چهار دهه پیش، مردم شناسی اروپایی برای کشف دلیل زرد بودن چینی ها روانه این کشور شد. او پس از مدتی کشف کرد در کشور اژدها، چیزی به نام توالت و یا دفع بهداشتی وجود ندارد.

امید کریمی: پس از آن کشف شد چینی ها به دلیل انگلی که در خوراک و طبعا در دستگاه گوارشی شان است، رنجور و زرد هستند. او چاره کار را در ساخت و ساز توالت و دفن بهداشتی فضولات انسانی دید. اکنون نژاد چینی ها، اصلاح شده است.
توالت هرچند نام نه چندان خوشایندی دارد، اما یک معضل جهانی است. 10 سالی می شود که روز 19 نوامبر به نام توالت شناخته می شود و همایش های بین المللی بسیاری برای ان برگزار شده است. امسال برای اولین بار، همایش سرویس های بهداشتی، در ایران برگزار شد.
مطابق گزارش یونیسف حدود 5/2 میلیارد نفر فاقد سرویس بهداشتی هستتند و ثانیاً سالانه 5/1 میلیون کودک در جهان به علت دسترسی نداشتن به سرویس‌های بهداشتی مناسب به اسهال مبتلا می‌شوند. نتایج این تحقیقات نشان داده است که با یک دلار سرمایه‌گذاری در بخش دستشویی‌های بهداشتی، 9 دلار به شکل مستقیم یا غیرمستقیم به اقتصاد جوامع کمک می شود.
اما اولین همایش سرویس های بهداشتی، امروز در قزوین با حضور شهرداران، کارشناسان بهداشت استانهای کرمانشاه، خراسان رضوی، زنجان، خراسان جنوبی، تهران، یزد و بوشهر و شهرهای شیراز، جهرم، ارومیه، مشهد، تبریز، بابل، رشت و مدیران دانشگاه علوم پزشکی، اوقاف و امور خیریه، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در محل سالن اجتماعات مرکز علمی کاربردی شهید رجایی قزوین برگزار شد.
میزبان این همایش هم شهرداری قزوین بود. شهردار قزوین، در سخنانی در این همایش گفت: سرویس های بهداشتی عمومی از مسائل مهمی است که مورد غفلت شهرداریها و دستگاههای دولتی قرار گرفته که امیدواریم با برگزاری این همایش ضرورت طرح مسئله و توجه نهادهای ذیربط به تامین آن جلب شود.
مسعود نصرتی به واکنش هایی که در ایران پس از اعلام برگزاری این همایش، بوجود امده است، اشاره کرد و گفت: وقتی برای اولین بار برگزاری این همایش در استان قزوین مطرح شد برخی رسانه ها به آن از نگاه طنز پرداختند اما با گذشت زمان به چالشی جدی تبدیل شد و امروز مشارکت کنندگان زیادی برای پیگیری موضوع اعلام آمادگی کرده اند که جای خوشحالی است.

 

نبود سرویس بهداشتی، عامل فرار گردشگر

در این همایش همچنین محمد مجابی، معاون علم و فناوری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، نبود سرویس‌های بهداشتی مناسب را از مشکلات جذب گردشگر دانست و گفت: جدای از موضوع جذب گردشگر باید به این نکته توجه کنیم که به عنوان کشوری اسلامی، بایستی توجه ویژه ای به مقوله نظافت داشته باشیم.

او گفت: باید تعداد سرویس های بهداشتی عمومی زنانه و مردانه با جمعیت کشور متناسب باشد، از سوی دیگر نور سرویس ها، جنس کف و دیوارها و نوع سنگ به کار رفته، امکان تمیز کردن و شست و شوی نوزاد و برخورداری از آب گرم نیز از نکات دیگری است که قطعا باید مورد توجه قرار گیرد. بوی آزاردهنده نیز از نکات مهمی است که در سرویس‌های بهداشتی عمومی باید به آن توجه شود،

مجابی گفت: از مباحث مهم در جوامع بشری تدوین استانداردها و دستورالعمل‌های احداث، نگهداری و مدیریت سرویس ‌های بهداشتی عمومی است که در هر سه‌ بخش باید اهتمام جدی صورت گیرد. وضعیت موجود نشان می‌دهد که در حال حاضر، به‌رغم اقدامات انجام شده، بازهم با استانداردها فاصله داریم.

او ادامه داد: سازمان جهانی توالت وجود دارد که مرکز آن در سنگاپور است، موزه‌ای با عنوان توالت در هند است، سازمان اسکان بشر دستورالعمل‌های متعدد در زمینه اصلاح وضعیت توالت‌ها تدوین می‌کند و علاوه ‌بر آن تاکنون 11 اجلاس جهانی در زمینه بحث توالت برگزار شده است که همه نشانگر توجه جدی آنها به این قضیه است.
 

 

تهران، فقط دو هزار توالت عمومی دارد
شهردار قزوین در سخنرانی اش آماری از وجود و فقدان توالت در شهرها ارائه کرد و گفت: در شهر تهران فقط 200 سرویس بهداشتی با حدود دو هزار چشمه احداث شده است. در کنار برخی کشورها مانند سنگاپور که به تمیزی و پاکیزگی توالتها مشهور است برخی کشورها هنوز با مشکلات جدی در این زمینه روبرو هستند به طوری که 700 میلیون هندی توالت مناسب ندارند و 80 درصد مردم کامبوج نیز به سرویس های بهداشتی دسرتسی ندارند و با مشکلات و بیماریهای زیادی دست و پنجه نرم می کنند.
به گفته او روزانه چهار هزار کودک در جهان به دلیل مصرف آبهای آلوده به فاضلاب می میرند و به همین منظور مدیران کشورهای منطقه به توجه به این موضوع تشویق می شوند و یکی از ملاک های ارزیابی مسئولان شهری داشتن سرویس های بهداشتی تمیز در شهرهاست.
به عقیده نصرتی، در کنار جانمایی برای امکانات مورد نیاز شهرها باید در طرح جامع شهری و کاربریهای تعریف شده موضوع سرویس های بهداشتی عمومی هم دیده شود در غیر این صورت شهر به یک معلول زنده تبدیل خواهد شد.
او گفت: متاسفانه در ایران به این موضوع مهم توجه نشده و به دلیل ملاحظات خاصی از آن فرار کرده ایم اما خوشحالیم که امروز این تابو در قزوین توسط شهرداری شکسته می شود تا دیگران هم به آن به عنوان یک کار مهم توجه کنند. در کشورهای دیگر تا مقطع دکتری برای این موضوع تحصیلات دانشگاهی پیش بینی کرده اند و 12 سال است که روز جهانی توالت جشن گرفته می شود و به عنوان یک برند و امتیاز برای کارکرد مدیران در اولویت جدی شهرهای مهم جهان قرار گرفته است.

 

ساخت توالت با مجوز نخست وزیر
شهردار قزوین همچنین گفت: اولین دستشویی عمومی در سال 1326 هجری شمسی توسط محمد مقتدر مژدهی فرماندار قزوین ایجاد شد و برای اولین بار قانون ممنوعیت ادرار در معابر عمومی نیز در زمان ضیاءالدین طباطبایی تصویب و با متخلفان برخورد شد. در گذشته برای ساخت سرویس بهداشتی باید درخواستها به نخست وزیر ارسال می شد و از اهمیت خاصی برخوردار بود که در ردیف نیازهای ضروری تلقی می شد اما متولی خاصی نداشت.
شهردار قزوین گفت: موضوع نظافت فردی و اجتماعی از تاکیدات دین مبین اسلام است و در گذشته بر اساس نیازهای جامعه، واقفان در زمینه مدرسه سازی، مسجد، آب انبار، بیمارستان مشارکت جدی داشته اند و امروز نیازمند آن هستیم که واقفان و خیرین در این زمینه نیز به کمک دستگاهای دولتی بشتابند و با ساخت سرویس بهداشتی نیاز مردم را تامین کنند.

 

بیانیه سازمان جهانی توالت

دفتر سازمان جهانی توالت در سنگاپور در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی توالت اعلام کرد که ‌2.6 میلیارد نفر در حال حاضر در جهان، از بهداشت مناسب دستشویی‌ها بی ‌بهره هستند.

به نوشته روزنامه لوس آنجلس تایمز، سارا بوچی از کارشناسان صندوق بین‌المللی کودک هم دراین باره گفت: کودکان بیشترین آسیب را عدم بهداشت مناسب توالت‌ها می‌بینند چون به آب سالم و تمیز و امکانات بهداشتی مناسب، دسترسی محدودتری دارند. شرایط غیربهداشتی منجر به افزایش نرخ ابتلا به بیماری‌ها می‌شود و در نتیجه بخش قابل توجهی از درآمد خانواده‌ها صرف تهیه آب سالم و یا مقابله با پیامدهای بیماری‌ها خواهد شد.

4747

کد خبر 185626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۸
  8 0
  hای گفتی هزار بار دستشوییم اومده تو خیابون نفهمیدم چی کار کنم اسهال داشته باشی که وا ویلا تازه فشار دستشویی بماند که حاضری وسط خیابون شلوارتو بکشی پایین واقعا لازمه نمیدونم چرا توجه نمیشه
 • آرش IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۹
  4 1
  باید به عرض شهردار قزوین برسانم که اولین توالت عمومی در شهر آبادان و توسط پالایشگاه آبادان ساخته شد.
 • محسن IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۹
  11 1
  چندی پیش خبر عجیبی با این عنوان نظرم رو جلب کرد : " فراخوان جالب بیل گیتس برای اختراع دوباره توالت " ولی با خبر امروز شما ، خیلی بهتر درک کردم چرا ... مردی که باعث انقلاب و تغییرات بنیادین در دنیای کامپیوترهای شخصی شده، حال قصد دارد تمام تلاش خود و بنیاد خیریه اش را صرف ایجاد تغییر اساسی و باز-اختراع توالت کند. بیل گیتس، موسس مایکروسافت، می گوید که ۴۲ میلیون دلار برای پیشبرد طرح اختراع دوباره توالت اختصاص داده است. قرار است که در هشت دانشگاه در سراسر دنیا بر روی تحقیقاتی در این زمینه سرمایه گذاری شود. نتیجه هم توالتی خواهد بود که ضایعات انسانی را به انرژی، آب پاکیزه و مواد مغذی تبدیل می کند. نتیجه احتمالا یک توالت کاملا مستقل بدون لوله کشی آب، مجرای فاضلاب یا برق است...