گزارشی از دیدارهای امیرعبداللهیان در حاشیه اجلاس داووس/ کسی حق ندارد چیزی را بر ملت فلسطین تحمیل کند/ سوئیس به ایران تبریک گفت

براساس دعوت بعمل آمده از جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در برنامه های اجلاس داووس ۲۰۲۴، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان به منظور شرکت در برنامه های این اجلاس روز گذشته وارد سوئیس شد.

به گزارش خبرآنلاین، وزیر امور خارجه کشورمان علاوه بر مشارکت در برنامه‌های اجلاس، دیدارهای مختلف دوجانبه ای را با همتایان و مقامات عالی کشورهای مختلف شرکت کننده در اجلاس خواهد داشت که طی آنها موضوعات مورد علاقه دوجانبه، منطقه ای و بین المللی مورد گفتگو و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که اجلاس داووس همه ساله توسط مجمع جهانی اقتصاد با حضور مقامات ارشد دولتی و خصوصی کشورهای جهان در شهر داووس سوئیس برگزار می شود.

دیدار با وزیر خارجه نروژ

وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه برنامه های اجلاس با "اسپن بارت اید" وزیر خارجه نروژ دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به گفتگوهای خوب روزهای گذشته با همتای نروژی، از توجه و اهتمام خوب نروژ به شرایط غزه و منطقه تشکر کرد و گفت، اگر ریشه بحران غزه خوب درک شود، راه حل بحران خیلی ساده است.

امیرعبداللهیان با اشاره به گذشت بیش از ۱۰۰ روز از آغاز جنگ رژیم اسرائیل علیه غزه، حمایت آمریکا از ادامه جنگ را یک خطای بزرگ دانست و گفت رژیم اسرائیل و آمریکا با اصرار بر ادامه جنگ و نسل کشی فلسطینیان و ویرانی های بزرگ در غزه، دستاوردی نداشته و نخواهند داشت و نمی توانند از طریق نظامی به دستاوردی برسند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد که ایران از جنگ و ناامنی در منطقه استقبال نمی کند و در ۱۰۰ روز گدشته تلاش های زیادی برای پایان توقف جنگ و حملات اسرائیل به غزه و ایجاد آرامش در منطقه داشته است، اما چون شناخت دقیقی از منطقه داشت، نسبت به خطر گسترش جنگ هشدار داده بود و اکنون‌ نیز معتقد است جنگ علیه غزه لازمست هرجه سریعتر پایان یابد تا منطقه به آرامش برسد.

گزارشی از دیدارهای امیرعبداللهیان در حاشیه اجلاس داووس؛ تاکید بر ضرورت آتش بس در غزه و راه حل سیاسی برای مسئله فلسطینامیرعبداللهیان ورود و اقدامات نیروهای مقاومت در منطقه را واکنش به جنایات رژیم اسرائیل و صرفا در جهت حمایت از ملت فلسطین و شهروندان در غزه دانست و گفت، ریشه بحران در دریای سرخ و لبنان و مناطق دیگر منطقه نیست، بلکه ریشه در نسل کشی در غزه است و اگر آن آتشفشان خاموش شود، در مناطق دیگر منطقه نیز آرامش ایجاد خواهد شد. فلذا آمریکا باید روش خود را تغییر دهد و رژیم اسرائیل نیز بدون حمایت آمریکا قادر به ادامه جنگ نیست. اما در صورت تداوم‌ حملات نظامی رژیم اسرائیل، امکان وقوع شرایط غیرقابل کنترل در منطقه وجود دارد.

وزیر خارجه نروژ نیز در این دیدار با اشاره به گفتگوهای خوب اخیر خود با همتای ایرانی و ابراز خرسندی از تداوم مشورتهای دوجانبه، به شرایط بسیار سخت و پیچیده در غزه اشاره کرد و گفت متأسفانه شرایط در غزه و لبنان و دریای سرخ در حال بدتر شدن است و ما آمادگی داریم برای مدیریت و آرامش اوضاع تلاش کنیم.
وی با تشکر از تلاش های ایران برای کمک به ایجاد آرامش در منطقه گفت، مشکلات در منطقه به هم وابسته است و ما نیز فکر می کنیم که درگیری در غزه باید سریعا تمام شود و آتش بس شکل بگیرد.

وی بحران فلسطین را کانون بحران در منطقه دانست و با اشاره به تلاش های سیاسی دائمی کشورش برای کمک به حل بحران فلسطین، تاکید کرد ایجاد آرامش در فلسطین به ایجاد آرامش در منطقه کمک خواهد کرد.

وزیر خارجه نروژ به تلاش های کشورش برای ایجاد آرامش در فلسطین و منطقه اشاره کرد و خواستار استفاده ایران از نفوذ خود جهت کمک به ایجاد آرامش در منطقه شد.

در این دیدار طرفین در خصوص راههای کمک به حل بحران فلسطین و بازگشت آرامش به منطقه تبادل نظر کردند.

امیرعبداللهیان هرگونه راه حل سیاسی تحمیلی بر فلسطینیان را رد کرد و گفت در هرگونه راه حل سیاسی برای مسئله فلسطین باید خود ملت و گروه‌های فلسطینی در مرکز هر راه حلی باشند.

دیدار با وزیر خارجه اسپانیا

وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز خرسندی از روابط خوب دو کشور ایران و اسپانیا، به برخی رخدادهای خوب و مثبت در روابط دو کشور اشاره کرد و افزود ما هیچ محدودیتی برای گسترش روابط دو کشور قائل نیستیم و همواره علاقمندیم‌ که ایده های مشترک را برای پیشبرد موضوعات مورد اهتمام دو کشور بکار گیریم‌.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به روابط بسیار خوب تاریخی دو کشور، بر ضرورت تبادل هیأت‌های مختلف و سرعت بخشیدن به روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف تاکید کرد و از همتای اسپانیایی خود جهت سفر به تهران به منظور تداوم گفتگوها در زمینه‌های مشترک دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی دعوت نمود.

امیرعبداللهیان در پاسخ به اظهار حمایت وزیر خارجه اسپانیا از تداوم گفتگوها برای احیای برجام، بر آمادگی کشورمان برای بازگشت همه طرفها به توافق برجام‌ تاکید نمود.

گزارشی از دیدارهای امیرعبداللهیان در حاشیه اجلاس داووس؛ تاکید بر ضرورت آتش بس در غزه و راه حل سیاسی برای مسئله فلسطین

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تشکر از مواضع خوب اسپانیا در خصوص بحران فلسطین، بر ضرورت پایان جنگ رژیم اسرائیل علیه غزه بمنظور ایجاد آرامش در منطقه تاکید کرد و گفت رژیم اسرائیل در یک خطای فاحش بسر می برد که فکر می کند با توسل به جنگ می تواند حماس و مقاومت را در غزه نابود کند.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه ایران جنبش حماس را یک جنبش آزادیبخش می داند که برای آزادی سرزمین خود می جنگد، گفت ما از تشدید و گسترش دامنه جنگ در منطقه استقبال نمی کنیم و اگر آمریکا حمایت خود را از رژیم اسرائیل بردارد، اسرائیل توان چند ساعت ادامه جنگ را نخواهد داشت.

امیرعبداللهیان افزود راهکارهای سیاسی تحمیلی بر فلسطین نتیجه نخواهد داد و این ملت فلسطین هستند که باید آینده غزه پساجنگ را رقم بزنند و برای آینده خود در غزه و کرانه تصمیم بگیرند. وی افزود اگر راهکارهای قبلی سیاسی تحمیلی بر فلسطین واقع بینانه بود، اکنون شاهد بحران جاری در فلسطین‌ نبودیم. وی تاکید کرد تنها راهکار مؤثر برای آرامش در منطقه، توقف فوری جنگ، باز کردن کریدورهای انسانی، توقف کوچاندن اجباری و اجازه دادن به مردم غزه برای بازگشت به مناطق زندگی خود و یافتن راه حلی برای تبادل اسرا است.

امیرعبداللهیان تاکید کرد توقف جنگ در غزه بر تحولات در سایر مناطق از جمله دریای سرخ تاثیر فوری خواهد گذاشت.

خوزه مانوئل آلبارس وزیر امور خارجه اسپانیا نیز در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی دو کشور، ایران را یک بازیگر بسیار مهم و صاحب نفوذ در منطقه دانست و با تشکر از دیدگاه‌های وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص مسائل دوجانبه و منطقه ای، از تداوم مشورتها و تبادل نظرهای مشترک فیمابین دو طرف در زمینه‌های دوجانبه و منطقه‌ای استقبال نمود.

وزیر خارجه اسپانیا گفتگو را بهترین راه برای حل و فصل اختلافات در خصوص برجام دانست و حمایت کشورش را از استمرار گفتگوها در خصوص احیای برجام‌ اعلام کرد.

وزیر خارجه اسپانیا نسبت به پیامدهای تداوم جنگ در غزه اظهار نگرانی کرد و بر لزوم توقف جنگ و حملات به غیرنظامیان و ضرورت رعایت حقوق بین‌الملل و حقوق بشردوستانه تاکید نمود.

وی همچنین با اظهار نگرانی نسبت به افزایش تنش‌ها در دریای سرخ، افزود حل بحران فلسطین بر کل منطقه تاثیر خواهد گذاشت و کشورش از راه حل سیاسی برای مسئله فلسطین حمایت می کند.

دیدار با نخست وزیر دولت موقت پاکستان

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه برنامه های اجلاس داووس با انوار الحق نخست وزیر دولت موقت پاکستان دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان با ابلاغ سلام‌ رئیس جمهور کشورمان به نخست وزیر پاکستان، روابط دو کشور ایران و پاکستان را عمیق و تاریخی خواند و با تاکید بر آمادگی ایران برای گسترش هرچه بیشتر روابط دو کشور، به دیدار دیدار اخیر وی با رئیس جمهور کشورمان اشاره کرد و آن را در کمک به تقویت روابط دو کشور حائز اهمیت توصیف نمود.

وزیر امور خارجه کشورمان از روند رو به رشد روابط دو کشور اظهار خرسندی کرد و گفت هدف گذاری رهبران دو کشور، رساندن حجم روابط به ۵ میلیارد دلار است و با توجه به‌ روابط تجاری ۲ و نیم میلیارد دلاری کنونی، لازمست با تلاش مشترک به هدف گذاری مشترک دست یابیم.

امیرعبداللهیان از تقویت بازارچه های مرزی دو کشور استقبال کرد و گفت ایران آماده تقویت همکاریها با پاکستان در زمینه های انرژی، نفت و گاز و برق است.

وزیر امور خارجه کشورمان بر لزوم ایجاد خط پروازی مشترک و مستقیم بین تهران و اسلام آباد بمنظور تسهیل روابط مردمی و نیز تقوبت همکاری ها میان تجار ایران و پاکستان تاکید نمود.

گزارشی از دیدارهای امیرعبداللهیان در حاشیه اجلاس داووس؛ تاکید بر ضرورت آتش بس در غزه و راه حل سیاسی برای مسئله فلسطینرئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با تشکر از ابراز همدردی پاکستان در خصوص عملیات تروریستی اخیر در گلزار شهدای کرمان، موضوع مبارزه با تروریسم را از موضوعات‌ مهم مورد توجه دو کشور دانست و بر لزوم پیگیری اجرای تفاهمات گذشته میان‌ جهات ذیربط دو کشور در این زمینه تأکید کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به بحران غزه گفت، بحران از فلسطین در حال گسترش در منطقه است و لازمست تلاشهای کشورهای اسلامی از جمله ایران و پاکستان برای پایان دادن به جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه افزایش یابد.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد راه‌ حل بی ثباتی در منطقه، توقف فوری جنگ علیه غزه است و همه باید کمک کنند که فلسطینی ها با کمک سازمان ملل، خودشان در خصوص آینده خود تصمیم بگیرند.

وی افزود آمریکائیها فکر می کنند که می‌توانند اوضاع را آنگونه که می‌خواهند مدیریت کنند، اما در جنگ هر اتفاقی ممکن است رخ دهد.

انوار الحق نخست وزیر پاکستان نیز با ابلاغ سلام گرم خود به رئیس جمهور کشورمان، روابط دو کشور را بسیار با اهمیت توصیف نمود و تمایل اسلام آباد برای تقویت همکاری های دوجانبه با تهران را ابراز نمود.

وی با اشاره به اینکه پاکستان و ایران با چالش های مشترکی در منطقه مواجه هستند، به حمله تروریستی اخیر در کرمان اشاره کرد و ضمن ابراز همدردی مجدد کشورش با ایران، بر لزوم تلاش و همکاری مشترک دو کشور برای محدود کردن اینگونه تهدیدات تروریستی تاکید کرد.

نخست وزیر پاکستان با اشاره به بحران غزه، کشتار شهروندان و کودکان و زنان در غزه را غیرقابل توجیه و دفاع خواند و بر ضرورت ایجاد آتش بس و ایجاد کریدور ارسال کمک های انسان‌دوستانه تاکید کرد.

نخست وزیر پاکستان با اشاره به تلاش های رژیم اسرائیل برای گسترش جنگ در منطقه، بر لزوم هوشیاری در مقابل ابن طراحی تاکید کرد.

دیدار با نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد - داووس، با آقای نجیب میقاتی نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار با ابلاغ سلام مقامات عالی کشورمان به آقای میقاتی، بر اهتمام ویژه جمهوری اسلامی ایران نسبت به توسعه مناسبات و همکاری های مشترک با لبنان در زمینه های مختلف دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تاکید کرد.

امیرعبداللهیان نقش مهم لبنان در مسائل منطقه را یادآور شد و افزود، ثبات و امنیت لبنان بر ثبات و امنیت در کل منطقه اثرگذار است و جمهوری اسلامی ایران همواره از تحکیم ثبات و امنیت در لبنان حمایت کرده و می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان از نقش دولت، مردم و مقاومت در لبنان در حمایت از ملت فلسطین تجلیل کرد و افزود، متاسفانه در سایه حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی، جنگ علیه غزه همچنان ادامه دارد و ما شاهد تداوم کشتار شهروندان و زنان و کودکان فلسطینی و نسل کشی فلسطینیان توسط رژیم صهیونیستی هستیم.

گزارشی از دیدارهای امیرعبداللهیان در حاشیه اجلاس داووس؛ تاکید بر ضرورت آتش بس در غزه و راه حل سیاسی برای مسئله فلسطینوزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تلاش های جاری آمریکا برای طراحی نحوه اداره غزه در مرحله پساجنگ افزود، کسی حق ندارد چیزی را بر ملت فلسطین تحمیل کند و تنها خود فلسطینی ها هستند که باید در خصوص نحوه اداره امور غزه و کرانه غربی تصمیم بگیرند.

نجیب میقاتی نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام های خود به مقامات عالیه کشورمان، بر اهمیت مناسبات و همکاری های سازنده دو کشور لبنان و ایران در زمینه های مختلف تاکید کرد و با اشاره به پیچیدگی مسائل منطقه از جمله فلسطین، از تداوم مشورت‌های مشترک با کشورمان استقبال نمود.

میقاتی ضمن تاکید بر ضرورت پایان جنگ رژیم اسرائیل علیه غزه، شرایط در فلسطین و در سطح منطقه را نگران کننده ارزیابی کرد و گفت لازم است تلاش های سیاسی برای پایان دادن به جنگ علیه غزه تقویت شود.

طرفین در این دیدار ضمن ارزیابی آخرین تحولات فلسطین، لبنان و وضعیت در دریای سرخ، بر ادامه رایزنی و مشورتهای مشترک بمنظور پایان دادن به جنایات رژیم اسرائیل علیه فلسطینیان، گشایش کریدورهای کمک رسانی به غزه و کمک به ایجاد آرامش و ثبات در منطقه تاکید کردند.

دیدار با همتای سوئیسی

امیرعبداللهیان در اولین ملاقات دوجانبه از دومین روز حضور خود در داووس سوئیس، با آقای ایگناز یو کاسیس وزیر خارجه سوئیس دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان با تشکر از اقدام سوئیس در محکوم کردن اقدام تروریستی کرمان گفت ما برای توسعه روابط با سوئیس مصمم هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به گفتگوهای دو کشور در زمینه‌های مختلف حقوقی و قضائی و نیز گفتگوهای جامع سیاسی میان وزارت خارجه های دو کشور، به همکاری های سازنده فیمابین در چارچوب نقشه راه دو کشور اشاره کرد و افزود ما بر تداوم گفتگوها و همکاری های دو کشور در این راستا تاکید داریم.

امیرعبداللهیان ضمن تاکید بر اهمیت تداوم گفتگوهای دوره‌ای میان دو وزیر خارجه، از انجام و تقویت گفتگوهای تخصصی میان کارشناسان دو کشور در زمینه های مختلف استقبال نمود.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان به فعالیت کمیسیون‌ مشترک دو کشور و برنامه برگزاری اجلاس آتی آن در تهران اشاره کرد و بر لزوم هماهنگی و همکاری برای برگزاری موفقیت آمیز آن تاکید نمود.

وی آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت همکاری‌ شرکتهای بخش خصوصی دو کشور را مورد تاکید قرار داد و همچنین از همکاری در سایر زمینه‌های مورد علاقه دو کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و گردشگری استقبال کرد.

امیرعبداللهیان در خصوص برجام نیز گفت ابتکار سلطان عمان همچنان روی میز است. وی بر پایبندی ایران به مسیر مذاکره تاکید نمود و حمایت سیاسی سوئیس از روند مذاکرات را با اهمیت دانست.
امیرعبداللهیان بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص فعالیت‌های صلح آمیز هسته ای تاکید و همچنین تداوم همکاری های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را سیاست روشن و قطعی ایران توصیف کرد.

گزارشی از دیدارهای امیرعبداللهیان در حاشیه اجلاس داووس/ کسی حق ندارد چیزی را بر ملت فلسطین تحمیل کند/ سوئیس به ایران تبریک گفتوزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تحولات غزه و گسترش ابعاد آن در منطقه گفت، بحران غزه راه حل نظامی ندارد و ریشه بحران‌ نیز در ۷ اکتبر نیست بلکه در ۷۵ سال اشغالگری است و جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر راه حل سیاسی و دموکراتیک خود برای حل ریشه‌ای بحران فلسطین، بر ضرورت توقف فوری حملات رژیم اسرائیل علیه غزه و باز شدن کریدورهای ارسال کمک های انسان‌دوستانه تاکید کرد و نقش سوئیس را در این زمینه و نیز کمک به تقویت صلح و ثبات در منطقه حائز اهمیت دانست.

امیرعبداللهیان ضمن تاکید بر اهمیت حفظ امنیت کشتیرانی در آب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله در دریای سرخ، وضع موجود در دریای سرخ را نتیجه تحولات در غزه دانست و گفت علت و ریشه بی‌ثباتی در دریای سرخ و منطقه، استمرار حملات نظامی رژیم اسرائیل علیه غزه است.

ایگناز یو کاسیس وزیر خارجه سوئیس با تشکر از حضور امیرعبداللهیان در اجلاس داووس، به گفتگوهای تلفنی دو طرف در نوامبر گذشته و دیدار دوجانبه در نیویورک اشاره کرد و مجددا با دولت و ملت ایران در خصوص اقدام‌ تروریستی کرمان همدردی کرد.

وزیر خارجه سوئیس عضویت ایران در بریکس را تبریک گفت. همچنین ضمن اظهار خرسندی از این دیدار، تداوم گفتگوهای دوجانبه با ایران در زمینه های مختلف دوجانبه و منطقه‌ای را حائز اهمیت دانست و بر تمایل و آمادگی خود برای تداوم گفتگوها و مشورتهای دوجانبه با همتای ایرانی و نیز برگزاری جلسات دیپلماتها و کارشناسان دو کشور در زمینه های تخصصی مورد اهتمام تهران و برن تاکید کرد.

وزیر خارجه سوئیس خواستار حمایت بیشتر از فعالیت شرکت‌های سوئیسی در ایران شد. وی ایران را کشور بزرگی دانست و با اشاره ۱۰۰ سال رابطه سیاسی دو کشور و دهه ها سابقه همکاری برن و تهران در زمینه‌های مختلف، بر اهمیت تداوم و تقویت گفتگوها و همکاری ها میان دو کشور تاکید نمود.

وزیر خارجه سوییس با اشاره به تحولات فلسطین، مخالفت کشورش را با کشتار غیرنظامیان اظهار داشت.

در این دیدار برخی دیگر از مسائل مورد اهتمام مشترک از جمله بحران اوکراین نیز مورد تبادل نظر قرار گرفت.

شایان ذکر است که سوئیس حافظ منافع آمریکا نزد جمهوری اسلامی ایران است.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1861835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =