خولیو ولاسکو سرمربی تیم ملی والیبال ایران اصلا به خاطر بازی دوستانه تیمش با لهستان نگران نیست .

به گزارش خبرآنلاین؛ ولاسکو معتقداست اگر لهستان تیم ایران را خوب می شناسد، او هم تیم لهستان را به خوبی می شناسد. مورینیوی والیبال با اینکه به قول خودش شکست صربستان را سورپرایز ایران در جام جهانی می داند اما بدش نمی آید که تیمش امروز هم لهستان را ببرد.هرچند می داند برد امروز شرط دارد. اگر شاگردانش سرویس های لهستانی ها را خوب دریافت کنند.

*بازی تدارکاتی با لهستان به ضرر تیم ایران برای بازی فردا نیست؟بالاخره آناستازی یک جورایی تیم ایران را محک زده است.

ببینید ما در دنیا گردش اطلاعات داریم و اینطور نیست که مثلا اگر با لهستان بازی دوستانه انجام دادیم، حالا به نفع آنها شده که ما را شناخته اند. آنها همه چیز را درباره ما می دانند. بازی های ما در مسابقات قهرمانی آسیا را دیده اند و همچنین سه بازی گذشته ما در همین جام جهانی را خوب آنالیز کرده اند. ما هم آنها را می شناسیم و آنالیزشان کرده ایم.
*فکر می کنید نتیجه بازی امروز هم به نفع ایران تمام شود؟
اگر ما مثل بازی با صربستان بازی کنیم و لهستان هم مثل صربستان با حداکثر توانش ظاهر نشود، بله. ما می توانیم برنده باشیم. این یک نگاه واقع بینانه است. لهستان خیلی خوب سرویس می زند و ما باید در برابر این سرویس ها دریافت های خوبی داشته باشیم والا کاری از پیش نمی بریم.

*در مجموع دو بازی ایران در مرحله دوم را چطور ارزیابی می کنید؟
بازی های مرحله دوم از جهتِ آموزشی برای بازیکنان ما خیلی خوب است. چون با دو تیم با دو سبک مختلف بازی می کنیم و بازیکن ها این تجربه را به دست می آورند که در تورنمنت های مهم باید طوری خودشان را با شرایط آداپته کنند که بتوانند در فاصله کمتر از بیست و چهار ساعت با دو سبک مختلف والیبال مسابقه بدهند. لهستان سبک کلاسیک اروپایی را با چاشنی سرعت بازی می کند و علاوه بر سرویس، دفاع روی تور خوبی هم دارد. آرژانتین هم به سبک کلاسیک و خلاقانه آمریکای جنوبی بازی می کند. یعنی بازیکنانش می دانند از توپ چه می خواهند و می دانند می خواهند با توپ چکار بکنند. اسپکرهایش توان بالایی در بازی با دست دفاع دارند.

*تغییر ترکیب تیم ایران در بازیها به معنای این است که ولاسکو هنوز ترکیب اصلی تیمش را پیدا نکرده یا اینکه می خواهد در هر بازی یک بازیکن برگ برنده اش باشد؟

تغییر در ترکیب اصلی تیم فقط به این خاطر است که ما از یک طرف به بازیکن ها استراحت می دهیم تا بتوانیم در تمام طول تورنمنت از آنها استفاده کنیم. بالاخره بعد از قهرمانی آسیا استراحت نداشته اند و بلافاصله برای تیم باشگاهی شان در لیگ بازی کرده اند.

از طرف دیگر این تغییرها برای این است که به دیگر بازیکن ها هم شانس تجربه کردن بازی در چنین مسابقات مهمی را بدهیم. چون همانطور که گفتم یک هدف بزرگ ما اینجا این است که بازیکن ها حضور در یک تورنمنت بزرگ و بازی در برابر بهترین تیم های دنیا را یاد بگیرند تا در مسابقات انتخابی المپیک از این تجربه نهایت استفاده را ببریم.
*تیم شما چقدر طبق پیش بینی ها در مسابقه ها پیش رفته؟

برای ما برد ژاپن خیلی مهم بود. چون در تهران این تیم را برده بودیم و حالا آمده بودند تلافی کنند. دیدید که وقتی هم اینجا در خانه شان به ما باختند، خیلی عصبانی شدندچین را گرچه قبلا برده ایم ولی باز هم باید ببریم. همینطور مصر را که تقریبا همسطح ما بازی می کند و در انتخابی لیگ جهانی و مسابقات قهرمانی جهان ما را برده است.یعنی برنامه ما برای جام جهانی این بود که این سه تیم را ببریم و یک سورپرایز هم داشته باشیم. حالا این سورپرایز در بازی با صربستان اتفاق افتاد. اما ما بدمان نمی آید اگر بشود باز هم از این سورپرایزها داشته باشیم.
*از روند یادگیری بازیکن ها و وفق دادن خودشان با شرایط دشوار چنین مسابقاتی راضی هستید؟

بله. جام جهانی برای ما یک تورنمنت خوب است تا خرداد آینده در مسابقات انتخابی المپیک مشکلی نداشته باشیم. آنجا هم باید مثل جام جهانی هر روز و به صورت فشرده بازی کنیم و این برای بازیکنان ما خوب است که بدانند چطور باید با چنین شرایطی آداپته بشوند. اما یک مشکلی که البته فقط مختص به بازیکنان ایران نیست، این است که در مسابقه خیلی حرف می زنند. این یک عامل روانی است و به نگاه آنها به بروز اشتباه برمی گردد که فکر می کنند اگر درباره اشتباهی که مرتکب شده اند، توضیح بدهند مشکل حل می شود. در حالیکه ما دائم به آنها یادآوری می کنیم؛ لازم نیست درباره توپی که گذشته و تمام شده حرف بزنید. به فکر توپی که الان به سمت تان می آید باشید. این مهم است که شما اگر اشتباه کردید، تمرکزتان را از دست ندهید و هر توضیح یا حرفی دارید روی توپ بعدی اجرا کنید. یعنی عمل تان را تصحیح کنید. همین.
 

251 43

کد خبر 186369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =