریکس می‌تواند در گسترش روابط ایران و روسیه در زمینه‌های مختلف سهیم باشد.

وی گفت که ایران قصد دارد در تمام برنامه‌های روسیه در چارچوب ریاست بریکس در این سال مشارکت داشته باشد.

صفری افزود: روسیه از طریق تجارت بین‌المللی متنوعی که دارد می‌تواند مکانیزم جدیدی برای تعاملات بریکس ایجاد و به تاسیس دبیرخانه برای مجموعه کمک کند.

معاون دیپلماسی اقتصادی امیر عبداللهیان در ادامه گفت: از کمک‌های روسیه برای عضویت کامل ایران در مجموعه بریکس تشکر می‌کنیم و مسکو می‌تواند روابط میان مجموعه در راستای تحقق اهداف مطلوب را گسترش دهد.

مهدی صفری تاکید کرد: مجموعه بریکس، سازمان شانگهای و انجمن اقتصادی اورآسیا عرصه‌های موجود برای ایران هستند و این سازمان‌ها جایگزینی برای جایگاهی است که ایران باید در سطح تجارت بین‌المللی داشته باشد.

وی گفت که ایران برای ایجاد ارز واحد و یکپارچه برای مجموعه بریکس اهمیت قائل است و روند کنار گذاشتن دلار در مبادلات تجاری با استفاده از ارزهای داخلی آغاز شد.

معاون وزیر خارجه ایران همچنین گفت: بانک توسعه جدید وابسته به بریکس می‌تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند و ایران امیدوار است که مرکز عملیات بانکی در چارچوب بریکس باشد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه ۱۱ دی در نشست خبری خود در مورد عضویت رسمی ایران در بریکس نیز اظهار داشت: از امروز ایران عضو کامل گروه بریکس به شمار می‌رود. بریکس با پیوستن اعضای جدید، نظم در معادلات بین‌المللی به دست آورده است، ایران چند جانبه‌گرایی و استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های آن را با جدیت مورد پی‌گیری قرار داد و بریکس به‌عنوان ساز و کار چندجانبه قطعا فرصت‌های بیشتری را در حوزه مناسبات چند جانبه بین‌المللی در اختیار ایران قرار می‌دهد. عضویت کامل ایران در بریکس یکی از نتایج بین‌المللی برای ایران به شمار می‌رود، ایران با استفاده از ظرفیت‌های این گروه نقش سازنده و اثرگذار خودش را در معادلات چندجانبه بین‌المللی ارتقا می‌بخشد.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1856245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =