ایران برای بحران سوریه راه حل دهد(2)

ایران امتیازهای زیادی دارد که می تواند ، زمینه گفت و گو و آشتی فوری و هدفمند را ، در جدولی زمانی و کوتاه ، برای پایان دادن به برادر کشی در بحران سوریه ، فراهم کند.

1- ایران با جریان اسلام گرایِ مخالف بشار اسد ، یعنی جریان فکری اخوان المسلمین ، که در بسیار از کشور های عربی ، امتداد دارد ، رابطه خوبی دارد . از این رو بعید است ، اخوانی های سوریه ، دعوت ایران را در رسیدن به راه حل ، رد کنند . بویژه اگر ایران از حزب نهضت تونس و حزب عدالت و توسعه مصر ، دعوت به عمل آورد ، برای یافتن راه حل فعال ، حضور یابند .

2- ایران می تواند نهاد دین در منطقه را ، برای اصلاح بسیج کند . ایران برای نهاد الازهر احترام قائل است و دکتر الطیب ، روحانی برجسته این نهاد هم ، علاوه بر مقام دینی ، خود از ساداتِ اشراف است.

2 - روشنفکر مخالف بشار اسد ، دکتر برهان قلیون که سالهاست ، در خارج از سوریه زندگی می کند ، و ریاست آنچه شورای انتقالی سوریه خوانده شده را عهده دار گردیده ، جزو آن دسته از روشنفکران جهان عرب است ، که آثار ترجمه شده اش ، حضور کمی در رسانه های مکتوب ایران ، در سالهای اخیر ، نداشته است. حال که جامعه ایران برای افکار او احترام قائل بوده ، و او را می شناسد ، خوب است ، از او دعوت شود ، تا همانطور که برای مذاکره به روسیه رفت ، به ایران بیاید و سخناش را طرح کند.

3- ایران با اکراد منطقه ، از جمله اکراد سوریه - که امروزه بسیاری از آنان در صف مخالفان بشار جای گرفته اند ، رابطه حسنه دارد . بویژه اگر از دولت اقلیم کردستان عراق ، برای به نتیجه رسیدن هر گونه راه حل ، یاری گرفته شود.

4- ایران رابطه خوبی با کشور ترکیه دارد . کشوری که در حال حاضر ، مخالف علنی رژیم سوریه است.

5- ایران با امیر قطر که جبهه عربی مخالف بشار را مدیریت می کند رابطه خوبی دارد .

6- ایران با سه دولت عراق ، لبنان و الجزایر که با تحریم اقتصادی سوریه مخالفت کردند رابطه ای عالی دارد . این کشورها ، خود می توانند جبهه راه حل میانه را هدایت کنند .

7- ایران با روسیه که حامی دولت بشار اسد، در مجامع بین المللی است ، رابطه ای خوبی دارد .

8- ایران با دولت سوریه رابطه برادری داشته است . از این رو بسیار بعید است ، دولت بشار اسد ، راه حل برادر خود را نادیده گیرد.

9- ایران با گروه های فلسطینی که دفتر سیاسی در دمشق دارند ، رابطه خوبی دارد . سوریه می داند که اگر این گروه ها ، دمشق را به سوی قاهره ، ترک کنند ، ضربه معنوی سنگینی بر آنان وارد خواهد شد !

 


 

کد خبر 187051

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =