انتقاد پورمحمدی از عملکرد مجلس یازدهم؛ به قالیباف نمره متوسط به پایین می‌دهم

دبیر کل جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد: ایده سرلیستی به نظرم ایده کاملی نیست اما اگر قرار بر لیست واحد باشد حتما باید چهار- پنج چهر شاخص داشته باشد که در صدر لیست قرار بگیرند و جامعه روحانیت هم از این موضع حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مصطفی پور محمدی، دبیر کل جامعه روحانیت مبارز، در گفتگویی به بیان نکاتی درباره مجلس یازدهم، عدم ارائه لیست اصلاح طلبان در انتخابات و سرلیستی قالیباف در لیست شورای ائتلاف و ... پرداخته است.

اهم اظهارات او با خبرگزاری دانشجو را در ادامه می‌خوانید

ارزیابی شما از مجلس کنونی چیست و عملکرد آن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جمهوری اسلامی از سال اول پیروزی انقلاب مجلس داشته و شاید کمتر انقلابی در دنیا سراغ داشته باشیم که تمام رفتار خود را قاعده‌مند و ضابطه‌مند و طبق قوانین مشروع و مقبول مردمی قرار داد. مجالس مختلف کارکردهای متفاوتی داشته‌اند. مجالس ما؛ هم دست‌آورهای قابل توجهی داشتند و هم بعضا ناکامی‌ها و عدم توفیق‌هایی داشته‌اند. شرایط مجالس مختلف را باید به طور نسبی سنجید. مجلس یازدهم در شرایط سختی تشکیل شد. بهترین قضاوت این است که از نگاه مردم ارزیابی کنیم. مردم ما امروز از فضای عمومی که در حوزه اجرایی کشور (نمایندگان و مجریان) برداشت مثبت و موفقی ارزیابی نمی‌کنند. اما اختلافاتی هست در این که کجا موفق بوده کجا ناموفق بوده، درصدهای آن در قضاوت متفاوت بوده است.


به پارلمان یازدهم و ریاست آن چه نمره‌ای می‌دهید؟

به مجلس یازدهم و رئیس آن نمره متوسط به پایین می‌دهم. با نگاه کارشناسی، مجلس و رئیس آن نمره حداقلی آورده است. نگاه ما با مردم متفاوت‌تر و حرفه‌ای‌تر است به این دلیل شاید نمره ما از مردم بیشتر باشد. اما وقتی بین مردم می‌رویم شاید این مقدار هم نمره ندهند.

عدم ارائه لیست اصلاح‌طلبان در تهران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

گروه‌های رقیب اصول‌گرایان مثل اصلاح‌طلبان در شهرهای تک نماینده که مشکلی ندارند، اشخاصی پیدا کنند که اگر در حزب‌شان هم نیست نزدیک به مواضع آن‌هاست. این شخص را تایید کنند. رسالت اجتماعی و مسئولیت اجتماعی به ما می‌گوید باید تاثیر مثبت (در انتخابات) بگذاریم.

این که گروهی می‌گوید ما لیست نمی‌دهیم یا، چون کاندیدهای ما تایید نشدند پس حضور نداریم این یک اشتباه سیاسی است. این اشتباه از جهت منافع ملی برای امروز ما است. اگر نفر اول و دوم‌تان نبود، فقط بودن کسی که رای بدهد و از نظر شما (در پارلمان) دفاع کند کافی است. شما آن رای را نیاز دارید.

آن بخشی از جامعه که با رای ندادن می‌خواهند مبارز سیاسی تضعیف کننده نظام انجام دهند (تعدادشان زیاد نیست) بخش بزرگی از جامعه ناراضی‌اند، گرفتاراند، مشکل دارند، اعتراض دارند. اما دعوا و ضدیت ندارند. این بخش نیازمند گفتگو هستند. این گفتگو رسالت مهم گروه‌های سیاسی در این مقطع است.

حضرت امیر (ع) می‌فرمانید عاقل آن نیست که بتواند بین خوب و بد تشخیص دهد عاقل آن است که بین بد و بدتر تشخیص دهد و بد را انتخاب کند تا دچار بدتر نشود. به برخی می‌گویم از من خوشت نمی‌آید، اگر شرکت نکنی دوبار من انتخاب می‌شوم. این باز به ضرر تو می‌شود. اگر بیایی و من را انتخاب نکنی به ۵۰ درصد خواسته خودت می‌رسی. حالا اگر آقا یا خانمی را انتخاب کنی که ۲۰ درصد به نظرات تونزدیک باشد به ۷۰ درصد خواسته خودت رسیده‌ای. باید با مردم و نخبگان بیشتر صحبت کنیم و آن‌ها را از این یاس، ناامیدی، افسردگی و تردید بیرون بیاوریم. باید اکنون شرایط را خوب درک کنیم. قدرت تشخیص و جسارت تصمیم داشته باشیم.

عملکرد شورای نگهبان را در این دوره چگونه می‌بینید؟

در رد و قبول صلاحیت افراد باید اقناع اجتماعی ایجاد شود. اگر دلیلی داریم که نمی‌توانیم بگوییم نباید ترتیب اثر بدهیم. اگر کسی نظری خاصی دارد یا خلافی انجام داده و ما شرعا مجاز به انتشار آن هستیم، باید منتشر کنیم اگر مجاز نیستیم پس مجاز به رد وی هم نیستیم. اگر این گونه نباشد افکار عمومی فکر می‌کند با آن شخص خورد حساب داریم. باید با آن نامزد، خانم یا آقا صحبت کنیم و قانعش کنیم که انصراف بدهد. باید او را قانع کنیم که به نفع شما و ما است که وارد این مجادله و بحث نشویم. با این دلایل که داریم خودت انصراف بده. اگر قانع نشد و مردم سوال کردند آن وقت به مردم می‌گوییم.

آیا در این انتخابات شاهد ائتلاف این دو شورا (شانا و ائتلاف) برای لیست واحد یا حتی لیست واحد جریان اصولگرایی خواهیم بود؟ آیا حاضرید به سرلیستی قالیباف تن بدهید؟

تحلیل فعلی ما این است که به لیست واحد نخواهیم رسید. اما لیست واحد را دوست داریم و حمایت هم خواهیم کرد. ایده سرلیستی به نظرم ایده کاملی نیست. اگر قرار بر لیست واحد باشد حتما باید چهار- پنج چهر شاخص داشته باشد که در صدر لیست قرار بگیرند. جامعه روحانیت هم از این موضع حمایت می‌کنیم.

دوستان شورای ائتلاف می‌گویند نمایندگان موجود نماینده ما هستند و ما نمی‌توانیم آن‌ها را کنار بگذاریم. حرف شورای وحدت هم این است که مردم از نمایندگان موجود رضایت ندارند و باید تغییراتی ایجاد شود. اکنون مشکل این است. اگر آقایان از افراد خاص دست بردارند مشکل حل می‌شود. یکی از آقایان (شورای ائتلاف) می‌گفت باید در تهران ۲۰ نفر باید از این موجودین باشند. پس دیگر جایی برای حضور و مذاکره وجود ندارد.

آقای لاریجانی سازمان و حزب ندارد. نمایندگان ادوار هم تشکل سازمان یافته نیستند. احتمال دارد از این اشخاص تعدادی در لیست ما باشند، اما به عنوان جریان ائتلافی در کار نخواهند بود.

۲۱۹۲۱۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1872183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =