داعش هویت دو عامل انتحاری‌اش را افشا کرد /۳ مصوبه مهم شورای عالی امنیت درپی حمله تروریستی در کرمان /آمار شهدا به ۸۵ نفر رسید

براساس جدیدترین آمار اعلام شده از سوی منابع رسمی، آمار شهدای حمله تروریستی کرمان به ۸۵ نفر رسیده و ۲۸۴ نفر نیز در لیست مجروحان قرار دارند و داعش نیز مسئولیت این حمله تروریستی را برعهده گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ چهارشنبه ۱۳ دی ماه ۱۴۰۲ یک روز تلخ دیگر برای ایران رقم خورد، یک «حمله تروریستی» و شهادت تعداد زیادی از هموطنان در کرمان.

ساعت به ۱۴:۵۰ دقیقه که رسید اولین صدای انفجار بلند شد و به فاصله ای کوتاه در ساعت ۱۵:۱۷ دقیقه بعدازظهر ۱۳ دی ماه دومین صدای انفجار بلند شد. درست در جایی که مراسم سالگرد شهادت سردار شهید سلیمانی درحال برگزاری بود.

دو انفجار تروریستی در محدوده گلزار شهدای کرمان که بنا به روایت مقامات حادثه اول در ورودی گلزار شهدای کرمان و حادثه دوم در ورودی تخت درگاه قلی‌بیگ اتفاق افتاد است که در این حادثه تعداد زیادی از هموطنان مصدوم و شهید شدند.

تغییر در تعداد شهدا و مجروحان حمله تروریستی

روزگذشته آمار شهدا تا ۱۰۳ نفر رسید اما در اواخر شب گذشته وزیر بهداشت آمار را اصلاح کرد و از به شهادت رسیدن ۹۵ نفر خبر داد. بنا به گفته رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، به دلیل اینکه تعدادی از اجساد این حادثه متلاشی شده و برخی از اجساد دو مرتبه شمرده شده بودند، آمار اولیه بیشتر بود.

آمار شهدا اما بازهم تغییر کرد و بنا به گفته وزیر کشور طبق آمار پزشکی قانونی، ۸۴ نفر در حادثه تروریستی گلزار شهدای کرمان، به شهادت رسیده اند. استاندار کرمان نیز اعلام کرده است «تا کنون ۷۰ درصد آنها شناسایی شده ‌و عمدتاً مربوط به کرمان هستند.»

در دقایق پایانی شب گذشته اما خبر رسید که با شهادت یکی از مجروحان حادثه تروریستی کرمان عدد شهدای این حادثه به ۸۵ نفر افزایش یافت.

وحیدی با بیان این مطلب که ۲۸۴ نفر در این واقعه مصدوم شده اند، ادامه داد: تعدادی از مجروحان در بخش های ICU بستری هستند و حال عمومی آنها مناسب نیست و ممکن است در ساعات یا روزهای اینده تعداد شهدای این حادثه افزایش یابد. گفتنی است تعدادی از مجروحان سرپایی مداوا و ترخیص شده و در حال حاضر ۲۲۰ نفر در بیمارستان های شهر کرمان بستری هستند.

همچنین به موازات اعلام تعداد مجروحان این حادثه، خبرگزاری ها نیز اقدام به انتشار اسامی مجروحان کردند.

روایت ها از حمله تروریستی و انفجارها

روز گذشته و ساعات اولیه بعد از این حمله تروریستی چند روایت درباره نوع انفجارها و انتحاری بودن یا نبودن آن مطرح بود.

خبرگزاری تسنیم نیز سه روایت را منتشر کرده و نوشته بود؛ درباره نوع انفجارها هم ۳ روایت وجود دارد: روایت اول مدعی انفجار کیف‌های جاسازی‌شده کنترل‌شونده داخل سطل زباله است، روایت دوم حاکی از حضور یک دستگاه خودروی پژو در محل حادثه و انفجار بخشی از خودرو به محض توقف است.

روایت سوم هم حاکی از این است که یک عامل انتحاری هنگام تفتیش توسط مأموران، خود را منفجر کرده که این روایت همان ابتدا تکذیب شد. اما اطلاعات به دست‌آمده خبرنگار تسنیم حاکی از این است که روایت نخست دقیق‌تر است و عامل یا عاملان این حادثه تروریستی، دو کیف حاوی مواد منفجره جاسازی‌شده را از راه دور به وسیله ریموت، منفجر کرده‌اند.

بنا بر آنچه مقامات رسمی اعلام کرده اند دو انفجار، شدیدالانفجار با موج شدید به همراه مواد شدیدالانفجار در بین مردم اتفاق افتاده است و این بمب ها ترکش و ساچمه داشتند که بخش اعظم صدمات وارد شده ناشی از همین ترکش‌ها و ساچمه ها بوده است.

بنا بر آنکه وزیر کشور گفته؛«در نقطه اول بین مردم، زنان، کودکان و زائران اولین انفجار صورت می‌گیرد و با فاصله ۲۰ دقیقه در یک نقطه دیگر که باز هم مردم حضور داشتند، انفجار دوم اتفاق می‌افتد. این انفجارها خیلی شدید و با ساچمه‌های فراوان بوده که پرتاب ساچمه‌ها موجب می‌شود که بسیاری از شهدای ما توسط همین ساچمه‌هایی که در آن‌ها مواد منفجره کار شده بود، به شهادت می‌رسند.»

محمدمهدی فداکار استاندار کرمان نیز درباره جزئیات این حادثه می گوید؛«حادثه خارج از گیت‌های بازرسی انجام شده و زنان، کودکان و پیرزنان و پیرمردان بی‌دفاع و بیگناه زیادی به شهادت رسیدند»

خبرگزاری ایرنا هم گزارش داده که بررسی صحنه انفجار گلزار شهدای کرمان در ساعات اولیه، حکایت از عملیات بمب‌گذاری با بسته‌های انفجاری داشت اما با بررسی شواهد و قرائن از جمله فیلم دوربین‌های مداربسته، با قطعیت می توان گفت که یکی از انفجارهای تروریستی روز گذشته در نتیجه اقدام عامل انتحاری و دیگری هم بوده است.

بنا به روایت این رسانه، عامل انتحاری در حادثه اول، مرد بوده که در نتیجه انفجار کاملا تکه تکه شده که کار شناسایی عامل انتحار در دست بررسی است.

در نهایت گروه تروریستی و تکفیری داعش با انتشار بیانیه‌ای رسما ۲ عملیات انتحاری در کرمان را برعهده گرفت.

در این بیانیه اسم دو عامل انتحاری نیز آمده و تاکید شده است؛« دیروز دو برادر «عمر الموحد» و «سیف الله مجاهد» کمربندهای انفجاری خود را در میان جمعیت منفجر کردند»

حمله تروریستی کرمان با ۸۴ شهید و ۲۸۴ مجروح /دو انفجار با موج شدید و مواد شدیدالانفجار /چپ و راست در محکومیت یک جنایت همصدا شدند

موج واکنش ها به حمله تروریستی کرمان ادامه دارد

واکنش ها به این حادثه تروریستی از همان دقایق ابتدایی بعد از حمله آغاز شد و همچنان ادامه دارد، آنچنان که اردوغان و امیرقطر در تماس تلفنی به ابراهیم رئیسی این حمله تروریستی را محکوم کردند.

خانواده سردار سلیمانی نیز با صدور پیامی تاکید کردند؛«امید است مسئولان امنیتی و قضایی با پیگیری و بررسی عاجل، پاسخی سخت به بانیان و عاملان و آمران این حادثه تدارک ببینند؛ باذن الله.»

سیدمحمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات در واکنش به حمله تروریستی کرمان در پیامی نوشت: این اقدام جنایت کارانه را شدیدا محکوم میکنم و لزوم پیگیری سریع و همه جانبه آن، و شناخت اهداف و علل، و شناسایی و معرفی عوامل وقوع این فاجعه انسانی را از سوی مسئولان و نهادهای ذیربط یادآور می‌شوم.

در داخل نیز مولوی عبدالحمید، امام جماعت مسجد مکی اهل سنت زاهدان، در بیانیه ای اعلام کرد؛« بنده این عملیات تروریستی را به شدت محکوم می‎کنم. برای شهدای این حادثه رفع درجات، برای مجروحان شفای عاجل و کامل و برای بازماندگان صبر و اجر را از بارگاه الهی مسئلت دارم.»

آذر منصوری، رئیس جبهه اصلاحات نیز با محکومیت این حمله تروریستی تاکید کرد؛« از مسئولان امنیتی و نظامی کشور می‌خواهم در انجام وظایف خود در حفظ امنیت و مقابله با توطئه‌های بدخواهان، تلاش و جدیت بیشتری به خرج دهند.»

علی ربیعی نیز در پیامی تاکید کرد؛«معتقدم این حادثه را نباید به یک حرکت تروریستی ساده تقلیل داد. تروریسم در این سطح، حاکی از یک برنامه‌ریزی برای دنبال کردن اهدافی شوم‌تر و بزرگتر است.»

حزب اعتدال و توسعه نیز با محکومیت این جنایت تاکید کرد؛ «از دستگاه‌های انتظامی و امنیتی خواستار برخورد شدید با این پدیده شوم هستیم»

ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در بیانیه‌ای، جنایت تروریستی کرمان را که منجر به شهادت و جراحت جمعی از هموطنان از جمله زنان و کودکان شد را محکوم کرد.

سپاه پاسداران نیز با صدور بیانیه ای تاکید کرد؛«حادثه هولناک تروریستی کرمان نشان داد شهید سلیمانی زنده‌تر از قاسم سلیمانی برای دشمنان خطرناک‌تر است و آنان قادر نخواهند بود شکست‌هایی که از اسطوره مقاومت و قهرمان ملت ایران متحمل شده‌اند را جبران کنند؛ بی‌تردید خون‌های پاک شهدای جوار مزار حاج قاسم عزیز، انرژی جدیدی بر کالبد مکتب سلیمانی و ارادتمندان شهید قدس تزریق و آنان را برای مجازات قطعی و عادلانه جنایتکاران مصمم‌تر کرده است.»

همچنین نماینده ایران در سازمان ملل متحد در پی حادثه تروریستی کرمان نامه‌ای به شورای امنیت ارسال کرده و تاکید کرد؛« جمهوری اسلامی ایران از دبیرکل و شورای امنیت می‌خواهد که این حمله تروریستی وحشتناک را فوراً و صراحتاً محکوم کنند. این درخواست با مواضع تزلزل‌ناپذیر دبیرکل و رویه تثبیت‌شده شورای امنیت در محکومیت صریح تروریسم و به رسمیت شناختن آن به عنوان تهدیدی جدی برای صلح و امنیت بین المللی از طریق قطعنامه ها همخوانی دارد.»

چند کشور اروپایی نیز در بیانیه‌های جداگانه‌ای حمله تروریستی روز چهارشنبه در کرمان را محکوم کردند. برهمین اساس وزارت امور خارجه کشورهای اروپایی فرانسه، هلند، ایرلند، نروژ، آلمان و اتریش در بیانیه‌هایی این انفجارهای تروریستی را محکوم و با خانواده‌های شهدا ابراز همدردی کردند.

پیشتر نیز «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس با «حسین امیر عبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، اقدام تروریستی در شهر کرمان را به شدت محکوم کرده بود.

امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در توئیتی تاکید کرد؛« شهادت ده‌ها نفر از هم‌وطنان عزیزمان در جریان عملیات تروریستی کرمان در مراسم سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، موجب اندوه و تالم گردید.وزارت امورخارجه براساس اطلاعات بدست آمده اولیه از منابع رسمی، اقدامات فوری حقوقی و بین‌المللی خود را از طریق سازمان ملل متحد آغاز کرده است.»

سیدحسن خمینی نیز با انتشار پیامی نوشت: دشمنان با هدف قراردادن زنان، مردان و کودکان بی گناه عمق سبعیت و استیصال خود را نشان داده اند که باید با پاسخی قاطع مواجه شود.

حمله تروریستی کرمان با ۸۴ شهید و ۲۸۴ مجروح /دو انفجار با موج شدید و مواد شدیدالانفجار /چپ و راست در محکومیت یک جنایت همصدا شدند

اما حسین جلالی نماینده رفسنجان و عضو جبهه پایداری از مسئولان به دلیل عدم توانایی در تامین امنیت مراسم سالگرد سردار قاسم سلیمانی انتقاد کرد و گفت: مسوولان ایرانی باید پاسخ دهند، چرا نمی‌توانند در محدوده کوچکی مانند کرمان، تدابیر امنیتی لازم را اعمال کنند.

محمدباقر نوبخت نیز به این جنایت واکنش نشان داد و تاکید کرد؛«اانتظار می رود کلیه ابعاد اطلاعاتی و امنیتی این اقدام دلخراش شناسایی شود.»

آملی لاریجانی، مجلس خبرگان، برخی احزاب سیاسی چپ و راست و فراکسیون اهل سنت مجلس، معصومه ابتکار معاون روحانی، روسای مجالس برخی کشورها، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی دولت سابق نیز این حمله تروریستی را محکوم کرده اند.

حضور مقامات نظامی در کرمان بعد از حمله تروریستی

بعد از حمله تروریستی روز گذشته برخی مقامات نظامی خود را به محل حادثه رساندند.

سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی که ‌شب گذشته برای بررسی ابعاد حادثه تروریستی انفجار به کرمان سفر کرده بود پس از بازدید محل انفجار و حضور در گلزار شهدای کرمان، صبح امروز به بیمارستان‌های محل بستری مجروحان رفت و ضمن عیادت از همه مجروحان در جریان وضعیت درمان آنها قرار گرفت.

فرمانده کل سپاه را در این بازدید میدانی زینب سلیمانی دختر سردار سلیمانی همراهی می کرد. او در ابتدا به بیمارستان باهنر رفت و ضمن عیادت از ‌مجروحان انفجار روز گذشته، در گفت‌وگو با مسئولان بیمارستان در جریان وضعیت درمان آنها قرار گرفت و برای همه مجروحان آرزوی بهبودی کرد.

سردار قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه نیز ساعاتی بعد وارد کرمان شد و بلافاصله به گلزار شهدای کرمان رفت. سردار قاآنی پس از قرائت فاتحه بر مزار حاج قاسم و تجدید میثاق دوباره با فرمانده سابق در جمع مردم حضور یافت و ابراز احساسات مردم قدردانی کرد.

شهدا چه زمان تشییع می شوند؟

هرچند در ابتدا استاندار کرمان اعلام کرده بود، پیکر مطهر شهدای حادثه تروریستی کرمان جمعه ۱۵ دی‌ماه تشییع می‌شود.، اما در دقایق پایانی شب گذشته  محمدمهدی فداکار استاندار کرمان اظهار داشت: مراسم تشییع شهدای انفجار تروریستی که قرار بود فردا از ساعت ۱۰ صبح از خیابان غزه به سمت مصلی کرمان برگزار شود با تصمیم شورای تامین لغو شد و اجتماع مردمی با حضور مردم و شهدا در مصلی کرمان برگزار خواهد شد.

وی افزود: همچنین محدوده گلزار شهدای کرمان بعد از دعای ندبه تخلیه می‌شود تا شرایط برای تدفین شهدا فراهم شود.

خانواده سلطانی‌نژاد از جمله خانواده های داغدار این حمله تروریستی است که در جریان انفجارهای تروریستی عصر چهارشنبه مسیر گلزار شهدای کرمان هشت شهید داده است.

اما در ادامه شناسایی هویت دیگر شهدا، ابتدا هویت ۳۲ شهید این حمله تروریستی مشخص شد و ساعاتی بعد هویت هر ۸۴ شهید شناسایی و اسامی آنها اعلام شد.

۳ تصمیم مهم شورای علی امنیت

در پی حادثه تروریستی در مراسم چهارمین سالگرد شهید سلیمانی، جلسه شورای‌عالی امنیت ملی جهت اخذ تصمیمات میدانی، در اولین فرصت تشکیل و پس از ارائه و بررسی گزارشات مراجع اطلاعاتی و امنیتی و انتظامی مقرر شد:

۱- دستگاه‌های اطلاعاتی سرنخ‌های به دست آمده از این عملیات تروریستی را با سرعت پیگیری و عاملین مزدور آن را شناسایی و معرفی کنند.

۲- نقش مغزهای مفسدی که همواره با حمایت از تروریست‌ها در هدف قرار دادن کور زنان و مردان و کودکان بی‌گناه در نقاط مختلف جهان نقش‌آفرین بودند، در این حادثه به طوری دقیق شناسایی و گزارش نمایند.

۳- دستگاه‌های ذیربط نسبت به پیش‌بینی و پیگیری و برخورد قاطع با عاملان و مجازات عادلانه آمران یا پشتیبانان این جنایت اقدام نمایند.

۲۷۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1856651

برچسب‌ها