توضیح وزارت ارشاد درباره یک «برداشت اشتباه»؛ چگونه به یک میلیون مخاطب ماهانه در کنسرت‌ها رسیدیم؟

مقوله کنسرت در ایران امروز به قله رسیده است؛ از روزگار نه‌چندان دوری که ۴۰۰ هزار نفر برای کنسرت، از کشور خارج می‌شدند تا امروز که ماهانه یک میلیون مخاطب ثابت، به تماشای اجراهای زنده موسیقی می‌نشینند، مسیر پرنوسان و دشواری طی شد. گر چه از این نکته‌ها که توسط وزیر فرهنگ هم بیان شد، برداشت اشتباهی صورت گرفت.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، یکی از دستاوردهای مهمی که در دولت سیزدهم به وقوع پیوست، به تعادل رساندن حجم کنسرت‌های ماهانه در کشور است. این کنسرت‌ها فارغ از گونه‌های مختلف خود که در حوزه پاپ، سنتی، نواحی و... برگزار می‌شوند، عدالت فرهنگی را در سراسر کشور برقرار کرده و حالا مردم سایر استان‌ها می‌توانند همانند پایتخت، به اجرای زنده خواننده مورد علاقه خود بروند.

بر همین مبنا، اکنون مدت‌هاست که میانگین کنسرت ماهانه کشور، حول‌وحوش ۵۰۰ نوبت اجرا است. اجراهایی که اگر بخواهیم ظرفیت میانگین سالن‌های آن را ۲۰۰۰ صندلی در نظر بگیریم، به عدد یک میلیون مخاطب می‌رسیم که قطعا یک شاخص آماری قابل‌قبول به حساب می‌آید.

این اتفاق از این منظر مهم به نظر می‌رسد که اولا: هیچ‌گاه طی سالیان اخیر، تعدد کنسرت‌های کشور به این عدد نرسیده بود. ثانیا: هیچ‌گاه تمامی استان‌های کشور، هم‌تراز با یکدیگر، از امکان کنسرت خوانندگان مختلف برخوردار نبود و ثالثا: شور و حرارت کنسرت‌های ما به اندازه‌ای نبود که بخواهد ماهانه منجر به جذب یک میلیون مخاطب شود.

عطش مخاطب ایرانی برای حضور در کنسرت به اندازه‌ای است که طی نوروز سال گذشته که حجم کنسرت‌ها در کشور، کم شده بود، حدود ۴۰۰ هزار نفر از کشور برای حضور در اجراهای زنده خوانندگان فارسی‌زبان، از کشور خارج شدند تا به‌اصطلاح، با یک تیر، دو نشان بزنند و همزمان که برنامه مسافرت نوروزی آنها تنظیم شده بود، به یک کنسرت نیز می‌رفتند. هم‌چنان‌که همین عطش در پائیز سال گذشته نیز به چشم آمد. زمانی که خوانندگان داخل کشور تحت فشار رسانه‌های خارجی، مجبور شدند تا برای بیش از ۴ ماه، به روی صحنه نروند. در آن زمان نیز برخی از مخاطبان جدی کنسرت، برای حضور در اجرای زنده معدود خواننده فارسی‌زبان، از کشور خارج شدند.

از ششم بهمن‌ماه سال گذشته که کنسرت‌ها در کشور با ابتکارعمل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روی دور تند افتاد، استقبال مخاطبان از این جریان، فوق‌العاده بود. زانکو، نخستین خواننده‌ای بود که پس از حوادث پائیز سال گذشته، به روی صحنه رفت و کمتر کسی گمان می‌برد که نخستین اجرای این خواننده جوان، از سوی مردمی که رسانه‌های خارجی آنها را تحت عناوینی چون معترض یا داغدار می‌خواندند، مورد استقبال قرار بگیرد اما صندلی های هر دو سانس اجرای این خواننده از مخاطب تکمیل شد تا ثابت شود مردم ایران، تا این اندازه تشنه کنسرت هستند.

در ادامه، رضا صادقی، سیروان خسروی و ماکان‌بند نیز به روی صحنه رفتند که تمامی این اجراها با اقبال خیره‌کننده‌ای از سوی مخاطب همراه بود. پس از این اجراها نیز جشنواره موسیقی فجر برگزار شد که تمامی اجراهای مردمی آن، مورد توجه قرار گرفت. تنها در یک زمینه، ۱۲ خواننده پاپ، طی ۶ شب به روی صحنه رفتند که بلیت تمامی این اجراها، در کسری از ساعت، تمام شد.

پس از جشنواره موسیقی نیز سونامی کنسرت در کشور به راه افتاد که این جریان تا به امروز، با شدت بسیاری در حال برگزاری است. شدت این اتفاق تا جایی است که قیمت بلیت طی یک سال اخیر، طی ۲ نوبت گران شد تا امروز به سقف ۸۰۰ هزار تومان برسد. اما نه این عامل و نه رونق بازار سیاه بلیت‌های چندمیلیونی کنسرت نیز مانعی بر سر راه علاقمندان به حضور در اجراهای زنده فراهم نکرد.


توضیحی بر یک برداشت اشتباه؛ چگونه به یک میلیون مخاطب ماهانه در کنسرت رسیدیم؟

طی یک سال اخیر، تمام بلیت‌های کنسرت ۶ خواننده، در کمتر از ۱۵ دقیقه به فروش رفت. روند تکمیل شدن فروش سالن دیگر خوانندگان نیز از ۱ ساعت تا ۴ روز در نوسان است که تمام این موارد نشان می‌دهد مخاطبان ایرانی، عطش بسیاری برای حضور در کنسرت خواننده موردعلاقه خود دارند.

همین چند روز پیش بود که معاون هنری وزیر ارشاد اعلام کرد که برای جشنواره موسیقی امسال، چندین خواننده پاپ برای حضور در این بخش غیررقابتی، اعلام آمادگی کرده‌اند که این اتفاق، قطعا در نتیجه استقبال خیره‌کننده‌ای است که از اجراهای زنده کشور به عمل می‌آید. جریانی که طی آن، مخاطب یک میلیون ماهانه برای کنسرت تثبیت شده و این روند با آمدن خوانندگان جدید، رو به فزونی نیز خواهد گذاشت.

بنابراین کنسرت به‌عنوان یکی از شاخصه‌های اصلی نشاط عمومی در کشور، به تراز آماری مطلوبی رسیده که همه طرف‌ها را راضی نگه‌داشته و اکنون این امید می‌رود که مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد، با ابتکارعمل‌های خود، زمینه را برای رونق بیشتر این اجراها که منجر به ارتقای سطح نشاط اجتماعی در کشور می‌شود، فراهم کند.

برداشت اشتباه از سخنان وزیر و حاشیه هایی زودگذر

دو روز پیش هم، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفری که به زنجان داشت، گفته بود: برای حضور در اجراهای صحنه ای (کنسرت) نوروز ۱۴۰۱ حدود ۴۰۰ هزار نفر از کشور خارج شدند اما سال گذشته طی یک‌ماه یک میلیون نفر در داخل کشور برای حضور در کنسرت های داخلی شرکت کردند که تاکنون سابقه نداشته است.

هرچند که این صحبت های وزیر، به صورت اشتباه بازتاب داده شد. در متن آن خبر به اشتباه از زبان وزیر عنوان شده بود که این یک میلیون مخاطب، از خارج کشور به داخل آمده اند! اما خوشبخت صدای ضبط شده وزیر در آن مراسم، موجود بود و اثبات می کرد که اسماعیلی، براساس آمار کنسرت هایی که در داخل کشور برگزار شده است، اعلام کرده که هموطنان هنردوست ما در داخل کشور، از این برنامه های زنده استقبال کرده اند که رقمی قابل اعتنا و ارزشمند به حساب می آید.

اما غبار این حاشیه ها، هیچ گاه اصل موضوع را نمی‌تواند پنهان کند. اصل موضوع این است که طی یک سال اخیر، با حمایت مسوولان فرهنگی و هنری، اتفاقی در تاریخ موسیقی ایران به ویژه در حوزه اجراهای زنده، رخ داده است که هیچ گاه، نظیر آن را تجربه نکرده بودیم. رونق کنسرت های موسیقی، واقعیتی است انکارناپذیر و البته افتخارآمیز. جامعه هنردوست و هنرپرور ایرانی، برخلاف فشار تحریم های ناجوانمردانه اقتصادی، از صنعت-هنر موسیقی، آنچنان دفاع جانانه ای کرد که همه حاشیه ها، زودگذر و بی اهمیت خواهد بود. آفتاب هنر، در این سرزمین، هیچ گاه غروب نخواهد کرد.

۲۲۰۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1858655

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =