اقدام جدید درباره افراد فاقد شناسنامه

فارس نوشت:رئیس سازمان ثبت احوال موضوع فاقدین شناسنامه را به عنوان یکی از دغدغه های مسؤولین برشمرد و تعیین تکلیف این افراد را از اولویت های این سازمان عنوان کرد.

هاشم کارگر، معاون وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال با تاکید بر اینکه موضوع فاقدین شناسنامه به عنوان یکی از دغدغه ها در سطح کشور مورد توجه ویژه مسئولین قرار دارد، اظهارکرد: با توجه به اینکه موضوع افراد فاقد شناسنامه، از موضوعاتی بسیار مهمی بوده که در چند دهه گذشته همواره کشور درگیر آن بوده است لذا در ابتدای شروع بکار دولت سیزدهم با توجه به سیاست های دولت مبنی بر حل مشکلات مردم، در اولین سفر استانی رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان، اقدامات ویژه ای درخصوص رسیدگی به وضعیت افراد فاقد مدارک هویتی مدعی تابعیت ایرانی این استان در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود:به منظور تسریع در انجام امور مربوط کارگروهی تشکیل گردیده است تا بتوان با ایجاد هماهنگی در بین دستگاه های ذیربط اقدامات موثرتری به عمل آید.

کارگر در ادامه با اشاره به توجه ویژه دولت سیزدهم و جناب آقای وحیدی مبنی بر تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه، ادامه داد: وزیر محترم کشور نیز در این خصوص در اقدامی بی سابقه طی بخشنامه ای جامع و کامل به تمامی استانداران، فرمانداران و شورای تامین استانها و شهرستانها، آن ها را مکلف به شناسایی و تعیین تکیلف این افراد کرد.

وی اظهار داشت: به منظور تسریع در اقدامات با عنایت به مصوبه شورای امنیت، سازمان ثبت احوال کشور نیز در همین راستا، بنا به تکالیف خود طی اقدامات ویژه ای تعیین تکلیف پرونده های موجود را به عنوان اولویت در دستور کار خود قرار داده و طی بخشنامه ای به مدیران کل ثبت احوال استان ها بر رسیدگی به پرونده های موجود به عنوان یکی از مهمترین اولویت های کاری تاکید کرد.

معاون وزیر کشور افزود: سازمان ثبت احوال کشور در اولین قدم با مهیا نمودن زیرساخت های لازم، برای این افراد فاقد شناسنامه، تشکیل پرونده داده و به آنان شناسه ای تخصیص داد.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه الکترونیکی http://faghedin.sabteahval.ir و ثبت نام حدود ۲۰۰ هزار نفر در این سامانه، افزود: این سامانه به منظور شناسایی، صدور کارت موقت و در نهایت تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه با هدف استفاده از خدمات اجتماعی در راستای تکالیف دستورالعمل مقابله با فقر مطلق و کاهش هزینه های حاکمیتی صورت گرفته است که افراد بتوانند در این سامانه ثبت نام و جهت احراز هویت و تابعیت و در نهایت صدور شناسنامه اقدام کنند.

معاون وزیر کشور با بیان اینکه تلاش بر آن است که تأیید یا رد تابعیت ایرانی این افراد و تعیین تکلیف پرونده‌های آنان در سریع‌ترین زمان ممکن به انجام رسد، گفت: هدف ما در ثبت احوال تعیین تکلیف پرونده این گونه افراد است تا این افراد را از مجهول بودن هویت در سطح کشور خارج نماییم و همه افراد مدعی شناسایی شوند؛ در واقع ساماندهی افراد فاقد شناسنامه در اولویت و دستور کار ویژه سازمان قرار دارد.

کارگر بیان کرد: شناسایی و تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه، کاهش هزینه های حاکمیتی، کمک به ایجاد سازوکارهای قانونی ارائه خدمت به افراد مشمول، ایجاد سرویس استعلام تصدیق اصالت کارت فاقدین شناسنامه از آثار و نتایج این طرح بوده است.

کارگر معاون وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال کشور در پایان افزود: تشکیل کارگروههای مشترک بین دستگاه های متولی، حضور میدانی مدیران سازمان ثبت احوال کشور در استان ها و پیگیری موضوعات مرتبط با افراد فاقد شناسنامه در دو سال گذشته از دیگر اقداماتی است که در این خصوص صورت پذیرفته است.

بیشتر بخوانید:

شناسنامه این افراد حذف خواهد شد

۲۳۳۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1863987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =