مراسم رونمایی از آلبوم «خورشید» با خوانندگی امیرحسین مدرس و دکلمه امین تارخ یکشنبه 29 آبان با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین، در این مراسم حمید شاه‌آبادی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «اگر حال وهوای موسیقی اصیل ما این است و می تواند بزرگترین داشته‌های معنوی‌مان را این چنین عرضه کند باید دست تحسر بر سرگرفت که چه فرصت‌هایی را از دست دادیم و باید تشکر ویژه کرد از کسانی که ذخیره‌های این مکتب شیعی را برای نسل امروز عرضه کرده‌اند.»
او همچنین یادآور شد: «ذخیره‌های عاشورایی از دیرباز این ظرفیت را داشته و به عنوان میراثی گرانقدر از گذشته در اختیار ما بوده است. امروز با داشتن چنین گنجینه قوی و چنین پایگاه پر پیمانه‌ای می‌خواهیم داشته‌های خود را عرضه کنیم، اگر هنر و ظرفیت‌های هنری‌مان را در کنار ظرفیت‌های شیعی به کار بگیریم، هنرمان بیشتر به دل مخاطبان خواهد نشست.»
شاه‌آبادی تصریح کرد: «هنرمند باید بتواند زیبایی واقعی را بشناسد و آن‌را از آن‌چه با زرق و برق زیبا شده تمیز دهد. زیبایی واقعی برگرفته از چنین پایگاهی است، هنرمندان ما کسانی هستند که هنرشان باید برگرفته از چنین منبعی باشد. داشته‌های دینی و معارف نبوی ما می‌توانند چنین ظرفیتی را داشته باشند؛ زیرا برگرفته از هنر اصیل هستند. اگر هنرمندان ما اثرشان را بر این مدار تنظیم کنند خواهند دید که هنرشان چقدر زیبا است، زیرا تفکر شیعی نصب‌العین هنرمند ما است. در این صورت او زیبایی واقعی را به تصویر می‌کشد.»
او بر این باور است که اگر بخواهیم یک اثر هنری و ماندگار زمینی داشته باشیم، باز در دنیا آن‌ را خواهیم یافت، چرا که نور معنویت در آن است. باید رویکردمان به موسیقی را عوض کنیم. موسیقی برای تغافل نیست موسیقی آهنگ بیداری و هشیاری است، باید پیامی به شما دهد که مکنونات شما را برانگیزد، نه سودایی از جنس دیگری که مال شما نیست.»
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مهمترین مولفه آلبوم خورشید را این موضوع دانست که نغمه‌های گذشته را به نسل امروز آورده است و دستخوش تحول‌های نوگرایانه نشده است.
علیرضا محمدی مدیر مسوول موسسه «خورشید هشتم» نیز در این مراسم گفت: «چنانچه هنر بیان احساس انسان است وقتی به کربلا می‌رسد تمام قد می‌ایستد و ادای احترام می‌کند. کم نیستند اساتیدی که آثار خود را مزین و متبرک می‌سازند با یاد ائمه. وقتی هنرمندان متعهد مورد پرسش قرار می‌گیرند که درخشان‌ترین آثارشان کدام است، از میان آثارشان دین مدارترین آن‌ها را نام می‌برند.»
او با اشاره به جنگ نرم یادآور شد: «باید دانست تمام مقدسات و باورهای ما مورد هدف است بسیاری از اصول روضه‌خوانی گذشته را تغییر داده‌اند و می‌دهند و نغمات ما جای خود را به پیش‌افتاده‌ترین موسیقی غربی داده است. ما باید اصالت‌مان را حفظ کنیم تا مجبور به تغافل از اصل‌مان نباشیم.»
او درباره تولید این آلبوم نیز گفت: «وقتی قرار شد این آلبوم تولید شود ماه‌ها تلاش شد که نغمه‌های عاشورایی که غبار غفلت آن را پوشانده بود مورد توجه قرار گیرد. در این مسیر از برترین نوازندگان کشور دعوت شد. تولید این آلبوم بدون درخواست مالی از دستگاه‌های دولتی از سوی موسسه خورشید هشتم انجام شد.»
در پایان مراسم امیرحسین مدرس بعد از اجرای یکی از قطعات این آلبوم که به شکل پلی بک اجرا شد، در سخنانی گفت: «هر کدام از ما در هر حوزه و ساحتی که هستیم بزرگترین افتخار و خوش‌ترین حالت‌مان زمانی است که به چنین موضوعاتی گره خورده است.»
او ادامه داد:«تلاش همه ما در این آلبوم ماننده انگشت اشاره‌ای است که بسمت ساحت مقدس امام حسین(ع) است و این آلبوم را به ساحت ایشان تقدیم می‌کنیم.»
در این مراسم آلبوم خورشید توسط حمید شاه‌آبادی معاون هنری وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی رونمایی شد.
همچنین با حضور شاه‌آبادی، علی شریعتمداری و یادگاری رییس جهاد دانشگاهی به علیرضا صالحی‌نژاد تنظیم کننده ارکستر، امیرحسین مدرس خواننده و علیرضا اولیایی مدیر تولید این آلبوم تندیس اهدا شد.
این آلبوم شامل هشت قطعه قدیمی و جدید از نوحه‌های تهران در شان و منزلت سیدالشهدا هستند. در این آلبوم امین تاریخ سه قطعه از اشعار عاشورایی را دکلمه کرده است. این آلبوم از سوی موسسه فرهنگی خورشید هشتم منتشر شده است.

57244

کد خبر 185824

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =