تلویزیون برای گیمینگ بهتر است یا مانیتور؟

گزینه هایی که برای داشتن یک تجربه گیمینگ عالی دارید زیاد است. از یک تلویزیون حرفه ای و مناسب گیم گرفته تا یک مانیتور تخصصی گیمینگ که می تواند دقت رنگی و وضوح بالا را برای بازی شما فراهم کند. حتی گاهی اوقات می توانید از هر دوی این گزینه ها استفاده کنید.

اگر از یک گیمر بپرسید که که تلویزیون برای گیمینگ بهتر است یا مانیتور، قطعا تجربیات متفاوتی که با هر یک از این صفحه نمایش ها داشته را به شما می گوید. هر صفحه نمایشی که برای بازی کردن انتخاب می کنید یک سری مشخصات دارد که طبعا موجب برتری آن می شود و در مقابل هم یک سری نقطه ضعف‌ها دارد که شاید باعث شود برخی از کاربران گزینه های دیگر را ترجیح دهند.

برای مثال اگر با مشکل روشن نشدن تلویزیون مواجه شدید، شاید داشتن یک مانیتور گیمینگ در خانه مشکل شما را حل کند. یا اگر برای سیستم شما مشکلی به وجود بیاید، می توانید از صفحه نمایش تلویزیون برای بازی کردن استفاده کنید. با تمام این اوصاف اگر تنها یک گزینه برای خرید دارید و می خواهید بدانید که تلویزیون برای گیمینگ بهتر است یا مانیتور؛ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا در این خصوص نکات لازم را به شما بگوییم.

چطور بفهمیم تلویزیون برای گیمینگ بهتر است یا مانیتور؟

سوال مهم اینجاست که چطور باید این دو نمایشگر را با هم مقایسه کرد تا بتوان تشخیص که برای یک تجربه بازی عالی تلویزیون گزینه بهتری است یا یک مانیتور حرفه ای گیمینگ؟ برای این منظور می توان تفاوت های بین تلویزیون و مانیتور را از چند جهت با هم مقایسه کرد تا به این ترتیب نتیجه گرفت که تلویزیون برای گیمینگ بهتر است یا مانیتور. در واقع این موارد مهمترین مشخصاتی است که شما برای گیمینگ به آن نیاز دارید. اول از هر چیزی باید به اندازه های صفحه نمایش دقت کنید. تفاوت مانیتور و تلویزیون در وضوح تصویر و رزولوشن، زمان پاسخ گویی و رفرش ریت، تفاوت طول عمر و کارایی تلویزیون با مانیتورها و مواردی از این دست دیگر معیارهایی است که باید برای انتخاب بین تلویزیون و مانیتور برای گیمینگ در نظر بگیرید. سایر مشخصات تلویزیون و مانیتور، مانند ویژگی های سخت افزاری نیز می تواند در نظر گرفته شود. برای مثال این که مین برد تلویزیون دوام بالاتری دارد یا مانیتور؛ میزان مصرف انرژی تلویزیون و مانیتور به چه صورت است، کدام دستگاه زودتر داغ می کند، کدام دستگاه تنوع پورت بالاتری دارد و مواردی از این دست همگی باید در زمان انتخاب بین این دو صفحه نمایش در نظر گرفته شود.

مقایسه اندازه صفحه نمایش

قطعا یکی از مهمترین معیارها برای یک گیمر، اندازه صفحه نمایش است و هر چقدر نمایشگر بزرگتر باشد، لذت بازی کردن هم بیشتر است. در این زمینه اگر بخواهیم بگوییم که تلویزیون برای گیمینگ بهتر است یا مانیتور، باید گفت تلویزیون، چرا که می توان تلویزیون ها را در سایزهای بسیار بالاتر هم خریداری کرد. این در حالی است که معمولا میانتورها اندازه های کوچکتری دارند و نمی توان یک مانیتور گیمینگ را در سایزهای بالا تهیه کرد. البته این مورد موجب شده که مشکلات تلویزیون ها هم بیشتر شود. از تعمیر تلویزیون گرفته تا نصب و جا به جایی و محلی که می توان آنها را قرار داد، همگی چالش هایی است که با خرید یک تلویزیون برای گیمینگ تجربه می کنیم. برای مثال بدون شک در صورت خرابی پنل تلویزیون با بروز مشکلاتی در نمایش تصاویر، تعمیر کردن تلویزیون هایی با پنل های حرفه ای تر، گران تر و بزرگتر هزینه بیشتری به دنبال دارد و وقت گیرتر است.

مقایسه رزولوشن تصویر

رزولوشن یکی دیگر از ویژگی های مهم یک نمایشگر است که مشخص می کند چند پیکسل روی صفحه وجود خواهد داشت. هر چقدر رزولوشن بالاتر باشد، کیفیت تصاویر نیز بیشتر است. اما رزولوشن بالاتر زمانی ایدئال است که اندازه صفحه نمایش هم بزرگ باشد. بنابراین اگر بخواهیم بگوییم از نظر تفاوت رزولوشن تلویزیون برای گیمینگ بهتر است یا مانیتور، باید گفت که کیفیت هر دوی این نمایشگرها ایدئال است و کافی است که رزولوشن صفحه با توجه به ابعاد نمایشگر بالا باشد. برای مثال برای یک مانیتور گیمینگ رزولوشن 1440 یا حداقل 1080 ایدئال است. اما کیفیت 4K نه تنها برای یک مانیتور گیمینگ مناسب نیست، بلکه می تواند موجب نمایش بی کیفیت تصاویر نیز شود. در عوض برای تلویزیون هایی با سایزهای بالاتر کیفیت 4K ایدئال تر است.

مقایسه رفرش ریت و زمان پاسخ گویی

دو فاکتور مهم دیگر برای گیمرها یکی رفرش ریت و دیگری زمان پاسخ گویی است. برای تجربه بهتر بازی رفرش ریت بالاتر و زمان پاسخ گویی پایین تر مناسب است. زمان پاسخ گویی بالاتر می تواند موجب تار شدن تصاویر بازی شود. در این خصوص اگر بخواهیم بگوییم که تلویزیون برای گیمینگ بهتر است یا مانیتور؛ برگ برنده با مانیتورهاست. مانیتورها زمان پاسخ گویی کوتاه تری دارند (بسته به پنل‌شان بین 1 تا 4 میلی ثانیه)، در حالی که زمان پاسخ گویی تلویزیون ها معمولا بالاتر است و بین 5 تا 8 میلی ثانیه است. در نتیجه ممکن است با تلویزیون گیمرها تاری تصویر بیشتری را تجربه کنند. در خصوص رفرش ریت هم مانیتورها برنده اند، چرا که آنها معمولا با رفرش ریت های بالاتری نسبت به تلویزیون ها تولید می شوند.

تفاوت پورت های تلویزیون با مانیتور

در نهایت برای تصمیم گیری در مورد این که تلویزیون برای گیمینگ بهتر است یا مانیتور باید به پورت های آنها توجه کرد؛ چرا که برای گیمینگ به تعداد و تنوع بالاتر پورت نیاز است. در این زمینه هم مانیتورهای گیمینگ برتری دارند، چرا که معمولا دارای انواع پورت های مورد نیاز برای بازی از جمله پورتVGA ، DVI، HDMI و USB هستند. این در حالی است که اکثر تلویزیون ها تنها یک یا دو ورودی دارند و آن هم HDMI و یک ورودی USB است. البته قطعا در هر مدل تلویزیون تعداد و نوع پورت هایی که وجود دارد متفاوت است و این موضوع به نوع تلویزیونی که دارید نیز بستگی دارد. ولی در کل تعداد و تنوع پورت ها در مانیتورها بیشتر از تلویزیون هاست.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1872023

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =