در راستای بهبود خودروهای الکتریکی، محققان روش جدیدی را پیشنهاد کرده اند که می تواند با استفاده از یک سیستم شارژ بی‌سیم، هم‌زمان با حرکت خودرو در بزرگراه آن را شارژ کنند.

محمود حاج‌زمان: خودروهای الکتریکی خودروهایی پاک، سبز و این روزها پرطرفدار هستند، حتی اگر نتوانند از نظر عمر باتری و برد رانندگی با وسایل نقلیه مرسوم رقابت کنند. با این وجود، با استفاده از یک سیستم شارژ بی‌سیم که هم‌زمان با حرکت خودرو در بزرگراه عمل می‌کند، می‌توان این معایب را رفع کرد.
به گزارش نیوساینتیست، برای انجام این کار شانهوی فن و همکارانش در مرکز تحقیقات خودروی دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا پیشنهاد کرده‌اند که سیم‌پیچ‌های مغناطیسی را در مسیر جاده جاسازی کنند تا با ایجاد یک میدان مغناطیسی ضعیف و انجام تشدید مغناطیسی با سیم‌پیچ نصب شده درون خودرو، انرژی را انتقال دهد. این نوع انتقال انرژی مشابه حالتی است که یک خواننده اپرا با تنظیم تن صدای خود، می‌تواند یک لیوان شیشه‌ای را بشکند. در سال 2007 / 1386، محققان موسسه فناوری ماساچوست (ام.آی.تی) نوعی تشدید مغناطیسی را ارائه کردند که می‌توانست بین دو جسم ساکن که به فاصله دو متر از یکدیگر قرار داشتند، انرژی را به صورت بی‌سیم انتقال دهد.
فن و گروهش که نتایج کار خود را در نشست پروژه‌های انرژی و آب و هوای جهانی استنفورد ارائه کرده‌اند، هنوز نسبت به اینکه آیا انتقال نیروی مغناطیسی در سرعت‌های بالای بزرگراه‌ها امکان‌پذیر است، و ترازی که از نظر وسایل نقلیه مناسب این کار باشد شک دارند. با این حال، بر اساس بدنه فلزی و سرعت حرکت خودرو محاسبات فن نشان می‌دهد که یک مجموعه از صفحات و سیم‌پیچ‌های تشدیدگر، می‌تواند حدود 10 کیلووات انرژی را با راندمان 97 درصد در زمان 7 میکروثانیه انتقال دهد؛ زمانی‌که برای بزرگراه‌ها به اندازه کافی سریع است. این سیستم -که گروه هنوز باید آن را بسازند- باید ایمن باشد، چرا که انرژی باید تنها بین دو جسمی منتقل شود که رزونانس آنها دقیقا با هم هماهنگ شده باشد.
به گفته فن، دو مزیت عمده برا انتقال بی‌سیم انرژی در بزرگراه‌ها وجود دارد: نخست اینکه راننده نگران در راه ماندن به دلیل اتما نیروی خودروی نخواهد بود، و دوم اینکه باتری‌های خودروهای الکترکی را می‌توان کوچک‌تر و ارزان‌تر ساخت.
 53275

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 187001

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =